ایران اینترنشنال
459

رسانه‌ها و احترام به مخاطبین؛ نظرات شما؟

2 سال قبل

هم رسانی

   نوبت شما

انتظار شما از رسانه‌ها در روزهای ماه رمضان چیست؟ آیا در ایام ماه رمضان که اکثر مردم کشورهای فارسی‌زبان روزه هستند باید برنامه‌های تلویزیونی و رسانه‌ها متناسب‌سازی شوند؟ به‌طورکلی نقش " تقویم " در انتخاب برنامه‌ی رسانه‌ها چیست؟
رسانه‌های مختلف ممکن است با توجه به رویدادهای خاصی که در جامعه و دنیا در حال روی دادن هستند، برنامه تهیه کنند و به موضوعات روز و جاری در جهان توجه داشته باشند. مثلاً رویدادی ورزشی مانند جام جهانی فوتبال ممکن است علاوه بر رسانه‌های ورزشی، بر سایر حوزه‌ها مانند سیاست، اقتصاد، جامعه و... نیز تأثیرگذار باشد.

به نظر شما آیا تاریخ‌های تقویمی و مناسبات مذهبی نیز باید در رسانه‌های مختلف تأثیر داده شوند؟ شما در این خصوص چه انتظاری از رسانه‌ها دارید؟

جوامع فارسی‌زبان که اغلب مسلمان هستند، در ایام ماه رمضان تحت تأثیر روزه‌داری قرارگرفته و بسیاری از امور زندگی خود را بر اساس این ماه تنظیم می‌کنند. حتی بارها اعلام‌شده که در این ماه، آمار رخ دادن جرائم کاهش چشم‌گیری داشته است. رسانه‌های محلی نیز به‌تبع از سلیقه و هنجارهای رایج مردم به تهیه و پخش برنامه‌های مرتبط می‌پردازند و این خود در بعد اجتماعی و مدنی، نوعی احترام تلقی شود.

بی‌بی‌سی فارسی رسانه‌ای است که برای جوامع فارسی‌زبان و غالباً روزه‌دار برنامه تهیه می‌کند. به نظر شما برنامه‌های بی‌بی‌سی فارسی تا چه اندازه با هنجارها و بایدها و نبایدهای مسلمانان و فارسی‌زبانان همخوانی دارد؟

اخیراً بی‌بی‌سی فارسی گزارشی منتشر کرده با مضمون "دسترسی کودکان به برنامه‌های پورنو گرافی"! برنامه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی اغلب مورد هجمه قرارگرفته زیرا پخش این گزارش با انتشار تصاویر مستهجن، نیمه برهنه و زننده همراه بوده است. برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی با جملاتی مانند "آیا پخش این برنامه واجب بود؟" یا "این گزارش شرم‌آور بود" به مذمت این گزارش پرداخته‌اند. برخی کارشناسان انتشار تصاویر مستهجن و نامناسب از تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی را در راستای حساسیت‌زدایی و هنجارشکنی یا حرکتی معکوس با توجهات مردم در ماه رمضان دانسته‌اند.

نظر شما در مورد انتشار تصاویر ناهنجار، خارج از عرف و مستهجن در ماه رمضان از طریق بی‌بی‌سی فارسی چیست؟ 

شما می‌توانید نظرات خود را از طریق همین صفحه با دیگران به اشتراک بگذارید.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

20 روز قبل