ایران اینترنشنال
425

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و سیاست هُلو لولو بی‌بی‌سی

3 سال قبل

هم رسانی

   برنامه صفحه دو - بی بی سی فارسی

همیشه یکی از موضوعات مهم و تأثیرگذار در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مسئله ایران و چگونگی تعامل با نظام جمهوری اسلامی بوده است و این مسئله به امروز و دیروز هم برنمی‌گردد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تأثیرگذاری که این انقلاب از همان ابتدا بر مسائل منطقه و جهان داشت همیشه پای ثابت انتخابات آمریکا بوده است چه آن زمان که گروگان‌گیری سفارت امریکا تأثیر مستقیم در انتخابات آمریکا داشت تا جایی که باعث عدم رأی آوری «جیمی کارتر» در مقابل رقیب جمهوری‌خواه خود شد و چه امروز که پای ثابت نطق‌های انتخابات دو رقیب اصلی آمریکا یعنی «هیلاری کلینتون» دموکرات و «دونالد ترامپ» جمهوری‌خواه است.
شکی در این نیست که در سی‌وهفت سالی که از تشکیل نظام جمهوری اسلامی می‌گذرد تمام رئیسان جمهور آمریکا از جمهوری‌خواه گرفته تا دموکرات تقریباً سیاستی مشخص و خصمانه را در قبال ایران در پیش گرفتند سیاستی که نه‌تنها در این سال‌ها تعدیل نشده بلکه سال‌به‌سال برشدت آن افزوده شد چه در دوران جنگ تحمیلی که آمریکایی‌ها با حمایت‌های مادی و معنوی خود از صدام نقش مؤثر و مستقیمی را علیه جمهوری اسلامی ایفا کرند و چه در این سال‌های اخیر که اوباما با تحریم‌های به قول خودش فلج‌کننده سعی در از پای درآوردن و مهار جمهوری اسلامی داشته.
تنها تفاوتی را که باید بین رؤسای جمهور دموکرات و جمهوری‌خواه در تقابل با ایران قائل باشیم ادبیات متفاوت آن‌ها در این تقابل می‌باشد.
اما دراین‌بین بی‌بی‌سی فارسی در برنامه «صفحه دو» که به موضوع انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اختصاص داشت، با توجه به اینکه به اتمام دوره ریاست جمهوری اوباما نزدیک می‌شویم با استناد به توافق هسته‌ای از وی به‌عنوان نرم‌ترین رئیس‌جمهور آمریکا یاد می‌کند و فرصت باقیمانده از ریاست جمهوری وی را فرصت طلایی برای جمهوری اسلامی جلوه می‌دهد. بی‌بی‌سی که سعی می‌کند رأی آوردن کلینتون و یا ترامپ را برای ایران سنگین جلوه دهد از ایران می‌خواهد که در قبال آمریکا دست به تغییر رفتار بزند و از این فرصت باقیمانده برای توافق در موضوعات دیگر با اوباما استفاده کند. این شبکه که سعی می‌کند تا با لولو ساختن از کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا، ایران را به دادن امتیازات جدید به اوباما ترغیب می‌کند اما به مخاطب خود نمی‌گوید شدیدترین تحریم‌های ایران اتفاقاً در دوران آقای اوباما اتفاق افتاد به مخاطب خود نمی‌گوید که دولت آقای اوباما در حوادث پس از انتخابات ۸۸ تمام‌قد از فتنه‌گرها حمایت کرد و تمام تلاش خود را برای نظام جمهوری اسلامی به کاربرد این شبکه نمی‌گوید که داعش امروز دست‌پرورده دولت اوباما است.
به نظر بی‌بی‌سی به دنبال تحمیل برجام های جدید می‌باشد که اتفاقاً رهبر انقلاب در اول فروردین آن را به‌خوبی پیش‌بینی کردند و فرمودند: «حرف طرف مقابل یعنی همان دستگاه تبلیغاتی و فکر ساز و بریان‌ساز، این است که می‌گوید ایران دارای ظرفیت‌های فراوان اقتصادی است و هدف از توافق هسته‌ای این بود که کشور ایران بتواند از این ظرفیت‌ها استفاده کند؛ خب، این توافق انجام گرفت لکن این توافق کافی نیست و مسائل دیگری هم هست که در آن‌ها هم بایستی ملّت ایران، دولت ایران، مسئولین ایران تصمیم بگیرند و اقدام بکنند؛ مثلاً فرض بفرمایید امروز در منطقهٔ غرب آسیا -یعنی همین منطقه‌ای که غربی‌ها به آن میگویند خاورمیانه- جنجال‌ها و آشفتگی‌های بسیاری هست؛ خب، این مشکل برای کل منطقه است و اگر می‌خواهید کشور شما از این مشکل نجات پیدا کند، باید سعی کنید این جنجال‌ها فروبنشیند. چه‌کار کنیم؟ با آمریکا همکاری کنیم، همفکری کنیم، جلسه کنیم، بنشینیم، گفتگو کنیم و یک مدلی را طبق میل آمریکایی‌ها یا طبق توافق آمریکایی‌ها انتخاب کنیم؛ یکی دیگر هم این است.

یا ما مشکلات دیگری داریم، اختلافات زیادی با آمریکا داریم، این اختلافات را باید حل کنیم، این اختلافات بایستی تمام بشود؛ حالا در حل این اختلافات، فرض بفرمایید که ملّت ایران مجبور باشد از اصول خود صرف‌نظر کند، از خطّ قرمزهای خود هم صرف‌نظر کند، بکند؛ طرف مقابل از اصول خود و ارزش‌های خود تنزل نمی‌کند لکن اگر لازم شد، ما باید تنزل کنیم تا مشکلات را برطرف کنیم؛ تا درنتیجه کشور بتواند از ظرفیت‌های خود استفاده کند و مثلاً به یک اقتصاد برجسته‌ای مبدّل بشود. حرفشان این است؛ بنابراین در قضیهٔ هسته‌ای توافق شد و اسم این را گذاشتیم «برجام»؛ برجام دیگری در قضایای منطقه، برجام دیگری در قضایای قانون اساسی کشور؛ برجام ۲ و ۳ و ۴ و الی‌غیرذلک بایستی به‌وجود بیاید تا ما بتوانیم راحت زندگی کنیم. این منطقی است که سعی می‌کنند این منطق را در بین نخبگان جامعه و از سوی نخبگان جامعه به افکار عمومی جامعه منتقل کنند.» مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

10 روز قبل