ایران اینترنشنال
410

بی‌بی‌سی گوش را می‌خواهد، گوشواره‌اش را نه

2 سال قبل

هم رسانی

   محمدعلی کلی

از زمان درگذشت قهرمان مسلمان، محمدعلی کلی، سایت بی‌بی‌سی فارسی گزارش‌های متعددی را با عناوین متفاوت منتشر کرد. اما آنچه از دریچه نگاه این رسانه تفسیر و توصیف می‌شود، معمولاً با حقیقت سازگاری ندارد.
به‌تازگی گزارشی از مراسم تشییع این ورزشکار بزرگ در این سایت منتشر شد که در خلال آن بی‌بی‌سی کوشید تا علی‌رغم تمجید از محمدعلی کلی و توضیح اقدامات مهمش و حمایت‌هایش از سیاه‌پوستان و قهرمانی‌ها و پهلوانی‌هایش، دین و آیین او را که همان مسلمانی است، هدف گرفته و زیر سؤال ببرد.

در قسمتی از این گزارش نوشته‌شده است:
"حملات یازده سپتامبر و حملاتی مشابه آن در آمریکا و نقاط دیگر دنیا سبب شده نظر بسیاری از آمریکایی‌ها به مسلمانان چندان مثبت نباشد."

این جملات حاکی از آن است که بی‌بی‌سی از این رخداد سوءاستفاده کرده و قصد دارد اهداف خود را که همان تروریست نشان دادن مسلمانان است دنبال کند و واقعهٔ یازده سپتامبر را به گردن مسلمان‌ها بیندازد.

درجایی دیگر نوشته‌شده:
"یک روحانی شیعه حاضر در مراسم می‌گفت که مردم از چیزی که نمی‌شناسند می‌ترسند. علی به اسلام و مسلمانان چهره مهربان و دوست‌داشتنی بخشید."

از این دو سطر این‌طور برمی‌آید که گویی اسلام در تمام جهان دینی منفور و پیروانش موجوداتی وحشتناک‌اند و همه باید از آن‌ها بترسند، حال خدا را شکر که شخصی ورزشکار مانند محمدعلی از سراسر دنیا و میان این‌همه مسلمان پیدا شد که هویت اسلام را نجات دهد و از دافعه‌اش بکاهد و آن را تبدیل به دینی دوست‌داشتنی و مهربان کند.

حال نکته‌ای که باید مطرح شود این است که در پهلوانی و درستی این ورزشکار شکی نیست و در اینکه تبلیغی برای دین مبین اسلام بوده بحثی نیست، اما آنچه از دید مخاطب عاقل و منطقی مردود است این نکته است که اولین نکاتی که بامطالعهٔ دین اسلام به آن دست می‌یابیم مهربانی و رحمتی است که در آن موج می‌زند. از کتاب مسلمانان تا پیامبرشان. از ابتدای تمام سوره‌های قرآن و از صفت بارز پیامبر اکرم (ص) که "رحمتی برای جهانیان" خطاب شده‌اند.

پس این مسئله مضحک به نظر می‌رسد که مخاطب، شناخت اصل دین و لوازمش را رها کند و شناختش را نسبت به آن دین تنها از یک شخصیت اجتماعی به دست آورد.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

این روزها با شدت گرفتن جنگ داخلی در لیبی که نتیجه شوم دخالت نظامی غرب در این کشور بعد از بهار عرب بود، بی‌بی‌سی فارسی در حال پوشش نبردهای ویرانگر در لیبی آن هم بدون اشاره به علل واقعی شکل گیری این تراژدی ویرانگر است.

16 روز قبل