ایران اینترنشنال
419

بازتاب مرگ " حبیب " در بی بی سی فارسی

3 سال قبل

هم رسانی

   حبیب محبیان، خواننده فارسی زبان ...

در پی درگذشت " حبیب محبیان "، خواننده ی ایرانی که پس از سال های زندگی در خارج از کشور با شرایطی خاص به ایران بازگشته بود، شبکه ی فارسی زبان بی بی سی با انتشار گزارشی به بازتاب جهت دار این موضوع پرداخته است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

در پی انتشار خبر درگذشت " حبیب محبیان " خواننده ی فارسی زبانی که پس از سال ها زندگی در خارج از کشور با پذیرش واقعیت ها چند سال پیش به ایران بازگشته و در روستایی از توابع شهر رامسر در شمال کشورمان سکونت داشت، شبکه ی فارسی زبان بی بی سی نیز با انتشار گزارشی همراه با سایر رسانه های هم مسیرش به این موضوع به گونه ای خاص واکنش نشان داده است.

بی بی سی فارسی در این گزارش با استفاده از تیتر « خواننده 'مرد تنهای شب' درگذشت »، آورده است: « حبیب محبیان، خواننده و ترانه‌ سرای ایرانی، در سن ۶۳ سالگی درگذشت.

رسانه های ایران به نقل از مسئولان اورژانس استان مازندران گزارش داده اند که حبیب محبیان به دلیل ایست قلبی در شمال ایران درگذشته است.

زکریا اشک ‌پور، سخنگوی مرکز اورژانس مازندران، به خبرگزاری مهر گفت که صبح امروز جمعه ۲۱ خرداد "طی تماس با مرکز پیام اورژانس غرب استان مازندران برای انجام مأموریت در روستای نیاسته در کتالم رامسر درخواست آمبولانس شد که پس از حضور در محل متوجه شدیم فردی که دچار ایست قلبی شده حبیب محبیان خواننده موسیقی ایرانی است". »

بی بی سی که تلاش کرده است تا در این گزارش بازگشت وی به کشورمان را نوعی تصمیم اشتباه به تصویر کشد در ادامه نیز می نویسد: « حبیب، خواننده ترانه معروف 'مرد تنهای شب'، بعد از انقلاب ایران به آمریکا رفت و سال‌ ها در لس‌ آنجلس به خوانندگی ادامه داد. او حدود شش سال پیش برای ادامه فعالیت به ایران بازگشت.

ورود او به ایران با واکنش چهره‌های محافظه ‌کار رو  به ‌رو شد و به همین دلیل موانعی برای حضور دوباره او در صحنه موسیقی ایران به وجود آمد.

دو سال پیش هنگامی که در شمال ایران مشغول ساخت یک ویدیو کلیپ بود بازداشت، و بعد از یک روز به قید وثیقه آزاد شد.

او پاییز سال گذشته برای اهدای یک جایزه به جشن "موسیقی ما" در تهران دعوت شد. در این مراسم حبیب گفت: "من بدون گیتار فلجم و تا به حال بدون آن روی صحنه نیامده ‌ام."

حبیب بعد از سال‌ ها تلاش موفق نشد اجرای رسمی در ایران داشته باشد یا آلبومی منتشر کند.

او نخستین آلبومش را به نام 'مرد تنهای شب' پیش از انقلاب منتشر کرد.

پس از انقلاب هم دوازده آلبوم در خارج از ایران ارائه داد. مادر و  شهلای من از ترانه‌ های معروف او هستند. »

اما بخشی از زندگی این خواننده در سال های اخیر که به بازگشتش به ایران مربوط می شود همواره با نگاهی منفی در رسانه هایی مانند بی بی سی همراه بوده است؛ جایی که اظهارات جالب توجه " حبیب محبیان " در خصوص دلایل بازگشتش به کشورمان و پشیمانی های همیشگی اش از مهاجرت به آمریکا، اقتدار کنونی جمهوری اسلامی ایران و کذب بودن ادعاهایی که در خصوص مخالفت نظام جمهوری اسلامی ایران با هنر مطرح می شود، به شدت این گونه ابزارهای رسانه ای وابسته به دولت های غربی را برآشفته ساخته و باعث شده است که هر بار در موضوعی نام وی برده می شود او را برای این سخنان و بازگشت به ایران شدیدا سرزنش کنند؛ همانطور که در اخبار مربوط به خبر درگذشت وی نیز شاهد همین سرزنش ها هستیم.

 

"حبیب " در یکی از مصاحبه هایی که در ابتدای حضور خود در ایران با  روزنامه "راه مردم"، انجام داده است به بیان نظرات خود در خصوص اام زندگی اش در آمریکا و دلایل بازگشتش به ایران پرداخته و می گوید: « اوايل انقلاب احساس اين بود كه فضای مناسبی براي اجراي موسيقي ميسر نيست من هم با شدت علاقه اي كه به كار آهنگ سازي و خواندن داشتم تصميم به رفتن گرفتم اما بايد به جرات بگويم كه متأسفانه آن مدينه فاضله خيالی 15سال مرا از علايقم يعنی موسيقي دور و خانه نشين كرد.جالب اينكه بدانيد در اين مدت از دو جنبه زجر می كشيدم يكی فاصله از مملكت خود و ديگری از موسيقی.حدود پانزده سال در منزل درگير فعاليت های اقتصادی بودم و براي خودم آهنگ می ساختم اما پس از آن با ديدن مشكلات موسيقی های موجود تصميم گرفتم مجددا كارهای خود را ارائه دهم ...  من براي رسيدن به اهدافم ضررهای زيادی متحمل شده ام اما اينبار بالاخره با هر دشواری كه بود توانستم تمام زندگي خود را در آنجا رها كرده و به سمت اصالت واقعی خود يعنی كشورم بازگردم،ضمنا متوجه شدم كه حاكميت نظام با هنر و موسيقي مخالف نيست بلكه با ابتذال و دور شدن از فرهنگ مردم مخالف است.ايران و زندگي در آن با تمام خاطرات و فرهنگ و عقايد دينی و مذهبی در واقع شروع دوباره زيستن پس از سه دهه دوری و غربت است كه برای من لذت و شيرينی وصف ناپذير عجيبی به همراه دارد ...  باور كنيد ايران به يك قدرت بلا منازع تبديل شده است .اين باعث فخر ايرانيان است ...  هر چند وقت يكبار متوجه می شدم كه فلان خواننده بعد از كسب شهرت در ايران از كشور خارج شده و به كشورهای ديگر و شبكه های ماهواره ای پناه می برند.من برگشتم تا به آنهايی كه سودای رفتن دارند ثابت كنم كه آنجا خبری نيست هيچ كجای دنيا كشور خود آدم نمی ‌شود ...  در موسيقي و محتواي اشعار سلامت نفس و احترام به ارزش هاي انساني و فرهنگي كشور قبل از هر چيزمهم است  ... »

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

8 ماه قبل