ایران اینترنشنال
445

تبلیغ بی‌بی‌سی برای فاحشه‌های سینمایی

3 سال قبل

هم رسانی

   بی بی سی فارسی

ساز مخالف زدن باعفت و حیا و شرم زنانه سیاست پررنگ این روزهای بی‌بی‌سی است. ضمن اینکه هیچ‌گاه این شبکه با اعتقاد و قیدوبند دینی رابطهٔ خوبی نداشته است.
سوژهٔ جدید بی‌بی‌سی فارسی به‌تازگی یک شخصیت فاحشهٔ هندی است که در فیلم‌های پورنو هندی و آمریکایی بازی کرده است و حتی اقشاری از مردم کشور هند از اقدامات او منزجرند.
در گزارشی که اخیراً بی‌بی‌سی از فعالیت‌های او ارائه کرده است با آب‌وتاب بسیار از اشتیاق این هنرپیشهٔ روسپی در نوشتن داستان‌های مبتذل جنسی و خودفروشی تصویری او در انواع فیلم‌ها سخن به میان آمده است.
سؤال مخاطب از شبکه فارسی‌زبان بی‌بی‌سی این است که چرا باید به فعالیت‌های یک روسپی بالیوودی آن‌قدر پرحاشیه و مفصل پرداخته شود اما به فعالیت‌های مثبتی که زنان در حیطهٔ جامعه و خانوادهٔ خود انجام می‌دهند که منجر به ساخته‌شدن آن جامعه می‌شود نپردازد؟ چرا انتخاب‌های بی‌بی‌سی فارسی برای خوراک فرهنگی‌ای که به بانوان فارسی‌زبان می‌دهد همیشه شخصیت‌های فاسد و تن‌فروش هستند؟
آیا واقعاً در زندگی یک زن یک مادر و یک همسر سالم و وفادار که بتواند خانواده و فرزندانش را به رشد و تعالی و سلامت فکری سوق دهد، بررسی یک بازیگر معروف فاحشه چه اولویتی دارد؟
نکتهٔ بعدی اینجاست که بی‌بی‌سی اصرار دارد قبح فاحشه گری را بشکند و آزادی زن را در این قالب تعریف کند همان‌طور که از قول این هنرپیشه می‌نویسد:
"بازی در فیلم‌های پورنو چیزی بود که در زندگی من اتفاق افتاده، نه خاطرات وحشتناکی از آن دوره دارم و نه از آن شرمنده‌ام. از آن زمان به بعد هر چیزی که در زندگی من اتفاق افتاده خوب بوده است."
به‌علاوه با تمجیداتی که از دیگران در مورد این بازیگر روسپی نقل می‌کند سعی در الگوسازی از شخصیت کثیف او دارد. برای مثال درجایی او را یک زن قوی که هیچ‌گاه در مورد انتخاب‌ها و تصمیماتی که گرفته احساس خجالت نمی‌کند، معرفی می‌کند.
و درجایی دیگر نقل می‌کند:
"او با تسلیم نشدن به نصایح تکراری در مورد شرم و نقش جنسی زنان، الگوها و تصورات رایج از کنترل زنان بر سرنوشت خود را به چالش کشیده است."
با ارائهٔ این نقل‌قول‌ها و تعاریف از شخصیت یک فاحشه کاملاً پیداست که بی‌بی‌سی زنان بی‌بندوبار و روسپی را الگوی قدرتمند و آزاد و هر تفکر مقابل آنان را تکراری و خسته‌کننده می‌داند و قصد دارد که زنان مخاطب خود را به یک وازدگی از دین و گرایش‌های مقیدکنندهٔ مذهبی بکشاند تا جایی که لااقل به درجه کمی از بی‌قیدی برسند و یا به‌کلی ازلحاظ اخلاقی خودفروخته و ازهم‌پاشیده شوند و درنهایت نتیجه همان می‌شود که رسانه‌های دشمن می‌خواهند:
"فساد زنان برابر با فروپاشی خانواده و فروپاشی خانواده برابر با تخریب جامعه"
و این همان نقشهٔ شومی است که در سر رسانه‌های فاسدی چون بی‌بی‌سی می‌چرخد تا دیگر نیازی به توپ و تانک و مسلسل نباشد و کشور هدف، عمیق‌تر و کم‌هزینه‌تر با خاک یکسان شود.
بله! این است معنای خونین‌شهرهای زیادی که در پیش داریم! خرمشهرهای تصرف‌شده و تخریب‌شدهٔ ما دیگر خاکی نیستند، اعتقادی‌اند، اخلاقی‌اند، فکری و فرهنگی‌اند و ساختن دوبارهٔ آن‌ها و آزاد کردنشان گاه نشدنی و غیرممکن است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

8 ماه قبل