ایران اینترنشنال
409

تلاش بی‌بی‌سی برای بازگشت حیثیت بربادرفته

3 سال قبل

هم رسانی

   بی بی سی فارسی

چندی پیش دقیقاً در شب رحلت حضرت امام خمینی (ره)، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی از آمریکا مدعی ارتباط رهبر فقید انقلاب اسلامی با دو رئیس‌جمهور آمریکا جان اف کندی و کارتر شد...
یکی در سال ۴۳ و دیگری در آستانه پیروزی انقلاب و گرماگرم مبارزه، این شبکه برای اثبات این ادعای خود تنها به یک سری اسناد منتشرشده از سوی سازمان سیا آمریکا در سال ۲۰۰۵ توسل می‌جوید و نه هیچ‌چیز دیگری این ادعای بی‌بی‌سی فردای همان روز در مراسم سالگرد امام (ره) با واکنش رهبر معظم انقلاب اسلامی روبرو شد ایشان در بیانات خود این‌گونه فرمودند: «انگلیسِ واقعاً خبیث؛ هم درگذشته، از دوران اوایل رژیم طاغوت تا دوران انقلاب، [هم] بعد از دوران شروع انقلاب و پیروزی انقلاب تا امروز، همواره انگلیس با ما دشمنی کرده است؛ حالا هم به مناسبت سالگرد امام، دستگاه تبلیغاتی دولت انگلیس علیه امام، به‌اصطلاح سند منتشر می‌کند؛ سند منتشر می‌کند علیه امام بزرگوار، امام پاکیزه و مطهّر! سند را از کجا آورده‌اند؟ از مدارک آمریکایی! خب، آمریکایی که هواپیمای مسافری را با قریب سیصد نفر سرنگون می‌کند، از جعل سند ابایی دارد؟ دشمنیِ انگلیس‌ها این‌جوری است.» این اولین باری نیست که آمریکا و انگلیس دست به یک چنین سندسازی‌هایی زده‌اند اما این بار کمی متفاوت با سایر سندسازی‌های بوده این بار این تنها رهبری نظام نبوده که به این سندسازی‌ها واکنش نشان دادند بلکه اشخاصی همچون ابراهیم یزدی وزیر خارجه دولت موقت، سعید حجاریان از لیدرهای فکری جریان اصلاحات، عطاالله مهاجرانی وزیر وقت ارشاد دولت آقای خاتمی و آقای انصاری قائم موسسه تنظیم و نشر امام خمینی هم به آن واکنش نشان داده و آن را کاملاً مذموم دانستند.

در این وجیزه بنای آن نیست که به بررسی صحت‌وسقم این اسناد پرداخته شود که در درستی این اسناد همین بس که اسناد مورداشاره بی‌بی‌سی فاقد شماره و مهر «طبقه‌بندی‌شده» و «از طبقه‌بندی خارج‌شده» هست؛ و به دنبال آن‌هم نیستیم که به نیات بی‌بی‌سی که داعیه راست‌گویی دارد بپردازیم که آن‌هم پرواضح بی‌اعتبار کردن امام انقلابی و نشان دادن چهره‌ای متفاوت از ایشان و درنهایت شکستن قبح ارتباط با آمریکا است. در این یادداشت به دنبال نشان دادن بی‌آبرویی هستیم که بی‌بی‌سی به دست خود برای خود ایجاد کرد.

احتمالاً بی‌بی‌سی گمانش این بوده که با انتشار این گزارش‌ها فضا را برای آنانی که در داخل نیم‌نگاهی به برقراری ارتباط با آمریکایی‌ها دارند مساعد خواهد شد و آن‌ها با استناد به این اسناد موردادعای بی‌بی‌سی در داخل راحت‌تر می‌توانند به سمت برقراری ارتباط گام بردارند؛ اما در عمل اتفاق دیگری افتاد و آنانی که گمان آن می‌رفت از این اسناد استقبال کنند در جبهه مخالفین این دروغ‌پردازی قرار گرفتند و این نشان داد که همچنان در داخل خط قرمزهای جدی با بی‌بی‌سی وجود دارد و آنجایی که قرار است به دامان پاک امام عزیز لکه‌ای انداخته شود آنگاه همه در یک جبهه قرار می‌گیرند و شاید همین مسئله باعث عصبانیت بی‌بی‌سی شد و اقدام به انتشار گزارش‌هایی دیگری کرد.

بی‌بی‌سی که آبروی خود را بربادرفته می‌دید در برنامه صفحه دو آخر هفته سعی کرد چهره خود را ترمیم کند. در این برنامه کامبیز فتاحی تهیه‌کننده این گزارش‌ها سعی کرد تا با آسمان‌وریسمان دوختن اصل اسناد را اثبات کند و جالب است که کشف این اسناد را کاملاً اتفاقی قلمداد می‌کند. در ادامه هم بی‌بی‌سی با استفاده تاریخ‌نگاران مقیم آمریکا یعنی آقای "عباس میلانی" و "مهرزاد بروجردی" به اثبات تاریخی این اسناد بپردازد.

در پایان به نظر می‌رسد بی‌بی‌سی که زمانی کودتای ۲۸ مرداد را به مردم ایران تحمیل کرده است الآن هم به دنبال تحریف تاریخ و به دنبال ماهی گرفتن از آبی است که خود آن را گل‌آلود کرده است.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

10 روز قبل