ایران اینترنشنال
418

سکوت بی بی سی در خصوص دلیل محبوبیت محمدعلی کلی

3 سال قبل

هم رسانی

   مراسم سوگواری محمدعلی کلی، اسطوره مشت زنی جهان ...

در پی مرگ محمدعلی کلی، اسطوره ی مسلمان مشت زنی جهان و حضور چشمگیر مردم در مراسم خاک سپاری وی، شبکه ی فارسی زبان بی بی سی با انتشار گزارشی در حالی به بازتاب مراسم تشییع پیکر این اسطوره پرداخته است که در خصوص دلیل اصلی محبوبیت بالای وی سکوت کرده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در پی برگزاری باشکوه مراسم خاک سپاری محمدعلی کلی، اسطوره ی مسلمان و سیاه پوست ورزش بوکس و مشت زنی جهان که با حضو قابل توجه مردم برگزار گردید با انتشار گزارشی ضمن بازتاب خبر مرگ وی و این مراسم با شکوه تشییع، همچنان در خصوص دلیل اصلی محبوبیت بالای این اسطوره در نزد مردم و شخصیت ضد استکباری وی سکوت پیشه کرده است.

بی بی سی فارسی در گزارشی که بیست و یکم خرداد ماه 1395 به این منظور منتشر کرده است، با تأکید بر این موضوع در عنوان گزارش خود که « هزاران نفر در تشییع جنازه محمد علی شرکت کردند »، این گونه می نویسد: « هزاران نفر در تشییع جنازه محمد علی اسطوره بوکس جهان که در زادگاه او لویی ‌ویل در ایالت کنتاکی برگزار شد شرکت کردند.

خودروی حامل تابوت محمدعلی از مقابل اماکن مهم در زندگی او در حالی عبور کرد که جمعیت سوگوار با فریاد علی، علی به یکی بزرگترین چهره ‌های قرن بیستم ادای احترام کردند.

حرکت خودورو در خیابان‌های شهر یک‌ ساعت دیرتر از وقت مقرر آغاز شد و خودرو از مقابل خانه کودکی محمد علی، موزه و مرکز فرهنگی محمد علی، مرکز میراث آفریقایی-آمریکایی و بلوار محمد علی عبور کرد.

محمد علی فعال مدنی که سه بار به قهرمانی بوکس سنگین وزن جهان رسید، جمعه گذشته در ۷۴ سالگی در گذشت.

ویل اسمیت ستاره هالیوود که نقش او را در فیلم 'علی' بازی کرد و لنوکس لوییس قهرمان سابق بوکس سنگین وزن دنیا در میان کسانی بودند که تابوت محمد علی را حمل کردند.

پس از آن محمد علی در مراسمی خصوصی در گورستان کیوهیل به خاک سپرده خواهد شد. »

بی بی سی با اشاره به حضور شخصیت های سیاسی آمریکایی در مراسم ختم این ورزش کار مسلمان، بیش از پیش در پنهان سازی شخصیت آزادی خواه وی تلاش کرده و می آورد: « پس از آن در یکی از بزرگترین مراکز ورزشی شهر مراسم ختم و ادای احترام برگزار خواهد شد و بیل کلینتون رییس جمهور سابق آمریکا، بیلی کریستال کمدین معروف، دختر مالکوم ایکس، لونی همسر محمد علی و دو دخترش مریم و راشده در این مراسم صحبت خواهند کرد. ملک عبدالله پادشاه اردن هم در مراسم حضور خواهد داشت.

هزاران بلیت رایگان برای شرکت در مراسم در مدتی کمتر از نیم ساعت تمام شده بود.

باراک اوباما رییس جمهور آمریکا به دلیل شرکت در مراسم فارغ‌ التحصیلی دختر بزرگش نتوانست در مراسم شرکت کند اما در یک پیام ویدئویی، محمد علی را کسی خواند که "ذهن آمریکایی‌ های آفریقایی تبار را آزاد کرد تا بتوانند به آنچه هستند افتخار کنند."

محمد علی در سال ۱۹۶۴ به اسلام گروید و نام قبلی خود، کاسیوس کلی، که آن را "اسم بردگی" خود می‌ خواند کنار گذاشت. »

اما آیا فقط ورزش دلیل محبوبیت محمدعلی کلی به حساب می آید؟!

بررسی ابعاد مختلف زندگی این اسطوره ی مسلمان سیاه پوست در آمریکا، یقینا ما را به این نتیجه خواهد رساند که علاوه بر موفقیت های ورزشی، شخصیت و اعتقادات بالای آزادی خواهانه، انسان دوستانه و عدالت طلبانه ی وی نیز باعث افزایش بیش از پیش محبوبیت او بوده است.

اعتقاداتی که بعضا باعث دور بودن او از ورزشی که عشقش محسوب می شده است نیز بوده است؛ همانطور که در سال 1966 میلادی، به دلیل خودداری از عضویت در ارتش آمریکا برای حضور در جنگ ویتنام و اعلام رسمی این که هیچ گاه حاضر نمی شود بر روی هم نوعان خود اسلحه بکشد، مورد غضب مقامات آمریکایی قرار گرفته و به پنج سال زندان و پنج سال محرومیت از حضور در رقابت های بوکس محکوم گردید. محکومیتی که باعث بروز هرچه بیشتر اعتقادات وی در صحنه های سیاسی شد و تا آخرین روزهای پایان عمرش نیز ادامه داشت.

واکنش های وی در مقبل سیاست های سیاستمداران و مقامات آمریکایی در موضوعات مختلف، از جمله سیاست های ضد اسلامی ترامپ، نامزد جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری اسن کشور در چند وقت اخیر، دفاعیات وی از حقوق سیاه پوستان و ... کاملا معروف است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

27 روز قبل