ایران اینترنشنال
404

بی‌بی‌سی و مسئله جدایی دین از سیاست

3 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از سایت بی بی سی فارسی

جنبش اسلام‌گرای النهضه تونس یکی از دو جریان سیاسی برجسته این کشور، اخیراً دهمین کنگره سرتاسری خود را برای انتخاب رهبر جدید و تعیین استراتژی‌ها برای چهار سال آینده تشکیل داد.
در این اجلاس، راشد الغنوشی با کسب ۸۰۰ رأی موافق در مقابل ۲۲۹ رأی برای فتحی العیادی، رئیس مجلس شورای جنبش (عالی‌ترین هیئت النهضه) که دوره ریاستش پایان‌یافته و نیز محمد العکروت با ۲۹ رأی، بار دیگر به‌عنوان رهبر این جنبش انتخاب شد.

جنبش النهضه که یک جریان سیاسی - اجتماعی - دینی در تونس است در کنگره اخیر اعلام کرد بُعد سیاسی را از بُعد دینی فعالیت‌های خود جدا می‌کند و ازاین‌پس تنها به مسائل سیاسی خواهد پرداخت.

همین مسئله دستمایه‌ای برای بی‌بی‌سی شد تا در یادداشتی تحت عنوان «الگوی تونس؛ غنوشی آنکه نخواست خمینی شود» به قلم «مرتضی کاظمیان» به مذمت اسلام سیاسی بپردازد. البته این سیاست بی‌بی‌سی یعنی حمله به اسلام سیاسی سیاست جدیدی نیست و ریشه در تاریخ حضور استعمار دارد، از گذشته تمام تلاش استعمار به‌ویژه انگلیسی‌ها در همین راستا بوده و امروز هم دستگاه تبلیغاتی آن‌ها از هر فرصتی برای پیاده‌سازی این سیاست استفاده می‌کند.

نویسنده این یادداشت در ابتدای مطلب خود این‌گونه مینگارد: "حزب اسلام‌گرای «نهضت» تونس در کنگره اخیر خود به‌طور رسمی اعلام کرد که از سنت «اسلام سیاسی» فاصله خواهد گرفت و میان دو نهاد دین و دولت تفکیک قائل خواهد شد." همان‌طور که ملاحظه می‌شود بی‌بی‌سی به دنبال این است که بگوید این حزب به سمت سکولاریسم در حال حرکت است و یا به عبارتی این حزب دارای تغییر ماهیت شده و به دنبال جدایی دین از سیاست هست. این در حالی است که آن چیزی که در آخرین کنگره این حزب مطرح شد نه جدایی دین از سیاست بلکه صرفاً تفکیک بین فعالیت‌های دینی و سیاسی این حزب بوده است.

اما کسانی که اتفاقات النّهضه را دنبال می‌کنند باید به این نکته توجّه کنند که تحوّلات این حزب پاسخی عملی به واقعیت حاکم بر تونس نوین است.

و در پایان به نظر بی‌بی‌سی و امثال این شبکه به دنبال این است که به مخاطب ایرانی خود به هر بهانه‌ای بباوراند که دین باید در محیط سیاست، در محیط زندگی و در نظام اجتماعی دخالت نکند. گاها این سیاست آن‌ها کارگر هم می‌شود در حدی که متدینین و حتّی بعضی از علمای دین‌باور نمی‌کنند که اسلام بتواند در مسائل سیاسی دخالت کند؛ این در حالی است که به قول رهبر معظم انقلاب "اصل تولّد اسلام در اوّل، با رویکرد سیاسی بود. پیغمبر اکرم اولین کاری که در مدینه کرد، حکومت تشکیل داد، امّا این باور را در ذهن‌ها گنجانده بودند و از این سنگر علیه نظام و علیه کشور و علیه مردم فعالیت می‌کردند. جمهوری اسلامی آمد و این سنگر را هم منهدم کرد و نابود کرد."
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

10 روز قبل