ایران اینترنشنال
463

واکنش بی‌بی‌سی از ترور نافرجام رهبری پس از 35 سال

3 سال قبل

هم رسانی

   امام خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی پس از ترور در سال 1360

شبکهٔ فارسی‌زبان بی‌بی‌سی باوجود گذشت 35 سال از ترور نافرجام رهبر معظم انقلاب اسلامی توسط منافقین، با انتشار گزارشی ویژه به این موضوع واکنش نشان داده است ...

درحالی‌که بیش از 35 سال از ترور نافرجام رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران توسط منافقین در ششم تیرماه 1360 می‌گذرد، شبکهٔ فارسی‌زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس که نه خود و نه مدیران پشت پرده‌اش دل‌خوشی از ایشان نداشته و ندارند، با انتشار گزارشی ویژه، به بررسی این موضوع و واکنش به آن پرداخته است؛ واکنشی که نشان‌دهندهٔ حسرت بزرگی است که این رسانهٔ انگلیسی از نافرجام بودن این ترور در دل دارد.
بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش که با قلم " حمید علوی " و با تیتر " ترور علی خامنه‌ای، ۳۵ سال بعد "، منتشر کرده است، این‌گونه می‌نویسد: «سید علی خامنه‌ای روز ششم تیر ۱۳۶۰، درست سی‌وپنج سال پیش‌هنگام یک سخنرانی مورد سوءقصد قرار گرفت.
او در آن زمان نماینده مجلس شورای اسلامی و امام‌جمعه تهران بود.
سوءقصد به آقای خامنه‌ای حدود یک هفته بعد از عزل ابوالحسن بنی‌صدر از مقام ریاست جمهوری از سوی مجلس صورت گرفت، یعنی درزمانی که مقابله خشونت‌آمیز حاکمیت و نیروهای مخالف آن در حال اوج گرفتن بود.
یک روز بعدازاین واقعه، انفجار در مقر حزب جمهوری اسلامی در تهران به کشته شدن شمار زیادی از اعضای این حزب، ازجمله محمد بهشتی انجامید. »
بی‌بی‌سی با افسوس پنهان در جملات گزارش از نافرجامی این ترور، به تشریح آن و دقت بالای این عملیات توسط عاملانش پرداخته و می‌آورد: «در مدارک آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی، کسی که ضبط‌صوت را بر روی میز گذاشته بود فردی به نام مسعود تقی زاده معرفی‌شده است. گویا بعدها پس از دستگیری، او اعتراف کرد که ضبط را جلوی آقای خامنه‌ای گذاشته بود.
" چون میز بزرگ بود او برای برداشتن کاغذ سؤال‌ها به آن‌طرف و این‌طرف خم می‌شد، من امکان اینکه به هدف بخورد را زیاد نداشتم و دیگر اینکه چون ترس داشتم، قبل از رسیدن نوار به آخر بمب عمل کند هر چه سریع‌تر به کناری رفته و جوراب‌هایم را پوشیدم و سپس به توالت رفتم و ازآنجا خارج شدم و از کوچه پشتی به میدان ابوذر... رفتم و از محل دور شدم. "
همچنین او گفته بود که با همکاری فردی به نام مهدی (محمد) متحدی طرح ترور را ریخته بود. متحدی گروه رهروان فرقان را تشکیل داده بود.
گروه فرقان که از سال ۱۳۵۸ ترور مسئولان نظام را آغاز کرده بود با دستگیری و اعدام رهبر و اعضای آن، عملاً از هم پاشید.
رهروان فرقان در پی انهدام این گروه تشکیل شد. چون برخی از طرح‌های ترور این گروه با شکست مواجه شده بود، به گفته تقی زاده ترور با ضبط‌صوت را طرح‌ریزی کردند.
ترور با ضبط‌صوت تنها فرد موردنظر را هدف قرار می‌داد و به‌این‌ترتیب عملیات را تضمین می‌کرد.
بنا به نظر برخی، جابه‌جا شدن ضبط‌صوت روی میز و ناقص عمل کردن بمب باعث شد که سوءقصد کامل انجام نشود. هرچند شدت جراحات وارده بر آقای خامنه‌ای کم نبود.
تقی زاده و متحدی روز هشتم بهمن ۶۰ اعدام شدند. »
این رسانهٔ دولتی انگلیسی در بخشی دیگر نیز ادامه می‌دهد: «سه فرد به‌عنوان عامل ترور معرفی شدند.
برخی مسعود تقی زاده، از رهروان فرقان را عامل دانستند. اما در برخی از منابع محمدجواد قدیری از سازمان مجاهدین خلق به‌عنوان عامل سوءقصد معرفی‌شده است.
اما ایرج مصداقی فعال سیاسی در مقاله‌ای ضمن رد وجود عاملی به نام قدیری از فرد دیگری نام‌برده که عضو گروه رهروان فرقان بود.
مصداقی از فردی به نام اروج امیرخان زاده، دانشجوی کشاورزی کرج نام می‌برد که سوءقصد به آقای خامنه‌ای را به عهده گرفته بود.
امیرخان زاده گفته بود که در بنیان‌گذاری رهروان فرقان با شخص دیگری به نام ایرج افشاری مشارکت کرده.
او ضمن اشاره به ترور ناموفق موسوی اردبیلی، در مورد سوءقصد به آقای خامنه‌ای گفته بود: " این بار من و ایرج [افشاری] می‌خواستیم به چشم خودمان موفقیت عملیات را شاهد باشیم. برای همین وقتی ضبط‌صوت را در مقابل خامنه‌ای گذاشتیم دم درب مسجد ایستادیم تا منفجر شود. مطمئن بودیم که به ما آسیبی نمی‌رسد چون بمب چندان قوی نبود و به‌گونه‌ای طراحی‌شده بود که تنها خامنه‌ای را هدف قرار دهد و به مردم آسیبی نرساند. "
به نوشته مصداقی، امیرخان زاده در شهریور سال ۶۱ اعدام شد. »
شاید دلیل نفرت ضدانقلاب از رهبر معظم انقلاب اسلامی و درنتیجه اقدام آن‌ها به ترور ایشان و همچنین ناراحتی و افسوس امثال بی‌بی‌سی فارسی از ناکام بودن این ترور را بتوان به بهترین شکل ممکن در پیام امام خمینی (ره)، بنیان‌گذار کبیر انقلاب کشورمان در پس این واقعاً مشاهده نمود؛ جایی که اما خمینی (ره)، تأکید فرمودند: «اکنون دشمنان انقلاب با سوءقصد به شما که از سلاله رسول اکرم (ص) و خاندان حسین بن علی (ع) هستید و جرمی جز خدمت به اسلام و کشور اسلامی ندارید و سربازی فداکار در جبهه جنگ و معلمی آموزنده در محراب و خطیبی توانا در جمعه و جماعات و راهنمایی دلسوز درصحنه انقلاب می‌باشید، میزان تفکر سیاسی خود و طرفداری از خلق و مخالفت با ستمگران را به ثبت رساندند. اینان با سوءقصد به شما عواطف میلیون‌ها انسان متعهد را در سراسر کشور بلکه جهان جریحه‌دار نمودند. اینان آن‌قدر از بینش سیاسی بی‌نصیب‌اند که بی‌درنگ پس از سخنان شما در مجلس و جمعه و پیشگاه ملت به این جنایات دست زدند و به کسی سوءقصد کردند که آوای دعوت او به صلاح و سداد در گوش مسلمین جهان طنین‌انداز است. اینان در عمل غیرانسانی به‌جای برانگیختن رعب، عزم میلیون‌ها مسلمان را مصمم‌تر و صفوف آنان را فشرده‌تر نمودند. آیا با این اعمال وحشیانه و جرائم ناشیانه وقت آن نرسیده است که جوانان عزیز فریب‌خورده از دام خیانت اینان رها شوند و پدران و مادران، جوانان عزیز خود را فدای امیال جنایتکاران نکنند و آنان را از شرکت در جنایات آنان بر حذر دارند؟ آیا نمی‌دانند که دست زدن به این جنایات، جوانان آنان را به تباهی کشیده و جان آنان به دنبال خودخواهی مشتی تبهکار از دست می‌رود؟ من به شما خامنه‌ای عزیز، تبریک می‌گویم که در جبهه‌های نبرد بالباس سربازی و در پشت جبهه بالباس روحانی به این ملت مظلوم خدمت نموده و از خداوند تعالی سلامت شمارا برای ادامه خدمت به اسلام و مسلمین خواستارم." ... »


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

10 روز قبل