ایران اینترنشنال
441

ادامه ی دلسوزی های ناتو برای ملت افغانستان

3 سال قبل

هم رسانی

   ینس اشتولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو ...

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در یکی از گزارش های اخیر خود، از تصمیم ناتو برای ادامه ی نقش آفرینی خود در امور داخلی – امنیتی کشور افغانستان خبر داده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکه ی فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در گزارشی که بیست و هفتم خرداد ماه 1395 منتشر کرده است، ضمن بازتاب اظهارات مقامات ناتو در خصوص امنیت افغانستان، از تصمیم ناتو برای ادامه ی نقش آفرینی در امور داخلی این کشور خبر داده است.

بی بی سی فارسی در گزارش مذکور با اعلام این تیتر که « ناتو: ماموریت پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغانستان را ادامه می ‌دهیم »، می نویسد: « سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، تصمیم گرفته تا برای تقویت نیروهای امنیتی افغانستان ماموریت پشتیبانی قاطع خود را در این کشور ادامه دهد.

ینس اشتولتنبرگ، دبیرکل این سازمان این موضوع را روز گذشته (۲۷ خرداد/جوزا) پس از نشست وزرای دفاع ناتو در بروکسل اعلام کرد و گفت که تصمیم نهایی در این باره ماه آینده در نشست رهبران این سازمان در لهستان گرفته خواهد شد.

دبیرکل ناتو همچنین گفته است که این سازمان رویکرد انعطاف ‌پذیر منطقه‌ ای خود را حفظ کرده و حضور نیروهای خود را علاوه بر کابل، در منطقه های دیگر افغانستان هم ادامه خواهد داد.

آقای اشتولتنبرگ تاکید کرد: "آموزش، مشورت ‌دهی و کمک به نیروهای امنیتی افغانستان را ادامه می ‎دهیم، زیرا به پشتیبانی این نیروها بسیار متعهد هستیم."

سازمان ناتو قرار است که تا آخر سال جاری شمار دقیق نیروهای خود را در ۲۰۱۷ در افغانستان نهایی کند. »

اما آیا حضور ناتو در افغانستان و ماخلات این نظامیان خارجی در امر این کشورف نهایتا در واقعیت به سود مردم افغانستان و توسعه و امنیت آن ها بوده است؟!

برای یافتن پاسخ این سوال فقط کافی است به بررسی بخشی از واقعیت ها در خصوص سابقه ی فعالیت ها و عملیات های مختلف ناتو در خاک افغانستان بپردازیم.

روزنامه دانمارکی اینفورمیشن و دیگر رسانه های جهان اسناد نظامی را فاش کرده اند که نشان می دهد ناتو در طول سال های اشغال افغانستان، از بمب ها، موشک ها و حتی نارنجک های دارای " فسفر سفید " استفاده کرده است.

جالب تر این جاست که موارد استفاده از این نوع تسلیحات با ادعای مبارزه با تروریسم و ناامنی تماما در مناطق مسکونی افغانستان صورت گرفته است؛ در شرایطی که بر اساس قوانین بین المللی استفاده از این نوع تسلیحات خود نقض حقوق بشر و جنایت جنگی بوده و ممنوع اعلام شده است.

کشته شدن بیش از بیست و دو غیر نظامی افغان، از جمبه بیش از 11 کودک افغانی در جریان حمله جنگنده های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) به منطقه "دره شلتن" ولایت کنر، در حالی که این حمله به بهانه ی مقابله با طالبان صورت گرفت اما در واقعیت هیچ نشانه ای از نیروهای طالبان در آن منطقه یافت نشد نیز تنها یکی از نمونه های جنایات ناتو در خاک این کشور است که با اعتراض شدید " حامد کرزی "، رئیس جمهور وقت افغانستان نیز همراه بوده است.

جالب است که بدانید از زمان آغاز اشغال افغانستان به دست نظامیان بیگانه در سال 2001 میلادی تا اواسط سال 2014 میلادی، بر اساس آمارهای موجود، بیش از بیست هزار غیر نظامی افغان به دست این نیروهای تحت امر ناتو جان خود را از دست داده، هزاران نفر دیگر مجروح شده و اکثر زیرساخت های این کشور نیز با خاک یکسان شده است.

حمله ی چند وقت پیش جنگنده های تحت امر ناتو و آمریکا به بیمارستانی متعلق به سازمان پزشکان بدون مرز در شهر قندوز افغانستان نیز که منجبر به زخمی و کشته شدن چندین نفر از بیماران و کادر درمانی این بیمارستان شد نیز یکی دیگر از نشانه های تداوم امنیت برای مردم افغانستان در صورت تداوم نقش افرینی ناتو و نظامیان بیگانه است؛ حضوری که بی شک ارتباط افغانستان با چین، ایران  و ...، وجود مزارع کشت تریاک و درامد بالای قاچاق آن و ... نیز می تواند در آن نقشی کلیدی داشته باشد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

27 روز قبل