ایران اینترنشنال
405

بی‌بی‌سی نگران روزه‌خواران

3 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از سایت بی بی سی فارسی

اخیراً بی‌بی‌سی فارسی یادداشتی در مورد ماه مبارک رمضان و روزه‌داری با عنوان "دشواری روزه‌داری و هراس روزه‌خواری" منتشر کرده است.
در این یادداشت ابتدا به مدت‌زمان میان طلوع و غروب خورشید در کشورهای مختلف و طولانی بودن آن در برخی کشورها پرداخته‌شده است و پس‌ازآن به گرمای طاقت‌فرسا در برخی نقاط جهان و در پایان نیز این رسانه به مجازات افراد روزه‌خوار در ایران می‌پردازد.
همین‌طور که از عنوان منفی این یادداشت برمی‌آید بی‌بی‌سی اصلاً قصد ندارد که فرارسیدن این ماه عزیز و مبارک و فرایضی که در آن به مسلمانان واجب می‌شود را به مخاطبان فارسی‌زبانش تبریک بگوید. بلکه طبق سیاست‌های همیشگی‌اش قصد دارد تا با پراکنده‌گویی و اشاره به نکات دلسردکننده مخاطب معتقد خود را به‌نوعی بی‌خیالی نسبت به مناسک دینی سوق دهد و یا حداقل کاری که می‌کند، شعائر اسلامی را به سخره بگیرد.
برای مثال در این یادداشت نام شهردار مسلمان و جدید لندن برده می‌شود که بی‌بی‌سی در مورد او می‌نویسد:
"صادق خان شهردار مسلمان و تازه انتخاب‌شده لندن در توییترش آغاز رمضان را تبریک گفته و در مقاله‌ای نوشته که روزه گرفتن در این شرایط چندان راحت نیست و بیش از همه دلش برای قهوه تنگ خواهد شد."
در این گزارش دو سطری که بی‌بی‌سی به‌طور ناگهانی آن را در میان زمان‌های مختلف روزه‌داری در جای‌جای جهان آورده است، کاملاً مشهود است که اظهارنظر عجیب آقای شهردار تنها یک شوخی است و این شبکه قصد بلد کردن آن را دارد و به‌نوعی قصد دارد این ماه مبارک را با همهٔ زیبایی‌های معنوی و فرایضش بی‌ارزش و غیرقابل‌تحمل جلوه دهد.
در پایان این یادداشت نیز این رسانه می‌کوشد تا به شیوه‌ای غیرمستقیم قبح روزه‌خواری و حرمت آن را بشکند و این‌گونه در مورد روزه‌خواران می‌نویسد:
"درحالی‌که دغدغه بعضی آسیب احتمالی ناشی از کم‌آبی و گرمای شدید است، در ایران به روال سال‌های اخیر، نگرانی بعضی شیوه برخورد باکسانی است که روزه نمی‌گیرند."
این در حالی است که در شرع و قانون حاکم بر ایران اسلامی تنها کسانی شایستهٔ برخورد و مجازات هستند که علناً روزه‌خواری کنند و قصد توهین به عقاید اکثریت جامعه اسلامی را داشته باشند و نه صرفاً افرادی که به هر دلیل عذر شرعی دارند و فعلاً یا دائماً معاف از روزه گرفتن هستند. اما بی‌بی‌سی این موضوع را طوری بازتاب می‌دهد که گویی همهٔ مسلمانان ایران چه روزه‌داران و چه کسانی که عذر دارند، در شرایط سختی قرارگرفته‌اند. چنانچه در ادامه می‌نویسد:
" با این گرمای هوا و طولانی بودن روزها هم کار برای روزه‌داران دشوارتر شده و هم برای آنان که روزه نمی‌گیرند." مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

26 روز قبل