ایران اینترنشنال
406

انگلیس و آمریکا، دایه مهربان‌تر از مادر

3 سال قبل

هم رسانی

   بی بی سی!

انتخاب گزینشی و بعد ارائه تأویلی خاص از اسنادی که خود مشکوک‌اند توسط رسانه‌ای سیاسی دور از انتظار نیست اما اینکه چه هدفی با این روش پیگیری می‌شود قابل‌بحث است. به نظر میاید یک دلیل کم‌رنگ کردن خصومت‌های ملل استعمارگر بر جامعه ایران در تاریخ معاصر باشد. کاری که اگر مغول‌ها هم رسانه‌ای مانند بی‌بی‌سی داشتند انجام می‌دادند.
کامبیز فتاحی در ادامه مقالاتی که درباره اسناد محرمانه‌ای که به‌تازگی از طبقه‌بندی خارج‌شده به بختیار و نگرش انگلیس و آمریکا نسبت به دولتش و تلاش‌های آن‌ها برای توافق بین امام خمینی و ارتش می‌پردازد. مقاله بر پایه اسناد آمریکایی، از گزارش‌های پیاپی سفیران آمریکایی و انگلیسی به کشورهای مطبوعشان اشاره می‌کند که به آن‌ها تذکر می‌دادند که بختیار خیال‌باف است و دولتش ماندنی نیست و برای ثبات ایران باید بین امام خمینی و ارتش، مذاکراتی انجام شود تا آن‌ها باهم یکی شوند، چراکه امام خمینی همانند گاندی است.
نکته اولی که باید بدان پرداخت همین اسنادی است که بی‌بی‌سی فارسی به آن می‌پردازد. در رابطه با اسناد منتشرشده بی‌بی‌سی، "گری سیک" عضو اسبق شورای امنیت ملی آمریکا در دوران ریاست جمهوری کارتر می‌گوید: «در خصوص گزارش بی‌بی‌سی نیز باید بگویم این گزارش نه‌تنها گزینشی است بلکه دارای خطاهایی است که مبتنی بر واقعیت نیست.» و ادامه می‌دهد «اساساً این مسئله طوفانی است در داخل قوری چای.»
اما نکته دیگر این است که به گفته بی‌بی‌سی، دو کشوری در پی ثبات ایران بودند که مردم این سرزمین از آن‌ها خاطرات تلخی دارند. جدا کردن افغانستان از ایران در سال ۱۸۵۷ بر اساس پیمان پاریس، جدا کردن بخشی از بلوچستان از خاک ایران در سال ۱۸۸۷، تحمیل قرارداد ۱۹۰۷ که بر اساس آن ایران بین انگلستان و روسیه تقسیم شد، نقش مستقیم در جدایی کل سرزمین‌های جنوبی خلیج‌فارس که در ۱۹۷۱ به جدایی کامل بحرین انجامید، مداخله انگلستان و آمریکا برای براندازی نهضت ملی ایران در 28 مرداد با راه‌اندازی یک کودتا و همین‌طور سرکوب انقلاب اسلامی ایران توسط این دو کشور خاطرات تلخ مردمان این مرزوبوم از آن‌هاست.

بنابراین از دلایلی انتشار این نوع مطالب در بی‌بی‌سی فارسی می‌توان به کم‌رنگ کردن خصومت‌های همان کشورها برای برقراری رابطه با ایران اشاره کرد، رابطه‌ای که با این سابقه تاریخی و تغییر نکردن سیاست‌های حاکمان آن عاقبت خوشی نمی‌تواند داشته باشد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

10 روز قبل