ایران اینترنشنال
424

سکوت و تحریف دو سیاست بی‌بی‌سی در قبال سخنرانی اخیر رهبری

2 سال قبل

هم رسانی

   آیت الله خامنه ای-رهبر معظم انقلاب

رهبر انقلاب اسلامی طبق سنوات گذشته امسال هم پس از میزبانی از قاریان قرآن در دومین سفره افطار خود میزبان کارگزاران نظام بودند.
ایشان در این میزبانی که ابتدا با سخنرانی آقای روحانی و گزارش ایشان از عملکرد دولت یازدهم شروع شد مثل همیشه به ایراد سخنرانی پرداختند. سخنرانی‌های ایشان همیشه در جمع کارگزاران نظام از یک جدیت خاصی برخوردار است و معمولاً مهم‌ترین صحبت‌ها را با صراحت لهجه همیشگی که از ایشان سراغ داریم و به‌دوراز تعارفات معمول بیان می‌کنند.
سخنان ۲۵ خرداد ایشان هم مستثنا از این ویژگی‌ها نبود و محتواهای مهمی را در خود جای می‌داد، اما مهم‌ترین قسمت صحبت‌های ایشان که تیتر اول اکثر رسانه هم به خود اختصاص داد صحبت‌های ایشان در خصوص برجام و بدعهدی‌های طرف مقابل بود. ایشان در خصوص نقض برجام توسط طرف مقابل این‌گونه فرمودند: «ما البتّه برجام را ابتدائاً نقض نخواهیم کرد؛ این را همه بدانند! ما نقض نمی‌کنیم برجام را لکن اگر طرف مقابل نقض کند که حالا همین‌طور این کسانی که نامزد ریاست جمهوری آمریکایند، مدام دارند تهدید می‌کنند که ما می‌آییم پاره می‌کنیم، نقض می‌کنیم، این‌ها اگر پاره کردند، ما آتش می‌زنیم. اینکه حالا نقض نمی‌کنیم، متّکی است به دستور قرآن: اَوفوا بِالعَهد؛ بالاخره یک معاهده‌ای است انجام داده‌ایم، نمی‌خواهیم معاهده را ما به هم بزنیم؛ و آنکه اگر آن‌ها نقض کردند، ما هم نقض خواهیم کرد، این هم متّکی است به آیهٔ قرآن: وَ اِمّا تَخافَنَّ مِن قَومٍ خِیانَةً فَانبِذ اِلَیهِم عَلی سَوآء؛ اگر آن‌طرف نقض کرد نقض کن. «فَانبِذ» یعنی پرتاب کن طرف خودش، رد کن؛ بنابراین ما تابع اصول قرآنی هستیم؛ هم در این‌طرف قضیّه، هم در آن‌طرف قضیّه.»
در این میان بی‌بی‌سی فارسی سعی کرد تا با سانسور و کم‌رنگ کردن این صحبت‌ها از ضرب آن جلوگیری کند این شبکه در سایت خود تنها به خبر کوتاه این دیدار بسنده کرد و سعی کرد تا جایی که می‌تواند از ضریب دادن به آن بپرهیزد.
اما سکوت تنها سیاست بی‌بی‌سی در خصوص صحبت‌های رهبری نبود این شبکه در گزارش شبانگاهی رادیو بی‌بی‌سی سعی کرد انتقادات رهبری در خصوص برجام را معطوف به دولت نشان دهد و هدف از این انتقادات را دولت و تیم مذاکره‌کننده معرفی کند. بی‌بی‌سی در بخشی از این گزارش از رهبری به‌عنوان «لیدر جریان اپوزیسیون دولت» نام می‌برد تا بتواند به دوقطبی دولت و رهبری دامن بزند این در حالی است که رهبری در این سخنرانی در این خصوص این‌گونه فرمودند: «من آنچه راجع به برجام عرض می‌کنم، مطلقاً ناظر به این برادران عزیز ما که در مذاکرات شرکت داشتند نیست؛ این‌ها کار خودشان را کردند، سعی خودشان را کردند، واقعاً جدوجهد کردند. خب ما شاهد بودیم و می‌دیدیم؛ رفتند، ماندند -به‌نظام پارسال ماه رمضان بود که مدّتی از ماه رمضان را این‌ها در آنجا بودند- خب، سختی داشت، واقعاً سختی داشت و زحمت کشیدند به آن‌ها من [اشکال نمی‌کنم]. از کارشان ان‌شاءالله خدای متعال راضی باشد، ما هم دعایشان کردیم و دعایشان می‌کنیم؛ نگاه من به‌طرف مقابل است؛ به آن‌کسانی است که طرف مذاکرهٔ ما بودند.» مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

این روزها با شدت گرفتن جنگ داخلی در لیبی که نتیجه شوم دخالت نظامی غرب در این کشور بعد از بهار عرب بود، بی‌بی‌سی فارسی در حال پوشش نبردهای ویرانگر در لیبی آن هم بدون اشاره به علل واقعی شکل گیری این تراژدی ویرانگر است.

16 روز قبل