ایران اینترنشنال
411

نودمین سالگرد ملکه و دغدغه‌ای بی‌بی‌سی ندارد

3 سال قبل

هم رسانی

   ملکه انگلیس - الیزابت

یک رژه ویژه نظامی به مناسبت جشن رسمی نودمین سالگرد تولد ملکه الیزابت دوم در مرکز لندن برگزارشده است. ملکه الیزابت برای مشاهده پرواز هواپیماهای نیروی هوایی سلطنتی انگلیس در بالکن کاخ باکینگهام حاضر شد.
به مناسبت این مراسم، همچنین یک ناوگان کشتی‌های تاریخی از رودخانه تایمز لندن عبور می‌کند و در چندین شهر در انگلستان توپ‌های سلطنتی به نشان ادای احترام گلوله شلیک می‌کنند. در سراسر انگلیس به مناسبت مراسم رسمی تولد ملکه، جشن‌های خیابانی برگزار می‌شود.
ملکه الیزابت سالانه دو بار تولد خود را جشن می‌گیرد، یکی روز تولد واقعی او که ۲۱ آوریل است و دیگر تولد رسمی او که در ماه ژوئن جشن گرفته می‌شود.
دوره سلطنت الیزابت دوم از فوریه سال ۱۹۵۲ آغاز شد و او رکورددار بیشترین طول عمر و دوره سلطنت در میان فرمانروایان انگلستان طی حدود هزار سال گذشته است.
اما در میان این هیاهو که رسانه‌های مختلف انگلیسی همچون بی‌بی‌سی برای نودمین سالگرد ملکه به راه انداخته‌اند چند روز پیش گزارشی به سرپرستی بنیاد جوزف رونتری انجام‌شده که با توجه به این گزارش از نگرانی فزاینده که فقر مفرط در انگلیس در حال افزایش است خبر داده است، این گروه انگلیسی خواستار انجام تحقیقات آکادمیک دراین‌باره شده است. این مطالعه تکان‌دهنده که توسط پژوهشگران دانشگاه هریوت وات، فاش می‌کند که یک‌میلیون و دویست و پنجاه‌هزار نفر در سال ۲۰۱۶ تنها در انگلیس با تهیدستی مواجه بوده‌اند که سیصد و دوازده هزار نفر از آنان کودک هستند. اکثریت غالبی از این عده حدود ۸۰ درصدشان در خاک انگلیس متولدشده‌اند.
۴ سال پیش موسسه مطالعات مالی انگلیس اعلام کرده بود که با اجرایی شدن برنامه کاهش اعتبارات مالیاتی و مزایای دولتی به‌منظور کاهش مخارج، طی ۳ سال آینده سیصد هزار کودک انگلیسی زیرخط فقر قرار می‌گیرند؛ که این اتفاق هم افتاد.
سؤالی که در اینجا پیش می‌آید این است که چرا رسانه‌ای همچون بی‌بی‌سی فارسی به این گزارش‌ها واکنش نشان نمی‌دهد؟ اما به دنیا آمدن نوه ملکه و اکنون نودمین سالگرد ملکه بخش زیادی از وقت برنامه‌های بی‌بی‌سی را به خود اختصاص می‌دهد.
به‌راستی چرا بی‌بی‌سی اندکی دغدغه مردم انگلیس را ندارد؟ چرا باید با هزینه‌های کلان شبکه بی‌بی‌سی فارسی راه بیفتد باهدف ضربه زدن به‌نظام ایران؟ نظامی که اتفاقاً برخلاف نظام سلطنتی انگلیس خواستگاهش مردمی است و بارأی مردم بر سرکار آمده. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

10 روز قبل