ایران اینترنشنال
440

سیاه نمایی بی بی سی در خصوص وضعیت موسیقی در ایران

3 سال قبل

هم رسانی

   علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ...

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در گزارشی که اخیرا بر روی وب سایت اینترنتی خود منتشر کرده است، با بهانه قرار دادن اظهارات " جنتی "، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان، به سیاه نمایی در خصوص وضعیت موسیقی در نظام جمهوری اسلامی پرداخته است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکه ی فارسی زبان دولت انگلیس در ادامه ی فضاسازی های ضد ایرانی خود، این بار در بیست و هفتم خرداد ماه 1395، در گزارشی که با بهانه ی اظهارات اخیر " جنتی "، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان منتشر کرده است، به سیاه نمایی در خصوص وضعیت موسیقی در ایران و در نظام جمهوری اسلامی پرداخته است.

بی بی سی فارسی در این گزارش با طرح این سوال به نقل از آقای جنتی که « آیا کمانچه جرم دارد؟ »، آورده است: « علی جنتی، وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی بار دیگر با انتقاد از لغو کنسرت‌ ها در ایران، خواهان تجدیدنظر در برخورد با کنسرت‌ ها از سوی قوه قضائیه شده است.

آقای جنتی در مصاحبه با خبرگزاری موج با اشاره به لغو کنسرت کیهان کلهر و شهرام ناظری و اظهارنظر مقام ‌های قضایی در این باره که گفته بودند برای پیشگیری از وقوع جرم اجازه کنسرت داده نشده، این سئوال را مطرح کرده که آیا کمانچه جرم دارد؟

اخیرا کنسرت‌ های شهرام ناظری و کیهان کلهر در نیشابور به رغم داشتن مجوز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط دادستانی نیشابور لغو شد.

دادستان نیشابور حتی اخیرا تهدید به برخورد با شهرام ناظری کرد. »

این شبکه ی سلطنتی انگلیسی در بخشی دیگر نیز می نویسد: « آقای جنتی ماه پیش در واکنش به لغو کنسرت‌ ها گفته بود که "در حد بضاعت" خود با رئیس قوه قضائیه در این باره مکاتبه کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته است که این وزارتخانه در باره برگزاری کنسرت‌ ها، تعهداتی داده است. آقای جنتی گفته است که وزارت تحت مدیریت او برای صدور مجور کنسرت و ارسال کنسرت ‌ها با "حساسیت بالا" رفتار می‌ کند و در برخی شهرستان‌ ها به گروه‌ های پاپ مجوز نمی ‌دهد و بیشتر مجوز برگزاری کنسرت موسیقی سنتی می دهد.

آقای جنتی به لغو کنسرت ‌ها در استان خراسان هم اشاره کرده و گفته است که حتی به علیرضا قربانی، خواننده موسیقی سنتی هم اجازه برگزاری کنسرت نداده ‌اند. او این سئوال را مطرح کرده که "اگر آقای قربانی هم نتوانیم تحمل کنیم، چه کسی را می‌ خواهیم تحمل کنیم؟"

گفته می‌ شود که مخالفت‌ های احمد علم ‌الهدی، امام جمعه مشهد با برگزاری کنسرت موسیقی در مشهد و شهرهای دیگر این استان از عوامل لغو کنسرت ‌ها است. »

این در حالیست که بررسی نظرات، عقاید و سخنان مختلف رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان شخص اول کشورمان در قبال موسیقی، کاملا واقعیت ها را به ما نشان داده و گویای این حقیقت است که مخالفتی در نظام جمهوری اسلامی ایران با هنر موسیقی وجود نداشتهف بلکه تنها با ابتذال مخالفت می شود.

رهبری ایران اسلامی در بیان نظرات خود در خصوص هنر موسیقی به صراحت تأکید می کنند: «  آنان که در امر نوازندگی یا خوانندگی فعال بودند اظهار داشتند که طبق فطرت و ذوقی سلیم، نظم منطقی را در کار معمول می‌داشته، و قواعد را رعایت می‌کرده‌اند. هفت دستگاه اصلی موسیقی و دستگاه‌های فرعی آن، که تنها مربوط به موسیقی ایرانی نیست، بلکه در همه آهنگ‌های جهان وجود دارد، به گونه‌ای تکوین یافته که هر صدایی شما دربیاورید، در یکی از آن دستگاه‌ها هست. بدین ترتیب می‌توان نتیجه گرفت هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خدادادی است؛ که مظهر فطرت خدادادی، در درجه اول، حنجره انسان ‌ها، و در درجه دوم، سازهایی است که به دست انسان‌ها ساخته شده است. پس می‌بینید که پایه، پایه الهی است. اولین نتیجه ‌ای که می شود گرفت آن است که ما این هنر را، در راه خدا مصرف کنیم ...  حرف من با موسیقی‌دان‌ها این است که موسیقی را به سمت معنا و هدف‌های متعالی ببرید؛ هدف‌هایی فراتر از هدف عیاشی؛ فلان عاشق کذایی که بهمان معشوقه کذایی‌تر را دوست می‌داشته، و چون مورد بی اعتنایی وی قرار گرفته و دلش شکسته است، می‌خواهد پای فلان ساز بنشیند، و در اثر آهنگ و ترانه سوزناک، اشکی از ره فراق بریزد! چنین هدفی در استعمال موسیقی ارزشمند نیست ...  چه ارزشی دارد که به خواهش دل یک نفر بسازند و بخوانند و بنوازند، و آن اندیشه ریاضی و محاسبه علمی و منطقی را - که اعتبار موسیقی است - چنین خوار و ذلیل کنند؟! ارزش و هدف و تعالی در موسیقی، این نیست. موسیقی متعالی، موسیقی‌ای است که برای هدف متعالی باشد. اگر چنین باشد، آن وقت می‌شود موسیقی را پاک و مقدس نامید ...  موسیقی را باید به سمت هدف متعالی بکشانید. این را هم فراموش نکنید که، کلام، از محسنات موسیقی ماست. اصلاً نقطه قوت در موسیقی فارسی و عربی، وجود کلام به صورت اغلبی است. یعنی غالباً چنین بوده که موسیقی با کلام همراه می‌شده است. مسلماً کلام، بر جهت‌گیری کار مجموعه شما، تأثیر می‌گذارد. درخواست من از شما آقایان موسیقی‌دان‌ها و افرادی که در این زمینه بسیار مهم صاحب نظر و هنر هستید، این است که احساس مسئولیت کنید، و موسیقی را نجات دهید ...  بعضی از موسیقی­دان‌های سنتی اصیل و ریشه‌دار، گاهی می‌گویند که «موسیقی قبل از انقلاب دچار ابتذال شده بود؛ ولی در دوران انقلاب الحمدالله، آن ابتذال از بین رفت». من این را نمی‌خواهم بگویم. من تقسیم دیگری را می‌خواهم مطرح کنم. چون تنها به اینکه آن ابتذال‌ها از بین برود، قانع نیستم. بلکه می‌گویم در همین موسیقی غیرمبتذل سنتی عالمانه هم، شما وظیفه دارید جهت‌گیری درست ایجاد کنید. توقع من از شما، هدف­دارکردن موسیقی است. به دنبال مسائلی چنین، در وادی موسیقی باشید. موسیقی باید در این جهت برود و صدا و سیما، موظف‌ترین و مسئول‌ترین مرکز برای این کار است. اینکه از صدا و سیما اسم می‌برم، بدین معنا نیست که وزارت ارشاد را فراموش کنیم. وزارت ارشاد هم جزو موظف‌ترین­هاست. اما شما جزو متعهدترین و موظف‌ترین­ها هستید. پس، به سراغ این کار بروید ... »

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

13 روز قبل