ایران اینترنشنال
456

خودزنی بی‌بی‌سی در پی "نه" مردم انگلیس به اتحادیه اروپا

2 سال قبل

هم رسانی

   رأی مردم انگلیس به خروج این کشور از اتحادیه اروپا ...

در پی اعلام نتایج همه‌پرسی برگزارشده در انگلیس در خصوص خروج از اتحادیهٔ اروپا و "نه" قاطعانهٔ مردم این کشور به ادامهٔ عضویت در اتحادیه اروپا، شبکهٔ فارسی‌زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی، ضمن ابراز ناراحتی خود از این تصمیم، به‌نوعی به خودزنی پرداخته است ...

برگزاری همه‌پرسی اخیر در انگلیس با "نه" تاریخی و قاطعانهٔ مردم این کشور به ادامهٔ عضویت در اتحادیهٔ اروپا همراه بوده است و تصمیم مردم انگلیس در خصوص خروج کشورشان از این اتحادیه، اکنون سیاست‌های بسیاری را به‌هم‌ریخته و واکنش‌های ناشی از نارضایتی و خشم آن‌ها را به دنبال داشته است.
در همین راستا، شبکهٔ فارسی‌زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در گزارشی که به این موضوع اختصاص داده است، با نوعی خودزنی آشکار، به ابراز ناراحتی خود پرداخته است.
بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی که به این منظور با قلم " مارک ایستون، سردبیر امور داخلی بی‌بی‌سی " و با این تیتر که «بریتانیایی که دیگر کبیر نیست» منتشر نموده است، این‌گونه می‌نویسد: «همه‌پرسی درباره آینده عضویت در اتحادیه اروپا یک زخم کهنه را در بریتانیا یا "پادشاهی متحده" بازکرده است. گسلی که باعث شکاف در بدنه سیاست و ساختارهای سنتی بریتانیا شده است. حالا مشخص نیست آیا این "پادشاهی" همچنان می‌تواند خود را "متحد" بنامد یا نه.
همه‌پرسی ظاهراً درباره عضویت در اتحادیه اروپا بود. اما رأی‌دهندگان آن را به این سؤال تبدیل کردند: می‌خواهید بریتانیا چگونه کشوری باشد؟
دیروز انگار خیابان را دو قسمت کرده باشند. یک‌سوی آن طرفداران ماندن در اتحادیه اروپا وعده می‌دادند که جهانی تازه بر پایه وابستگی دوطرفه پیش روی شماست. و در سوی دیگر طرفداران ترک اتحادیه اروپا تبلیغ می‌کردند که مسیری برای استقلال بازشده و اساس آن احترام به سنن و میراث بریتانیاست. اینکه مردم کدام مسیر را انتخاب کردند، بستگی به این داشت که با چه منشوری دنیا را نگاه می‌کنند.
برای من عجیب بود که چطور در یک محله، تقریباً همه با اطمینان می‌گفتند مگر ممکن است کسی به‌جز ترک اتحادیه به چیز دیگری فکر کند و در یک محله دیگر همه می‌گفتند چرا کسی باید به فکر ترک اتحادیه باشد.
نقشه کشوری نتیجه رأی‌دهی نشان می‌دهد که این رفراندوم به‌ویژه در انگلستان، یک پیروزی برای حومه شهرها بود. بیشتر مردم در مرکز شهرهای لندن، منچستر، بریستول، لستر، لیدز و لیورپول به ماندن رأی دادند. اما هرچه از مرکز شهر دورتر شوید مردم بیشتری به ترک اتحادیه اروپا رأی داده‌اند.
ساکنان شهرها به‌طور عمومی رابطه بهتری با جهانی‌شدن و تنوع فرهنگی دارند. ساکنان مناطق حومه نگاهی سنتی‌تر دارند.
شهرهای موفق دائم در حال تغییر هستند تا با جهان در حال تحول هماهنگ باشند. شهرهایی که جرثقیل در آن‌ها دیده نمی‌شود، شهرهای در حال احتضار هستند. اما در شهرهای کوچک و روستاهای حومه وضعیت برعکس است. تأکید بیشتر بر حفاظت از میراث و پاسداشت تاریخ است. این بیشتر تفکر محافظه‌کارانه است که زندگی مدرن را برای یک نظام روستایی ساده‌تر تهدید می‌داند. »
بی‌بی‌سی در بخشی دیگر نیز تأکید می‌کند: «میزان اعتماد به سیاستمداران، که در حال حاضر در پایین‌ترین سطح است، ممکن است در طول تبلیغات بیشتر ضربه خورده باشد. دو طرف یکدیگر را به دروغ‌گویی و فساد متهم کردند و بسیاری از نهادهای عمومی و کارشناسان هم به بی‌طرفی متهم شدند. تردید و شک جای خود را به سوءظن و بدبینی داد و دمکراسی ارزشمند ما از زخم‌هایی لطمه خورد که برای ترمیم آن سال‌ها زمان نیاز است.
همه‌پرسی به یادمان آورد که چه ترک‌های خطرناکی درست زیر لایه‌های رویی بریتانیا خفته است. »
این در حالی است که عضویت انگلیس در اتحادیهٔ اروپا پیامدهای منفی بسیاری بر زندگی اکثریت مردم این کشور داشته است؛ همان‌طور که در همه‌پرسی اخیر نیز 52 درصد مردم که اکثریت به‌حساب می‌آیند به همین دلایل خواهان خروج از این اتحادیه بوده‌اند و در این تصمیم خود دلایلی را مطرح می‌کنند که در زندگی روزمره باپوست و گوشت خود لمسش کرده‌اند و تنها موضوعی که یقیناً مدنظر نداشته‌اند، موضوعات سیاسی بوده است که این جریان در دولت‌مردان انگلیسی و البته حامیان و همراهان آن‌ها در واشنگتن، کاملاً عکس بوده و آن‌ها تنها به فکر موضوعات سیاسی و منافع سیاسی خود از ادامهٔ این حضور بوده و هستند.
دراین‌بین تنها یکی از دلایل مردم مباحث اقتصادی و اشتغال است که با توجه به قوانین اتحادیهٔ اروپا قوانین و فرصت‌های شغلی در تمامی کشورهای عضو، برای تمامی مردم همهٔ این کشورها بایستی یکسان باشد و در چنین شرایطی، یک فرد از کشوری مانند لتونی می‌تواند به‌راحتی و بدون هیچ مشکلی به انگلیس سفرکرده و کار پیدا کند و مشغول به کار شود که همین موضوع باعث شده است شاهد افزایش و میزان بالای مهاجرت از سایر کشورهای این اتحادیه به انگلیس باشیم و درنتیجه کاملاً مشخص است که برای خود انگلیسی‌ها و جوانان این کشور، فرصت‌های شغلی به حداقل ممکن رسیده و افزایش بیکاری تبعات اجتماعی بسیاری مانند افزایش آسیب‌های اجتماعی و البته فقر را برای مردم این کشور به همراه داشته باشد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

26 روز قبل