ایران اینترنشنال
442

استقبال بی بی سی از همکاری آل سعود و سازمان ملل!

2 سال قبل

هم رسانی

   اعتراض فعالان حقوق بشری به جنایات جنگی عربستان در یمن ...

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در گزارشی که بیست و هشتم خرداد ماه 1395 بر روی وب سایت اینترنتی خود منتشر کرده است، از درخواست وزیر دفاع عربستان برای دیدار با دبیرکل سازمان ملل متحد خبر داده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی که همواره در برنامه ها و گزارش های خود از سیاست های جنایتکارانه و غیر انسانی آل سعود در منطقه دفاع و حمایت کرده است و به شکل هایی مختلف به توجیه رفتارهای غیر قانونی آن ها پرداخته است، اکنون در گزارشی که بر روی وب سایت اینترنتی خود منتشر کرده است، از درخواست وزیر دفاع عربستان سعودی برای دیدار با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد خبر داده و از این دیدار و همکاری میان عربستان و سازمان ملل که به توجیه بیشتر جنایات آل سعود خواهد انجامید، استقبال نموده است.

بی بی سی فارسی در این گزارش نوشته است: « محمد بن سلمان آل سعود، جانشین ولیعهد عربستان و وزیر دفاع این کشور رسما برای دیدار با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد درخواست کرده است.

به نظر می‌رسد این درخواست در ادامه اعتراض ریاض به قرار گرفتن 'موقتی' در یکی از "لیست ‌های سیاه" سازمان ملل است.

یکی از سخنگویان سازمان ملل متحد، روز جمعه (۱۷ ژوئن- ۲۸ خرداد) ضمن تایید دریافت این درخواست ملاقات، به خبرگزاری رویترز گفته، محمد بن سلمان به احتمال زیاد هفته آینده عازم نیویورک، مقر سازمان ملل، خواهد شد.

محمد بن سلمان آل سعود، فرزند ملک سلمان، پادشاه عربستان است که 'جوان ‌ترین وزیر دفاع جهان' هم نامیده شده و همزمان رئیس دربار سلطنتی عربستان سعودی است.

او در درخواستش از بان کی مون، خواستار دیدار با دبیرکل سازمان ملل در اولین فرصت شده است.

وزارت دفاع تحت رهبری او مسئولیت فرماندهی ائتلاف نظامی را دارد که از سال گذشته در یمن با شورشیان حوثی می‌ جنگد.

ائتلاف تحت رهبری عربستان شمال کشورهایی چون امارات متحده عربی، مراکش، اردن، قطر، بحرین، سودان و سنگال است. »

بی بی سی در بخشی دیگر نیز با اشاره به اعتراضات ضمنی سازمان ملل به جنایات جنگی عربستانی ها در یمن و در پی آن تغییر موضع این سازمان در اثر اعتراض آل سعود، از برگزاری این دیدار با هدف رفع این گونه مسائل خبر داده و تأکید می کند: « بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوم ژوئن (سیزدهم خرداد) طی گزارشی اعلام کرد ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان مسئول ۶۰ درصد از کودکان کشته و زخمی شده در یمن طی سال گذشته بوده و در جریان حملات این ائتلاف ۵۱۰ کودک کشته و ۶۶۷ کودک دیگر زخمی شده ‌اند. در این گزارش همچنین آمده بود ائتلاف تحت رهبری عربستان مسئول نیمی از حملات نظامی به مدارس و بیمارستان‌ ها در یمن بوده است.

موضوعی که فورا با اعتراض شدید دولت عربستان روبرو شد و چند روز بعد در اقدامی 'کم سابقه' دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد نام عربستان را 'موقتا' از این فهرست حذف کرده است.

استفان دوجاریک سخنگوی بان کی مون روز هفتم ژوئن گفته بود دبیرکل سازمان ملل با پیشنهاد عربستان سعودی برای بازبینی مشترک موارد نام برده شده در گزارش سازمان ملل موافقت کرده است.

او افزوده بود:‌ "تا زمان نتیجه‌گیری فرآیند مرور مشترک، دبیرکل نام ائتلاف را از پیوست گزارش خارج می‌کند." »

 

اما جالب این جاست که بر اساس گزارش رسانه های مختلف جهان از جمله خبرگزاری رویترز که خود بی بی سی نیز به طور ضمنی در گزارش خود به ان اشاره کرده است، اعلام درخواست دیدار مقامات عربستانی با دبیرکل سازمان ملل متحد در شرایطی با هدف رفع اعتراضات و موضوعات مطرح شده در خصوص جنایات این کشور در یمن به مطرح گردیده است که پیشتر نام عربستان از لیست عاملان کشتار کودکان در یمن با تهدیدها و فشارهای آل سعود بر اقتصاد سازمان ملل خارج شده است.

رویترز با اسنادی اذعان کرده بود که عربستانی ها برای قطع اعتراض های سازمان ملل به این گونه جنایاتشان در یمن، این سازمان را به قطع کمک ‌های مالی خود تهدید کرده است؛ موضوعی که شخص بان کی مون نیز آن را به نوعی تأیید کرده است.

بان کی مون در این باره، با  "دشوار و دردناک" خواندن حذف نام عربستان از لیست عاملان کشتار کودکان یمنی، تأکید کرده است که " همچنان از محتوای گزارش خود درباره مسئولیت ائتلاف سعودی در کشتن حداقل ۵۱۰ کودک یمنی و زخمی کردن ۶۶۷ کودک دیگر دفاع می‌ کند، اما با در نظر گرفتن تبعات قطع احتمالی کمک‌ های مالی برخی از کشورهای عرب به سازمان ملل، ناگزیر شده که به عنوان هماهنگ ‌کننده ارشد امور سازمان ملل چنین تصمیمی بگیرد. "

دبیر کل سازمان ملل از فشارهای " غیر قابل قبول " و تهدیدهای عربستان به قطع کمک های مالی " حیاتی " به سازمان ملل خبر داده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

20 روز قبل