ایران اینترنشنال
439

سیاه نمایی بی بی سی در خصوص اعتیاد دانش آموزان در ایران

3 سال قبل

هم رسانی

   اعتیاد به مصرف مواد مخدر در سنین نوجوانی ...

شبکه ی سلطنتی انگلیس در یکی از گزارش هایی که بیست و هفتم خرداد ماه 1395 منتشر کرده است، بار دیگر به سیاه نمایی های خود در خصوص وضعیت اعتیاد به مواد مخدر در بین دانش آموزان ایرانی، ادامه داده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در یکی از گزارش های اخیر خود، بار دیگر با واکنش به موضوع راه اندازی یک مرکز ترک اعتیاد در کشورمان، این بار به این بهانه، سیاه نمایی های همیشگی خود در خصوص وضعیت گسترش اعتیاد در بین دانش آموزان ایرانی را دنبال کرده است.

بی بی سی فارسی در این گزارش با اعلام خبر « نخستین بیمارستان ترک اعتیاد دانش ‌آموزان در تهران راه اندازی شد »، این گونه می نویسد: « دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران گفته است که یکی از بیمارستان‌ های دانشگاه شهید بهشتی برای درمان دانش آموزان معتاد در نظر گرفته‌ شده است.

محمدرضا آذرنیا، در مصاحبه با روزنامه شهروند، نرخ شیوع اعتیاد در مدارس تهران را ۱.۲ درصد خوانده و گفته است دانش ‌آموزان معتاد در این مرکز به رایگان درمان خواهند شد.

آقای آذرنیا گفته است کمیته‌ ای با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت آموزش و پرورش تشکیل شده که دانش آموزانی را که اعتیاد دارند، شناسایی و به این بیمارستان منتقل کنند. او گفته است هویت این دانش آموزان و اطلاعاتشان محرمانه می ‌ماند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران همچنین در مورد وضعیت تحصیل و ادامه تحصیل این دانش آموزان گفت: "وقتی این دانش آموزان برای درمان به بیمارستان منتقل می ‌شوند، فرصتی برای امتحانات و کلاس‌های فوق العاده آنها در نظر گرفته می ‌شود." »

بی بی سی ادامه می دهد: « براساس آمار سال ۱۳۹۰ حدود یک درصد دانش آموزان در ایران قرص اکستازی مصرف کرده و چهار دهم درصد افراد بین سنین ۱۶ تا ۱۷ سال در شب امتحان یک بار مصرف شیشه داشته ‌اند.

براساس اعلام کارشناسان ستاد مبارزه با مواد مخدر "سن ۱۵ سالگی سن تجربه مصرف" مواد مخدر در ایران است.

پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر بهمن ماه سال گذشته با ارائه آماری در خصوص تعداد دانش آموزان مصرف کننده مواد مخدر در ایران گفت: "۱۳۰ هزار نفر از دانش آموزان ایران از یک تا چند بار سابقه مصرف موادمخدر دارند و تعداد کمی از آنها ممکن است مصرف کننده خاص موادمخدر باشند."

وزارت آموزش و پرورش آمار اعتیاد دانش آموزی را تاکنون تائید نکرده است. »

اما در این خصوص باید به چند نکته اشاره ای کوتاه داشت؛ نکته ی اول این که انگلیس در دوران اشغال بیش از یک دهه ای خاک افغاتنستان، بر اساس شواهد و اسنادی که بارها در گزارشات مختلف به مرورشان پرداخته ایم، بر مناطقی تسلط داشته است که بیشترین میزان کشت تریاک را در خود داشته و این میزان در ایام اشغال سال به سال نیز افزایش یافته است؛ بنابر این بر اساس این اسناد، هم اکنون انگلیس در کنار آمریکا، نقشی کلیدی در تولید و قاچاق مواد مخدر در جهان ایفا نموده و درامد هنگفتی را از این مسیر به دست آورده است.

و نکته ی دوم این که، در حالی از سیاست های کشورمان برای مقابله با افزایش مصرف مواد مخدر در بین اقشار مختلف جامعه و درمان هرچه سریع تر بیماران مبتلا به مصرف این گونه مواد افیونی با بهره برداری بی بی سی برای سیاه نمایی علیه وضعیت داخلی ایران همراه بوده است، که بررسی وضعیت جامعه ی انگلیس اوضاعی به مراتب وخیم تر را برای آن ها به تصویر در خواهد آورد.

بر اساس آمارهای موجود، در طول سال 2012 تا 2013 میلادی بیش از شش هزار و 500 کودک و نوجوان زیر 18 سال به دلیل مصرف افراطی الکل در بیمارستان های انگلیس پذیرش شده اند که این آمار نسبت به سال قبل خود با افزایش همراه بوده و پس از آن نیز روند افزایشی اش را حفظ کرده است.

تحقیقات دیگری که روزنامه دیلی میرور انگلیس نتایج آن را منتشر کرده است نیز نشان می دهد که بیش از سه هزار کودک زیر دوازده سال انگلیسی در طول هر سال برای ترک اعتیاد به مصرف مشروبات الکلی در این کشور به کمک نیازمند هستند و درخواست کمک می کنند.

این تحقیقات اذعان دارد که از هر سه دختر زیر سیزده سال در انگلیس، یک نفر به الکل اعتیاد دارد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

26 روز قبل