ایران اینترنشنال
407

بی‌بی‌سی و نقل‌قول‌های ناقصش

3 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از سایت بی بی سی فارسی

آیا تاکنون توجه کرده‌اید که چرا گفتار دیگران را بازگو و به‌اصطلاح نقل‌قول می‌کنیم؟
انگیزه‌ها و اهداف نقل‌قول زیاد است. گاهی رسانه یا شخص ناقل صرفاً نقش پیام‌رسان را دارد و بدون هیچ گرایش و هدف شخصی تنها می‌خواهد گفتار فرد موردنظر را به اطلاع مخاطبان موردنظر خود برساند؛ اما گاهی رسانه و یا شخص نقل‌قول کننده دارای گرایش‌های سیاسی و یا اهداف خاصی است که برای رسیدن به آن‌ها، گفتار دیگران را وسیله و ابزار قرار می‌دهد و آن را نقل می‌کند. در هر یک از این حالات اگر رسانه و یا شخص ناقل از سخنان مرجع مورد استناد خود، عباراتی را برگزیند که محتوای آن‌ها مغایر با نظر اصلی و واقعی آن مرجع باشد، مرتکب مغالطه نقل‌قول ناقص شده است.
اخیراً وزیر کشور، آقای عبدالرضا رحمانی فضلی در مجلس شورای اسلامی پیرامون تغییرات اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی مباحثی را مطرح کردند. وزیر کشور در بخشی از سخنان خود با یادآوری تذکر رهبری در سفر به استان سمنان در حوزه تغییرات اجتماعی این‌گونه فرمودند: "رهبری در صحبت‌هایشان بر لزوم مهندسی و هدایت تغییرات اجتماعی تأکید کردند و فرمودند اگر تغییرات اجتماعی مدیریت نشود قطعاً در مقابل آن منفعل خواهیم شد و آسیب‌های منفی آن را باید بپذیریم." وزیر کشور موضوع مهم دیگر که تأثیر تغییرات اجتماعی در آن مشهود است را سبک زندگی دانست و گفت: "مقام معظم رهبری در چندین جلسه و در سفر به خراسان (شمالی)، به‌طور مفصل در خصوص سبک زندگی صحبت کردند که چگونه تغییرات اجتماعی منجر به تغییر سبک زندگی می‌شود و سبک زندگی تمام احوالات فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و اقتصادی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد."
شبکه بی‌بی‌سی فارسی در اقدامی غیرحرفه‌ای و خارج از عرف این سخنان وزیر کشور را تقطیع کرد و در برنامه‌های متعددی ازجمله "صفحه دو" سعی کرد به مخاطب خود این‌گونه وانمود کند که این سخنان از سوی رهبری مبنی بر هدایت تغییرات اجتماعی نه در سمنان و نه در جمع عمومی بلکه اخیراً در جلسه یا جلساتی خصوصی مطرح‌شده است. بی‌بی‌سی این‌گونه نقل می‌کند که رهبری از دولت خواسته که "با تخصیص بودجه تحولات اجتماعی را مهندسی کند." این شبکه همچنین سعی می‌کند به مخاطب خود این‌گونه القا کند که رهبری ایران به دنبال جامعه‌ای است که در آن تنوع وجود نداشته باشد.
همان‌طور که مشخص است بی‌بی‌سی فارسی سعی می‌کند برداشتی که شخص وزیر کشور از سخنان رهبری در سفر سمنان در سال ۱۳۸۵ مبنی بر "مهندسی اجتماعی" را به اصل سخنان ایشان ربط دهد حال‌آنکه اصل سخنان ایشان چیز دیگری است.
رهبری در سال ۸۵ در سفر استانی به سمنان در جمع دانشجویان این استان در خصوص انضباط اجتماعی این‌گونه می‌فرمایند: " آنچه ما در تحول، تحولی که با پیشرفت همراه است، موردنظرمان است - که جا دارد که این جزو آرمانه‌ای ما باشد - مبارزه با فقر، مبارزه با تبعیض، مبارزه با بیماری، مبارزه با جهل، مبارزه با ناامنی، مبارزه بابی قانونی، مدیریت‌ها را به سطح علمی‌تر ارتقاءدادن، رفتار شهروندان را به سطوح منضبط ارتقاءدادن و انضباط اجتماعی، رشد امنیت، رشد ثروت ملی، رشد علم، رشد اقتدار ملی، رشد اخلاق و رشد عزت ملی است؛ همه این‌ها در این تحول و پیشرفت، به معنای صحیح دخالت دارند و ما این‌ها را پایه‌های اصلی می‌دانیم. " مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

10 روز قبل