ایران اینترنشنال
417

واکنش بی بی سی به عدم حضور ایران در حج 1395

3 سال قبل

هم رسانی

   عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی ...

در پی قطعی شدن عدم حضور زائران ایرانی در مراسم حج تمتع سال 1395، شبکه ی فارسی زبان بی بی سی با انتشار گزارشی تلاش کرده است تا دلیل این عدم حضور را زیاده خواهی های مقامات کشورمان از عربستان سعودی نشان دهد ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکه ی فارسی زبان وابسته به دولت انگلیس در پی این که به طور قطعی عدم حضور زائران جمهوری اسلامی ایران در مراسم حج تمتع سال 1395 توسط مقامات کشورمان اعلام گردید، با انتشار گزارشی ویژه در وب سایت اینترنتی خود، تلاش کرده است تا با بازتاب ادعاهای مقامات آل سعود، دلیل اصلی این عدم حضور کشورمان در مراسم حج امسال را زیاده خواهی ها و انتظارات و توقعات بیش از حد مقامات ایرانی از عربستان سعودی نشان دهد.

بی بی سی فارسی در گزارشی که نهم خرداد ماه 1395 و با عنوان « عربستان: ایران می‌خواست در حج تظاهرات برگزار کند » منتشر کرده است، می آورد: « عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در واکنش به اظهارات مقام‌ های ایران که عربستان را به کارشکنی در اعزام زائران ایرانی به حج متهم کرده ‌اند، خواسته‌ های ایران برای شرکت در حج تمتع امسال را "غیر قابل قبول" خواند.

مقام‌ های ایران امروز یکشنبه اعلام کردند که به دلیل ایجاد مانع از سوی عربستان، زائران ایرانی امسال در مراسم حج تمتع شرکت نخواهند کرد.

ساعاتی بعد آقای جبیر در کنفرانس خبری مشترک با فیلیپ هاموند، همتای بریتانیایی خود در جده گفت: "ایران خواهان حق برگزاری تظاهرات و امتیاز گرفتن بود... این کارها باعث ایجاد هرج و مرج در مراسم حج می ‌شود. این مسئله قابل قبول نیست".

بعثه رهبر ایران هر سال مراسمی با عنوان "برائت از مشرکین" در جریان حج برگزار می‌ کند که از زمان به خشونت کشیده شدن این راهپیمایی در سال ۱۳۶۶ و کشته شدن ۲۷۵ زائر ایرانی، این مراسم به صورت تجمع و تحت تدابیر امنیتی برگزار می ‌شود. »

اما این اظهارات در حالی مطرح می شود که مراسم برائت از مشرکین که هر ساله توسط حجاج ایرانی در مراسم حج تمتع برگزار می گردد، کاملا در چهارچوب قوانین موجود، با هماهنگی مقامات عربستانی و کاملا تجمعی مسالمت آمیز است که به عنوان نمادی از اتحاد و همصدایی مسلمانان در مقابل استکبار و ظلم شناخته می شود و دقیقا همین موضوع نیز باعث شده است که ما در هر سال شاهد واکنش های تند غرب و مقامات آل سعود در قبال این مراسم باشیم.

شبکه ی سلطنتی انگلیس در ادامه نیز می نویسد: « وزیر امور خارجه عربستان گفت که ایران حاضر نشده مانند بیش از ۷۰ کشور دیگر تفاهم‌ نامه سالانه حج را امضا کند در حالی که "با وجود نبود روابط دیپلماتیک، عربستان موافقت کرده است که تسهیلات سفر زائران ایرانی را فراهم کند".

عربستان در دی ماه سال گذشته و در پی حمله معترضان اعدام یک روحانی شیعه به اماکن دیپلماتیک این کشور در تهران و مشهد، روابط خود را با ایران قطع کرد.

علی جنتی، وزیر ارشاد ایران، گفته است که به نظر او تعمدی از سوی دولت عربستان برای کارشکنی در روند اعزام حجاج ایرانی به حج تمتع امسال وجود دارد.

اما وزیر امور خارجه عربستان گفت که این کشور بیش از آن چه وظیفه ‌اش بوده برای اجابت نیازهای ایران انجام داده است. »

سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران پس از اعلام رسمی عدم مشارکت ایران در مراسم حج تمتع سال 1395، با انتشار بیانه ای که بسیاری از رسانه ها ان را پوشش داده اند، به بیان روند طی شده برای حضور کشورمان در این مراسم و دلایل عدم امکان این موضوع پرداخته است که به شرح زیر است:  « به اطلاع مردم شریف ایران ومشتاقان زیارت بیت الله الحرام می رساند بعثه مقام معظم رهبری  و سازمان حج و زیارت برای حضور حجاج  کشورمان در مراسم حج سال 1395 طبق روال سال‌های گذشته  اقدامات گسترده و مستمری را انجام داده‌اند.

1) نگاه جمهوری اسلامی ایران به حج و عمره، نگاهی معنوی، وحدت آفرین، توسعه بخشِ اُخوت دینی و اسلامی و پرهیز از فرقه‌گرایی و طایفه‌گری بوده و هست و شرکت با شکوه حجاج ایرانی در نمازهای جماعت مسجدالحرام و مسجدالنبی(ص)، توجه جدّی به تلاوت قرآن‌کریم و اهتمام به دعا و مناجات با حضرت احدیت، شاهد بر این است که جمهوری اسلامی ایران به مراسم حجّ نگاهی فرا ملّی داشته و دارد.

2)جمهوری اسلامی ایران از حج گذشته، برنامه‌ریزی برای حج امسال را آغاز و نسبت به فراهم ساختن مقدمات برگزاری حج 95 اقدامات لازم را بعمل آورد و از آن زمان تا کنون هیچگونه تردیدی برای اقامه حج نداشته و همچنان مصمّم به برگزاری حجّی با شکوه می‌باشد.

3) دور اول مذاکرات حج تمتع امسال علی‌رغم پیگیری های جمهوری اسلامی ایران برای امضای بموقع تفاهم‌نامه حج، به علت همکاری نکردن مسئولین سعودی تحت تاثیر مسائل سیاسی، بجای دی ماه 94 با 3 ماه تأخیر در اواخر فروردین 95 انجام شد که به دلیل عدم قبول صدور ویزا در داخل کشور و عدم امکان استفاده از هواپیمایی جمهوری اسلامی و موارد دیگر نا تمام ماند.

4) برای دور دوم مذاکرات علیرغم وعده‌های مسئولین عربستان، روادید برای سفر دوم هیئت ایرانی با 45 روز تأخیر و پس از انتصاب وزیر جدید حج عربستان صادر شد و نهایتاً هیئت جمهوری اسلامی ایران با دعوت رسمی وزیر جدید حج عربستان و قول مساعد حل مشکلات در مورخ پنجم خرداد ماه 95 عازم این کشور شد.

5) در گفتگوهای این دوره ضمن حل مشکل صدور روادید در ایران و استفاده از هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در انتقال حجاج کشورمان تلاش گردید تا با توجه به حوادث تلخ گذشته شرایط اعزام حجاج ایرانی را با اطمینان از «تأمین امنیت و حفظ عزت وکرامت حجاج» فراهم آید که به علّت ناهماهنگی در سطوح عالی عربستان و تأثیر نگاه سیاسی بر مسائل حج، به این مطالبات پاسخ مثبت داده نشد.

6) با وجود ادّعای طرف سعودی برای حل مسائل کنسولی، تا کنون هیچ توافق مکتوبی در این خصوص بین مسئولین وزارت امور خارجه عربستان با وزارت امور خارجه سوئیس بر اساس کنوانسیون‌های بین المللی صورت نگرفته است.

7) عربستان سعودی علی‌رغم تبلیغات سوء رسانه‌های خود، تحت تأثیر فضای سیاسی بین دو کشور، حج را به مسائل سیاسی گره زده و بر همین مبنا متن تفاهم‌نامه متداول و هر ساله را تغییر داده است. لذا این دولت سعودی است که ضمن بهره برداری سیاسی از حجّ و حرمین شریفین،  با حقّ مسلم مردم شریف ایران برای انجام مناسک حجّ مخالفت به عمل آورده و صدّ عَن سَبیلِ اللّه نموده است.

8) اکنون با عنایت به از دست دادن زمان برای برنامه‌ریزی و تدارکات امور حجاج ایرانی و عدم تأمین مطالبات به حق جمهوری اسلامی اعلام می‌شود که به دلیل استمرار کارشکنی‌های دولت سعودی زائرین عزیز جمهوری اسلامی ایران از حضور در مراسم حج تمتع سال‌جاری محروم می‌شوند که مسئولیت آن بر عهده دولت عربستان سعودی است. »

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

10 روز قبل