ایران اینترنشنال
444

بی‌بی‌سی به دنبال گرفتن ضرب بیانیه سرلشگر سلیمانی

3 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از سایت بی بی سی فارسی

اقدام پادشاهی بحرین به لغو تابعیت از روحانی سرشناس و معتدل بحرینی، آیت‌الله شیخ عیسی قاسم آخرین مورد از رفتار دیکتاتور منشانه خاندان آل خلیفه در برخورد با مردم نجیب این کشور کوچک حاشیه خلیج‌فارس می‌باشد.
از آغاز اعتراضات مردم بحرین در 14 فوریه 2011 که بیش از پنج سال از آن می‌گذرد ذره‌ای این اعتراضات به سمت خشونت پیش نرفته و خیزش مردم بیش از آنکه ابتداً یک حرکت انقلابی و به دنبال اسقاط نظام باشد یک حرکت اصلاحی و به سمت اصلاح ساختارهای تبعیض‌آمیز حاکمیتی بحرین بوده است؛ اما همین اعتراضات نجیبانه و اصلاحی مردم بحرین از سوی حاکمیت موردپذیرش قرار نگرفت و از همان روز اول با مشت آهنین حکومت سلطنتی بحرین مواجه شد.
حاکمیت بحرین در این سرکوب وحشیانه‌تنها نبود بلکه قدرت‌های جهانی همچون آمریکا و همچنین حکومت‌های منطقه‌ای همچون عربستان سعودی و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از حامیان پر و پا قرص آن‌ها بوده. حتی سازمان‌های به‌اصطلاح طرفدار حقوق بشر هم ذره‌ای دم برنیاورده و در این سال‌ها نه‌تنها از حقوق بشر حمایت نکرده بلکه جایگاه ویژه برای ناقضان واقعی حقوق بشر ایجاد کرده تا جایی که در کمال ناباوری عربستان سعودی به ریاست یک پَنِل کلیدی شورای حقوق بشر سازمان منصوب‌شده است.
این اقدام غیرقانونی دستگاه سرکوبگر آل خلیفه در لغو تابعیت از رهبر شیعیان این کشور با واکنش‌های شدیدی در جهان اسلام روبرو شد. حزب‌الله و مجلس اعلای لبنان، نوری‌المالکی و جریان العمل بحرین در بیانیه‌های جداگانه به این اقدام اعتراض کردند و 252 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ایران نیز سلب تابعیت از آیت‌الله عیسی قاسم را محکوم کردند.

اما به‌یقین می‌توان بیانیه بی‌سابقه حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران را دقیق‌ترین و قاطعانه‌ترین واکنش به این اقدام رژیم آل خلیفه دانست. در بخشی از این بیانیه که رسانه‌های خارجی آن را نادر توصیف کرده‌اند آمده است: «یقیناً آن‌ها می‌دانند تجاوز به حریم آیت‌الله شیخ عیسی قاسم خط قرمزی است که عبور از آن شعله‌ای از آتش را در بحرین و سراسر منطقه پدید خواهد آورد و برای مردم راهی جز مقاومت مسلحانه باقی نخواهد گذاشت.»

انتشار این بیانیه بازتاب فراوانی در رسانه‌های بین‌المللی داشت و از بی‌بی‌سی فارسی گرفته تا گاردین و رویترز و شبکه خبری دویچه وله در گزارش‌هایی جداگانه به این نامه پرداختند که خود حکایت از اهمیت دوچندان آن دارد.
در این میان بی‌بی‌سی فارسی که کشور متبوعش یکی از حامیان ارشد رژیم سرکوبگر و دیکتاتور آل خلیفه می‌باشد سعی تا با کنار قرار دادن برخی اخبار از و ارائه تحلیل‌های متفاوت از ضرب و تأثیرگذاری این بیانیه که مذاق آن‌ها خوش نیامده است بگیرد.
بی‌بی‌سی و پیوند بیانیه با مسائل داخلی
این شبکه برای پیاده‌سازی سیاست خود بیانیه سردار سلیمانی را در اعتراض به برکناری آقای امیر عبداللهیان از سمت معاونت عربی- آفریقایی وزارت خارجه دانسته و در مطلبی با عنوان «هدف بیانیه قاسم سلیمانی کیست؟» این‌گونه بیان می‌کند: «با چنین نگاهی، بیانیه قاسم سلیمانی می‌تواند واکنشی باشد به این برکناری، آن‌هم درحالی‌که بدیهی است صدور بیانیه‌ای با چنین لحن و محتوایی چه چوبی لای چرخ سیاست‌های دولت روحانی می‌گذارد.»
سیاست دیگری را که بی‌بی‌سی در تحلیل خود نسبت به این بیانیه در پی می‌گیرد سیاسی جلوه دادن آن می‌باشد و هدف سردار سلیمانی از انتشار یک چنین بیانیه‌ای را کاندیداتوری برای ریاست جمهوری یال آینده بیان می‌کند و این‌گونه بیان می‌کند: «گمانه دیگری که بیانیه قاسم سلیمانی تقویت کرده، احتمال مطرح‌شدن او به‌عنوان جانشین حسن روحانی است.»
در پایان به نظر بی‌بی‌سی کاملاً از انتشار این بیانیه سردرگم شده که به‌جای تحلیل این بیانیه با فاکتورهای منطقه‌ای به دنبال تحلیل بر اساس فاکتورهای داخلی می‌باشد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

10 روز قبل