ایران اینترنشنال
436

علاقه بی بی سی به پیگیری وضعیت " رضا ضراب "

2 سال قبل

هم رسانی

   رضا ضراب، تاجر ایرانی - ترکیه ای بازداشتی در آمریکا ...

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در ادامه ی بهره برداری هاش ضد ایرانی خود از داستان بازداشت " رضا ضراب "، سرمایه دار ایرانی – ترکیه ای در آمریکا، با انتشار گزارشی به پیگیری وضعیت وی پرداخته است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکه ی فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس، در ادامه ی استفاده های سیاسی و ضد ایرانی خود از داستان بازداشت " رضا ضراب " سرمایه دار ایرانی – ترکیه ای در آمریکا با این ادعا که وی به همراهی چند نفر دیگر به سود کشورمان پول شویی کرده است، بار دیگر در بیست و هفتم خرداد ماه 1395، با انتشار گزارشی به پیگیری وضعیت وی در زندان پرداخته است.

بی بی سی فارسی در گزارش مذکور با تلاش برای اینکه داستان بیان شده را جدی نشان داده و آن را کاملا اثبات شده و عملیات پول شویی بزرگ به تصویر کشد، با تیتر «  رد پیشنهاد ضراب برای پرداخت وثیقه ۵۰ میلیون دلاری »، این گونه می نویسد: « قاضی دادگاهی در آمریکا پیشنهاد رضا ضراب، تاجر ایرانی ترک، که به اتهام نقض قوانین تحریم ها دستگیر شده را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز قاضی ریچارد برمن در منهتن نیویورک استدلال دادستان دایر بر اینکه احتمال فرار آقای ضراب در صورت خروج از بازداشت وجود دارد را پذیرفت.

آقای ضراب روز ۲۱ ماه مارس در شهر میامی در ایالت فلوریدا، به اتهام توطئه برای انجام صدها میلیون دلار معاملات مالی برای کمک به دولت یا سایر نهادهای ایرانی برای دور زدن تحریم ها، دستگیر شد.

بنجامین برفمن، وکیل آقای ضراب، سه هفته پیش از قاضی خواسته بود او را با قرار ۵۰ میلیون دلار وثیقه آزاد کند و در منهتن زیر نظر محافظانی که خودش حقوق آنها را پرداخت خواهد کرد قرار دهد.

اما نمایندگان دادگستری آمریکا با اشاره به آنچه دارایی های هنگفت رضا ضراب، تاجر ایرانی الاصل ترکیه، خواندند با درخواست او برای آزادی مخالفت کردند.

قاضی با توجه به ثروت آقای ضراب و عدم پیوند او با جامعه آمریکا تلویحا گفت که اگر به ایران یا ترکیه فرار کند بعید است مسترد شود.

قاضی برمن گفت این عوامل "انگیزه و توانایی برای فرار را در اختیار آقای ضراب قرار می دهد". »

بی بی سی در ادامه نیز تأکید می کند: « آقای ضراب ۳۳ ساله به خاطر ازدواج با ابرو گوندش خواننده پاپ و شخصیت تلویزیونی در ترکیه مشهور است.

دولت آمریکا می گوید که آقای ضراب سالانه ۱۱ میلیارد دلار از کسب و کارهایش درآمد دارد و دارایی های او شامل ۲۰ ملک، شش اسب، ۱۷ اتومبیل مجلل، هفت قایق تفریحی، یک هواپیمای شخصی و بیش از ۱۰ میلیون دلار آثار هنری است.

از اتهامات آقای ضراب توطئه برای کلاهبرداری از دولت آمریکا، نقض قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین المللی، توطئه برای کلاهبرداری بانکی، و توطئه برای ارتکاب پولشویی است. به گفته مقام های قضایی آمریکا این جرایم ادعایی در فاصله سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ انجام شد. »

اما ما پیش تر نیز در خصوص ادعاهای مطرح شده در پرونده ی این تاجر ایرانی – ترکیه ای به بیان مواردی مختلف از قبیل نحوه و دلیل بازداشت " رضا ضراب " در آمریکا، بازداشت وی در ترکیه و آزاد شدنش، ارتباطات وی با مقامات دولتی در ترکیه و ...، پرداخته ایم.

" المانیتور " و بسیاری دیگر از رسانه های جهان در بررسی و تحلیل های خود از این موضوع، تأکید کرده اند که میان وی با مقامات ارشد دولت اردوغان در ترکیه ارتباط بسیار نزدیکی وجود داشته و فسادهای مالی گسترده ای با مشارکت هم انجام دانده اند که در پی آن نیز با رسوایی برخی از مقامات دولتی پیشتر در ترکیه به زندان افتاده اما با تلاش های اردوغان و دولتش آزاد می شود.

جالب تر این جاست که وی با اطلاع کامل از این موضوع که در آمریکا از وی به عنوان شخصی که برای دور زدن تحریم های ضد ایرانی فعالیت کرده است، یاد می شود و یقینا پس از ورود به خاک ایالات متحده بازداشت خواهد شد، پس از آزادی در ترکیه به آمریکا سفر می کند که این حرکت بیشتر به نوعی تسلیم کردن خود به آمریکایی ها شبیه است که به همین دلیل نیز بعضی از کارشناسان این تسلیم شدن به آمریکا را از سوی " رضا ضراب " به دو دلیل دانسته اند که یکی فرار از ترکیه و رسوایی هایی بوده است که به بار اورده است و دلیل دیگر نیز دور شدن از ایران است که به طور جدی قوه ی قضائیه آن، پرونده ی فسادهای وی و شریک و رفیقش " بابک زنجانی " را دنبال کرده و حتی برای شریکش حکم " اعدام " نیز صادر کرده است.

این کارشناسان اعتقاد دارند که آمریکایی ها در معامله ای که با " ضراب " انجام داده و وی را قانع کرده اند که به آمریکا سفر کرده و خود را تسلیم آن ها کند، در ازای حفاظت از وی و اموالش در جریان رسوایی های اخیر ترکیه و ایران، دو هدف عمده را دنبال کرده اند که مهمترین آن بهره برداری از وی در جریان سیاست های ضد ایرانی همیشگی شان بوده است و در کنار آن نیز به تحت فشار قرار دادن اردوغان و دولتش در ترکیه نیز از طریق این شخص، یقینا یکی دیگر از استفاده هایی بوده است که از این تاجر ایرانی – ترکی خواهند داشت.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

این روزها با شدت گرفتن جنگ داخلی در لیبی که نتیجه شوم دخالت نظامی غرب در این کشور بعد از بهار عرب بود، بی‌بی‌سی فارسی در حال پوشش نبردهای ویرانگر در لیبی آن هم بدون اشاره به علل واقعی شکل گیری این تراژدی ویرانگر است.

16 روز قبل