ایران اینترنشنال
401

نگرانی بی بی سی برای بی ثباتی طالبان و تقویت تجارت تریاک

2 سال قبل

هم رسانی

   گیاه تریاک ...

شبکه ی فارسی زبان وابسته به دولت انگلیس در گزارشی که اخیر منتشر کرده است، با بررسی وضعیت گروه طالبان پس از هلاکت سرکرده خود، از نگرانی هایش در خصوص احتمال تقویت تجارت تریاک در پی این روی داد خبر داده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

در پی به هلاکت رسیدن یکی دیگر از سرکردگان گروه طالبان، بار دیگر موجی از نگرانی برای آینده ی این گروه و فعالیت هایشان در میان حامیانشان به چشم می خورد؛ جایی که در همین راستا، شبکه ی فارسی زبان بی بی سی با انتشار گزارشی ویژه در هفتم خرداد ماه 1395، به این موضوع واکنش نشان داده و از نگرانی های خود برای بی ثباتی طالبان و اثر این بی ثباتی در آینده ی تجارت تریاک در افغانستان خبر داده است.

بی بی سی فارسی در گزارش مذکور با تأکید بر این که « بی ‌ثباتی طالبان می ‌تواند تجارت تریاک را قوت ببخشد »، این گونه آورده است: « ملا منصور، رهبر و فرمانده ارتش هزاران نفری طالبان در بی کسی کشته شد.

صبح شنبه گذشته (۲۱ مه، اول خرداد)، ماشین کهنه ملا منصور – یک تویوتای کورولای سفید، ماشینی که در افغانستان زیاد دیده می‌‌ شود – در صحرای خشک بلوچستان پاکستان، هنگامی که خودش پشت فرمان بود، هدف حمله پهپاد آمریکایی قرار گرفت.

تنها چیزی که برجا ماند لاشه سوخته‌ ماشین در کنار جاده بود.

باراک اوباما از این حمله به عنوان "پیشرفتی مهم" یاد کرد، اما نمی ‌شود به راحتی‌ تحلیل کرد که منظور او از این پیشرفت چه بوده است.

واضح ‌ترین سوالی که مطرح می ‌شود این است که پس از کشته شدن ملا منصور چه بر سر طالبان می ‌‌آید.

پنتاگون اعلام کرد که هدف از کشتن ملا منصور، حذف او به عنوان مانعی بر سر راه آشتی‌ و مصالحه طالبان با آمریکا بوده است اما معلوم نیست که رهبر جدید طالبان راه را برای مذاکرات صلح بیش از پیش باز کند.

ملا هبت‌الله آخندزاده، معاون ملا منصور بود و به گفته طالبان رویکردی مشابه رهبر پیشین طالبان دارد.

همچنین انتصاب آخندزاده به عنوان رهبر این گروه به این معنی نیست که اختلافات بر سر جانشینی به جنگ منتهی نخواهد شد.

بعد از مرگ ملا عمر، بنیان‌گذار طالبان، منصور برای جلوگیری از تجزیه طالبان به گروهک ‌های مستقل با دشواری فراوانی روبرو شد. »

شبکه ی دولتی انگلیس در بخشی دیگر نیز ادامه می دهد: « پس از حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱، حمایت مالی‌ کشورهای خلیج فارس از طالبان کاهش پیدا کرد بنابراین طالبان نیاز به منابع مالی جدید پیدا کرد.

تصور می ‌شود که ملا منصور منبع مالی‌ جدید برای طالبان فراهم کرده باشد – و در کنار آن خود و تبارش را هم پول‌ دار کرده باشد.

جنبشی که او سال گذشته رهبرش شد حالا در عمل به یک کارتل میلیارد دلاری مواد مخدر تبدیل شده است تا جایی که افغانستان حالا از ۳ کشور برمه، لائوس و تایلند - معروف به مثلث طلایی – پیشی گرفته و به قطب اصلی‌ تولید تریاک در دنیا تبدیل شده است.

اما این ادعا که مرگ منصور به کاهش تولید تریاک در افغانستان منجر می‌‌ شود جای بحث دارد.

گفته می شود که بیش از نیمی از تریاک افغانستان در ولایت هلمند، یکی‌ از مراکز اصلی قدرت طالبان، تولید می‌ شود.

یکی از مقامات ارشد افغان به بی ‌بی ‌سی اذعان کرد که درگیری ‌های شدید امسال در این ولایت هر گونه تلاشی را برای ریشه کن کردن تریاک منتفی کرده است.

با این حال شواهدی هست که نشان می ‌دهد بعضی از کشاورزان کشت خشخاش را رها کرده‌ اند و به محصولات کم‌ درآمدتر روی آورده اند.

شاید یکی‌ از دلایل این قضیه آفتی بود که سال پیش کشت خشخاش افغانستان را به شدت تحت تاثیر قرار داد. »

اما بررسی شواهد ما را در پاسخ به این سوال به شک می اندازد که آیا به واقع این نگرانی ها برای افزایش تجارت تریاک با بهم ریختگی داخلی گروه طالبان است یا برای احتمال کم شدن سهم غرب و به ویژه انگلیس در این تجارت سیاه؟!

همانطور که پیشتر نیز بارها در گزارشات مختلف به ان اشاره شده است و رسانه های مختلف جهان نیز با استناد به آمار و شواهدی که موجود است به آن اذعان داشته اند، در طول بیش از یک دهه اشغال افغانستان توسط نظامیان غربی، بخشی از این کشور در تسلط و سیطره ی نظامیان انگلیسی بوده است که بیشترین میزان تولید تریاک را به نام خود ثبت کرده است و جالب اینجاست که در طول این مدت اشغال، نه تنها ما شاهد کاهش تولید تریاک در این مناطق نبوده ایم، بلکه مقایسه ی آمارهای میزان کشت این مواد افیونی در قبل از اشغال با بعد از آن و همچنین مقایسه ی آمارهای اعلام شده از میزان تولید مواد مخدر در طول هر سال با سال قبل آن در ایام اشغال، به ما افزایشی قابل توجه در این خصوص را نشان می دهد.

و واقعیت ها وقتی از این جالب تر می شود که ما می دانیم، در تقسیم وظایف ظاهری صورت گرفته میان اشغالگران غربی حاضر در افغانستان، وظیفه ی مبارزه با تولید و قاچاق و حتی مصرف مواد مخدر در این کشور به انگلیسی ها سپرده شده بوده است!

ازین گذشته، ارتباطات مخفیانه ی انگلیس با رهبران پیشین طالبان، جلسات محرمانه ای که میان آن ها گذشته و کمک هایی که از طرف انگلیس به این گروه رسیده است نیز با توجه به تسلط طالبان بر مناطق حاصل خیزی که نقشی قابل توجه در کشت تریاک دارند، یقینا در سهیم بودن انگلیس در درامد ناشی از بازار خرید و فروش این مواد مخدر و تجارت بین المللی آن بی اثر نبوده است و این همان موضوعی است که با هلاکت سرکرده ی این گروه و ناآرامی های داخلی طالبان که بر سر رسیدن به قدرت در جریان است، تا حد زیادی با خطر روبرو شده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

رشد 6 برابری جرایم متعصبانه علیه مسلمانان در انگلستان در ادامه جواسلام هراسی در انگلستان و علی رغم سانسور بی‌بی‌سی فارسی رسانه های انگلیسی گزارش دادند که جرائم متعصبانه علیه مسلمانان در این کشور بعد از وقوع حمله تروریستی نیوزیلند – که در آن ۵۰ نمازگزار کشته و بیش از ۳۰ تن دیگر مجروح شدند – ۶ برابر افزایش یافته است.

10 روز قبل