ایران اینترنشنال
446

گزارش بی بی سی از نگرانی آمریکا برای شیعیان بحرین

3 سال قبل

هم رسانی

   شیخ عیسی قاسم، روحانی سرشناس شیعیان بحرین ...

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در گزارشی که روز نخست تیر ماه 1395 منتشر کرده است، با پرداختن به خبر سلب تابعیت از روحانی سرشناس شیعه بحرینی توسط آل خلیفه، به بازتاب نگرانی های آمریکا برای وضعیت شیعیان این کشور پرداخته است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

در پی اقدام وقیحانه ی رژیم وهابی آل خلیفه در بحرین مبنی بر سلب تابعیت این کشور از " شیخ عیسی قاسم "، روحانی سرشناس شیعه ی بحرینی، شبکه ی فارسی زبان بی بی سی که همواره در تلاش بوده است تا خود و غرب را در ظاهر انسان دوست و بی طرف نشان دهد، با انتشار گزارشی در وب سایت اینترنتی خود، به این موضوع واکنش نشان داده و از نگرانی های آمریکا برای مردم شیعه ی بحرین خبر داده است.

بی بی سی فارسی در گزارشی که به این موضوع اختصاص داده است، با اعلام این موضوع که « آمریکا از سلب تابعیت روحانی شیعه بحرینی ابراز نگرانی کرد »، این گونه می نویسد: « درحالیکه گزارش‌ هایی از تجمع شماری از هوادران عیسی قاسم، روحانی شیعه بحرینی، در اطراف خانه او منتشر شده، وزارت خارجه آمریکا نسبت به سلب تابعیت از او ابراز نگرانی کرده و شورای حقوق بشر سازمان ملل این اقدام را نادرست دانسته است.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که این وزارتخانه شواهدی در اثبات اتهامات منجر به تصمیم دولت بحرین در سلب تابعیت از شیخ عیسی قاسم در اختیار ندارد و به نظر نمی ‌رسد که قبل از اتخاذ این تصمیم، به این فرد امکان پاسخگویی به اتهامات داده شده باشد.

وی گفته است که دولت آمریکا این موضوع را از نزدیک دنبال می ‌کند و افزوده "نگرانی ما این است که چنین اقدامی ممکن است طرف ‌های مختلف را از راه آشتی و گفتگو منحرف کند درحالیکه به اعتقاد ما، تنها از راه اصلاحات است که می ‌توان تغییرات سیاسی مسالمت آمیزی را در واکنش به مطالبات تمامی مردم بحرین پدید آورد." سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که دولت این کشور "عمیقا نگران روش دولت بحرین در سلب تابعیت از اشخاص بدون طی مراحل قانونی موجه است که می تواند سابقه ای در ایجاد افراد فاقد تابعیت و وطن ایجاد کند."

آقای کربی همچنین یادآور شده است که وزارت خارجه آمریکا گزارشی را در مود وضعیت حقوق بشر بحرین در دست تهیه دارد اما مشخص نکرد این گزارش چه موقعی منتشر خواهد شد.

همچنین، سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز تصمیم دولت بحرین به سلب تابعیت از شیخ قاسم را مورد انتقاد قرار داده و گفته است که چنین اقدامی "از لحاظ حقوق بین ‌الملل ناموجه است." منشور جهانی حقوق بشر حق تمامی افراد به داشتن تابعیت را به رسمیت شناخته و تاکید دارد که نمی‌توان کسی را "به طور خودسرانه" از تابعیت یک کشور خلع کرد. »

این در حالیست که بر اساس شواهد و اسناد غیر قابل انکار، ایالات متحده ی آمریکا در سرکوب شیعیان توسط رژیم بحرین نقشی کلیدی را ایفا کرده و همواره در پشت پرده و حتی در ظاهر از رژیم آل خلیفه حمایت کرده است.

همانطور که خود بی بی سی نیز در گزارش مذکور اشاره ای کوتاه داشته است، " بحرین و آمریکا روابط سیاسی نزدیکی دارند و مقر پایگاه ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده در منامه، پایتخت بحرین قرار دارد. "

در همین راستا، " یوسف ربیع "، رییس باشگاه حقوق بشر بحرین در سخنان که با شبکه ی خبری العالم مطرح کرده است، تأکید می کند که « آمریکا به صورت آشکار از سرکوب مردم بحرین حمایت می کند، مسأله ای که از نظر حقوق دانان مشارکت در قتل به شمار می ‌آید.آمریکا آشکارا در بحران بحرین دست دارد و این مساله را قراردادهای تسلیحاتی امضا شده و مزدوران بیگانه ای که برای حمایت از رژیم به کار گرفته می شوند، ثابت می کند.بسیاری از سازمان های مدافع حقوق بشر تاکید کرده اند که دولت آمریکا آشکارا نقشی منفی در بحرین دارد، این در حالی است که ایفای چنین نقشی با ادعای حمایت از گسترش دموکراسی کاملا مغایرت دارد ...  سلاح به کار رفته در کشتار غیرنظامیان و تظاهر کنندگان بحرینی ساخت انگلیس و آمریکا است.  مردم شهر النویدرات و همچنین مردم منطقه الدیر و المحرق، مرتب پیام های کمک به همه سو ارسال می کنند، و توقف استفاده از گازهای سمی را خواستارند؛ گازهایی که آمریکا به رژیم آل خلیفه داده است. »

سلب تابعیت از "شیخ عیسی قاسم" که محبوبیت تمامی شیعیان بحرین و حتی خارج از این کشور را داراست، با اعتراض گسترده ای همراه بوده که حضور هزاران نفری در مقابل منزل این روحانی سرشناس شیعه و واکنش های مقامات مختلف شیعه گویای این موضوع است که یکی از مهمترین واکنش ها به این حرکت آل خلیفه را می توان سخنان سردار قاسم سلیمانی، فرمانده ی نیروی سپاه قدس کشورمان دانست؛ سخنانی که آینده و نتیجه ی این تندروی های حکومت بحرین را نشان می داد؛ در نتیجه کاملا پذیرفته شده است که آمریکا با عدم واکنش به این موضوع، سیاست های ضد شیعی خود در بحرین را علنی کرده و دیگر بهانه ای برای انکار آن ها باقی نمی ماند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

10 روز قبل