ایران اینترنشنال
431

سیاه نمایی بی بی سی در قبال وضعیت مهاجرین افغان در ایران

2 سال قبل

هم رسانی

   پلاکاردهایی که توسط عده ای خودسرانه در مناطقی از یزد نصب گردیده است ...

شبکه ی فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در یکی از گزارش های اخیر خود، با بهانه ی خبری غیر موثق از یکی از شهرهای کشورمان، به سیاه نمایی در خصوص وضعیت زندگی مهاجرین افغان در جمهوری اسلامی ایران پرداخته است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

وضعیت زندگی مهاجرین همواره یکی از موضوعات مربوط به حقوق بشر در رسانه های مختلف جهان به حساب آمده است؛ در این بین وضعیت اسف بار پناهجویان و مهاجرین در نقاط مختلف اروپا، بحرانی جدی و رسوایی بزرگی برای این مدعیان همیشگی حقوق بشر محسوب می شود که ابزارهای رسانه ای وابسته به دولت های غربی همواره تلاش کرده اند تا حد توان با کتمان واقعیت های مربوط به آن و در مرحله ی بعد با بزرگنمایی مشکلات مشابه در نقاط مختلف جهان، آثار منفی این بحران و رسوایی را کاهش دهند.

در همین رابطه، اخیرا شاهد انتشار گزارشی توسط شبکه ی فارسی زبان بی بی سی بوده ایم که طی ان با استناد به اخباری غیر موثق در خصوص یکی از شهرهای کشورمان، به سیاه نمایی در قبال وضعیت زندگی مهارجین افغان ساکن در جمهوری اسلامی ایران و بزرگنمایی مشکلات موجود در این رابطه پرداخته است.

بی بی سی در گزارش اخیر که با استفاده از تیتر « پخش اطلاعیه علیه مهاجران افغان و غیربومی‌ ها در یکی از شهرهای یزد »، این گونه می نویسد: « شماری از رسانه‌ های ایران از نصب تابلوهای پارچه ‌ای در یکی از شهرهای یزد خبر داده‌ اند که روی آن به شهروندان هشدار داده شده بود خانه‌ های خود را به افراد غیربومی اجاره ندهند.

این بنرها یا تابلوهای پارچه ‌ای در زارچ نصب شده که شهری کوچک در ده‌ کیلومتری شمال غربی شهر یزد، مرکز استان یزد در ایران است.

تابناک و سایتی محلی به نام یزدی‌ نیوز تصاویری از این بنرها منتشر کرده‌ اند که در آن از شهروندان محلی خواسته شده به افراد غیربومی ایرانی و غیرایرانی خانه اجاره ندهند یا در مدت ۱۵ روز خانه‌هایی را که افراد غیربومی اجاره داده‌اند، پس بگیرند.

خبرنگار تابناک در یزد همچنین گزارش داده که اطلاعیه دیگری هم میان مردم پخش شده و از آنها خواسته شده برای بیرون کردن شهروندان افغان از زارچ همکاری کنند. »

این رسانه ی دولتی انگلیسی در ادامه نیز تأکید می کند: « استان یزد پیش از این چند بار محل برخورد شهروندان ایرانی و افغان‌ های مهاجر بوده است که شدیدترین آن در تیرماه ۱۳۹۱ اتفاق افتاده است. آن زمان یافتن جسد یک زن ایرانی که گفته می‌ شود به او تجاوز شده بود باعث شد که مردم محلی خشمگین به محل زندگی مهاجران افغان حمله کنند و خانه‌ های آن‌ها را به آتش بکشند.

خرداد ماه دو سال پیش هم در قزوین بعد از پخش شایعاتی درباره تجاوز به یک دختر در روستای نظام ‌آباد، شماری از مردم به خانه ‌های افغان ‌ها حمله و آنان را مجبور به ترک خانه‌ هایشان کردند. »

این درحالیست که بر اساس آن چه باشگاه خبرنگاران جوان نیز در گزارشی به آن پرداخته است، فاطمه اشرفی، مدیر انجمن حامی که نهادی برای حمایت از زنان و کودکان پناهنده است، در اظهاراتی تأکید کرده است که « این تابلوها را شماری "خودسر" به صورت "شبانه" نصب کرده بودند و مسئولان بخشداری آن‌ ها را جمع کرده‌ اند.این اقدامات نشان ‌دهنده سیاست ‌های رسمی منطقه ‌ای و ملی نیست و "مقابله با این رفتارها از سوی مراجع قانونی شهری بیانگر سیاست غالبی است که در آن محل و منطقه وجود دارد." »

بعلاوه در شرایطی شاهد بهره برداری های فرصت طلبانه ی بی بی سی از این موضوعات و رفتارهای خودسرانه که با بزرگنمایی نیز همراه می شود به جهت بحرانی نشان دادن وضعیت زندگی مهاجرین افغان در کشورمان هستیم که همزمان، وضعیت اسف بار پناهجویان افغانستانی در نقاط مختلف اروپا، کاملا جهان را به واکنش واداشته است.

هنوز چند روز بیشتر از گزارشی نمی گذرد که در رسانه های مختلف جهان از جمله همین بی بی سی انتشار یافت و تن فروشی مردان افغان در یونان به ازای دریافت تنها یکی دو دلار را به ما نشان می داد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

این روزها با شدت گرفتن جنگ داخلی در لیبی که نتیجه شوم دخالت نظامی غرب در این کشور بعد از بهار عرب بود، بی‌بی‌سی فارسی در حال پوشش نبردهای ویرانگر در لیبی آن هم بدون اشاره به علل واقعی شکل گیری این تراژدی ویرانگر است.

16 روز قبل