ایران اینترنشنال
461

تیتر: "بغض ترکیده اجتماعی" علیه بی‌بی‌سی فارسی

3 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از برنامه به عبارت دیگر بی بی سی فارسی

برای تشخیص هاردلاین های حاکم بر یک رسانه می‌توان واکنش آن را به پدیده‌های اجتماعی و سیاسی بررسی کرد. یکی از این موارد شاهین نجفی است که در سال 91 به انتشار ترانه‌ای اقدام کرد که حاوی توهین‌هایی به شخصیت‌های مورداحترام مسلمانان بود. در این هنگام بی‌بی‌سی فارسی به حمایت تمام‌قد از وی برخاست و او را " بغض ترکیده اجتماعی " خواند. اما اکنون وی آهنگی تولید کرده است که به انتقاد از بی‌بی‌سی فارسی می‌پردازد. در متن زیر به مقایسه واکنش بی‌بی‌سی درباره این دو آهنگ پرداخته‌شده است.
شاهین نجفی خواننده رپ جنجالی بوده است که همواره محتوای کارهایش انتقادات زیادی را برانگیخته است. او که خود را فردی خدا نا باور معرفی می‌کند دارای مواضعی ناهمگون و متناقض در مباحث مختلف سیاسی و اجتماعی است. اما آنچه قابل‌توجه و بررسی است واکنش رسانه‌ها به جنجال‌های وی است. در اینجا دو رفتار از بی‌بی‌سی فارسی به جنجال‌های شاهین نجفی مقایسه شده است:
رفتار اول بی‌بی‌سی فارسی: در سال 1391 او ترانه‌ای با عنوان "نقی" منتشر نمود که حاوی مطالبی توهین‌آمیز نسبت به امامان شیعه بود. این ترانه باعث واکنش برخی از مراجع شیعه شد و به او نسبت ارتداد داده شد. مثلاً آیت‌الله مکارم شیرازی در جواب استفتائی در این مورد بیان کرد که هرگونه اهانت به مقام شاخص امامان معصوم و توهین آشکار به آن‌ها اگر از سوی فرد مسلمان صورت گیرد موجب ارتداد است.
در ادامه این ماجرا نهادها و رسانه‌های غربی در حمایت از وی صف‌آرائی کردند و یکی از این رسانه‌ها بی‌بی‌سی فارسی بود. او علاوه بر برنامه "کوک" که برنامه‌ای است درباره موسیقی، در دو برنامه دیگر هم مطرح شد، یکی در برنامه سیاسی "صفحه 2" و دیگری برنامه فرهنگی "به‌عبارت‌دیگر" که برنامه‌ای ست که به گفتگو با چهره‌های معروف می‌پردازد. این حدّ از پوشش رسانه‌ای گواه حمایت تمام‌قد بی‌بی‌سی فارسی از وی است.
در "برنامه عبارت دیگر" عنایت فانی مجری برنامه او را " بغض ترکیده اجتماعی" توصیف کرد و از او نقل‌قول کرد " آن‌قدر وحشی بودم و هستم که برای آنچه گفتم سیلی خوردم و طرد شدم امروز هم اگر از طرف عده‌ای لعن شوم اهمیتی ندارد".
رفتار دوم بی‌بی‌سی: مربوط است به ترانه اخیر وی که این بار درباره خود بی‌بی‌سی است.
او این‌گونه بی‌بی‌سی را توصیف می‌کند:
"بوق تاچری" یا "گرگ مهربان در پوستین میش" یا "بی‌شرف" یا "تو با پول مردم دکون زدی مشتی" یا "مگه یادش میره جنایت ملکه"
او حالا متوجه خطای خود برای مصاحبه با بی‌سی‌سی شده است:
"ما را چه به صدای دولت متبوع انگلیس"
و سعی می‌کند به جلو فرار کند:
"نبض بازی تو دست ماست" یا "من به گنده‌تر از تو باج ندادم"
درنهایت فارغ از صحیح یا غلط بودن جملات بالا، به نظر میاید سیاست‌های ادیتوریال بی‌بی‌سی اقتضا می‌کند تا این بار برخلاف دفعه قبل " بغض ترکیده اجتماعی " را نادیده بگیرد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

10 روز قبل