ایران اینترنشنال
420

اعتراف بی بی سی به نقش شوم انگلیس در جهان

2 سال قبل

هم رسانی

   جنگنده تایفون انگلیس ...

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی که زیر نظر وزارت امور خارجه ی انگلیس به فعالیت مشغول است در یکی از گزارش های اخیر خود با اعان به فروش بالای تسلیحات انگلیسی به کشورهای ناقض حقوق بشر، به نقش شوم این کشور در جهان اذعان داشته است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکه ی فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در یکی از گزارش هایی که نهم خرداد ماه 1395 بر روی وب سایت اینترنتی خود منتشر کرده است با اشاره به آمار بالای فروش تسلیحات مختلف توسط انگلیس به کشورهایی در جهان که ناقض حقوق بشر و درگیر جنگ هایی یک  طرفه هستند، به نوعی به نقش آفرینی شوم و سیاه این کشور در جهان اعتراف کرده است.

بی بی سی فارسی در این گزارش با استفاده از تیتر «  بریتانیا در یک سال 'به رژیم‌های سرکوبگر سه میلیارد دلار سلاح فروخته است' »، این گونه می نویسد: « یک هفته ‌نامه بریتانیایی گزارش داده که میزان فروش سلاح این کشور به دولت‌ هایی که به دلیل وضعیت نامناسب حقوق بشر در فهرست وزارت امور خارجه این کشور هستند، به میزانی بی‌ سابقه رسیده است.

به گزارش هفته ‌نامه آبزرور، دولت بریتانیا سال گذشته میلادی مجوز صدور بیش از سه میلیارد دلار سلاح به ۲۱ کشور از ۳۰ کشوری صادر کرده که از نظر وزارت امور خارجه بریتانیا در آنها "بدترین یا بیشترین تعداد نقض حقوق بشر صورت می ‌گیرد" یا کشورهایی که از نظر بریتانیا باید تغییر اساسی در وضعیت حقوق بشر آنها صورت بگیرد.

بنا بر این گزارش، کشورهای عربستان سعودی، بحرین و بروندی در میان خریداران تسلیحات و تجهیزات نظامی از بریتانیا هستند. »

بی بی سی در این گزارش ادامه می دهد: « عربستان به دلیل بمباران یمن از سوی سازمان‌های حقوق بشری به ارتکاب جنایت جنگی متهم شده، بحرین معترضان را در جریان بهار عربی و اعتراض‌ های پراکنده دیگر سرکوب کرده و وضعیت بروندی هم به اتهام نقض حقوق بشر از سوی سازمان ملل متحد تحت تحقیق است.

آبزرور می ‌گوید ارقامی که به دستش رسیده نشان می ‌دهد که در سال ۲۰۱۴ بریتانیا حدود ۱۷۰ میلیون دلار سلاح به تعدادی از کشورهای سابقه ‌دار از نظر حقوق بشر فروخته بود، اما این میزان عمدتا به دلیل فروش سلاح به عربستان سعودی به شکلی بی‌ سابقه افزایش یافته است.

بنا بر این گزارش، بزرگ ‌ترین مجوز صدور تسلیحات از سوی بریتانیا در سال ۲۰۱۵، به ارزش یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار برای فروش جت ‌های جنگنده به عربستان صادر شده است.

عربستان سعودی بزرگترین مشتری سلاح‌ های بریتانیا است و این موضوع که جنگنده‌ های تورنادو و تایفون بریتانیا در یمن به کار گرفته شده‌ انتقادهای زیادی به دنبال داشته است. »

اما سابقه ی انگلیس در نقش آفرینی با ناقضان حقوق بشر و جنگ افروزان در جهان نیز تنها به فروش تسلیحات به عربستان در خصوص جنگ یمن مربوط نبوده و سابقه ای طولانی دارد.

از اسنادی که فروش تسلیحات شیمیایی به رژیم بعثی عراق در جریان هشت سال جنگ تحمیلی علیه کشورمان را به اثبات می رساند گرفته تا شواهد بهره مندی اسرائیل از تسلیحات انگلیسی در حملات غیر انسانی خود به مردم مظلوم باریکه ی غزه، نقش آفرینی و حمایت هایش از گروه های تروریستی مختلفی مانند داعش، کمک هایش به طالبان و ... همگی این واقعیت را برای ما نشان می دهند.

تنها در خصوص داستان تسلیحات شیمیایی استفاده شده در جنگ ایران و عراق می توان به اوج نقش آفرینی های شوم و ضد انسانی انگلیسی ها در جهان پی برد؛ جایی که تسلیحات شیمیایی استفاده شده در جنگ عراق عليه ايران با حمايت‌ شرکت های غربی به ويژه انگليس، شهادت بیش از 10 هزار نفر، مصدوميت بيش از 100 هزار نفر و تهديد نيم ميليون نفر از جمعيت كشورمان را به همراه داشته است و این درحالیست که این موضوع به طور آشکار مغایر با پروتكل 1925 ژنو بوده است.

به رغم ممنوعيت های جهانی در این خصوص، استفاده ی گسترده ی عراق در جنگ تحميلی عليه ايران به طور مكرر از گازهای ارگانوفسفره (عوامل اعصاب) و تاول ‌زا (گاز خردل) و سيانور، هیچ گاه با برخورد جدی از سوی جامعه جهانی و سازمان ملل همراه نبوده است.

شواهد و اسناد موجود نشان می دهد که گرم شدن بازار استفاده عراق از تسهيلات شيميايی، رونق فراوانی را برای شركت‌ های انگليسی كه يكی از تدارك كنندگان اصلی وسايل و مواد شيميايی به عراق بودند، به ارمغان آورد؛ براساس برآورد انجمن فناورى ابزارهاى ماشين انگليس «mtaa»، فروش ابزارهاى ماشينى اين كشور به عراق از 9،2 ميليون دلار در 1987 ميلادى به 5،31 ميليون دلار در سال 1988ميلادى افزايش يافت.

از سوى ديگر برخى كارخانه ‌هاى انگليسى در پى فروش سلاح به عراق، سود سرشارى به دست آوردند و حتى در سال 1988ميلادى، فروش اين اقلام به يك دوم ميليارد دلار رسيد. همزمان انگليسى‌ها دفتر خريد ايران در خيابان ويكتورياى لندن را از طريق سازمان اطلاعاتى m-15 كنترل كرده و اطلاعات آن را در اختيار عراق قرار مى‌ دادند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

این روزها با شدت گرفتن جنگ داخلی در لیبی که نتیجه شوم دخالت نظامی غرب در این کشور بعد از بهار عرب بود، بی‌بی‌سی فارسی در حال پوشش نبردهای ویرانگر در لیبی آن هم بدون اشاره به علل واقعی شکل گیری این تراژدی ویرانگر است.

16 روز قبل