ایران اینترنشنال
465

فشار بی‌بی‌سی فارسی این باربر "دولت افغانستان"

2 سال قبل

هم رسانی

   مراسم تشییع جنازه پیکر شهدای افغان

تلاش بی‌بی‌سی فارسی برای منع حضور مهاجران مدافع حرم در سوریه همچنان ادامه دارد. پس از "مستند جنگ برای اسد- لشکر جنگجویان خارجی ایران" حالا به بهانه انتشار یک نامه از سوی یکی از گروه‌های تکفیری حاضر در سوریه خطاب به رئیس‌جمهوری افغانستان، بی‌بی‌سی تلاش می‌کند تا دولت افغانستان را تحت‌فشار قرار دهد تا مانع حضور مهاجران افغان در سوریه شود. در این یادداشت به بررسی برخی عملیات روانی بکار رفته در این گزارش پرداخته‌شده است.
پس‌ازآنکه بی‌بی‌سی فارسی تلاش می‌کرد تا با پمپاژ انبوه عملیات روانی، مجاهدان افغان را تخطئه کرده و آن‌ها را به داشتن انگیزه‌های مادی متهم کند (رجوع کنید به یادداشت "دشمن کیست؟ نگاهی به عملیات روانی بکار رفته در مستند جنگ برای اسد- لشکر جنگجویان خارجی ایران") حالا برای کمرنگ کردن آثار دیدار خانواده‌های شهدای مهاجر مدافع حرم با رهبر انقلاب اسلامی به پوشش و برجسته‌سازی انتشار نامه یکی ازآنچه بی‌بی‌سی "رهبران مخالفان دولت سوریه " به رئیس‌جمهوری افغانستان پرداخت که در آن از اشرف غنی خواسته‌شده بود نگذارد "جنگجویان افغان" علیه آنان در سوریه بجنگند.
در مقیاس کلان واضح است که بی‌بی‌سی فارسی به پیروی از سیاست‌های دولت انگلیس از حضور مجاهدان افغان در جنگ سوریه در مبارزه با تروریست‌های تکفیری ناخشنود است و تلاش می‌کند آن‌ها را از این کار منصرف کند. حالا این بار تلاش می‌کرد به بهانه نامه یکی از تروریست‌ها به رئیس‌جمهور افغانستان، به انتقاد از دولت این کشور پرداخته و دولت این کشور را تحت‌فشار قرار دهد. لحن تند و انتقادی "آصف آشنا" که دولت افغانستان را "فاقد مشروعیت ملی" می‌خواند و معتقد است "باور شخصی من این است تا زمانی که نظام مشروع برخاسته از اراده سیاسی شهروندان در افغانستان روی کار نیاید سامانه‌هایی مثل حکومت وحدت ملی بعید است بتواند از پس نیازمندی‌های انسانی شهروندان افغانستان و مهاجران بربیاید" در این راستاست.
به‌علاوه در مقیاس خرد نیز بی‌بی‌سی فارسی انواعی از عملیات روانی را در این گزارش بکار برد.
در عبارت " گفته‌شده بیشتر از 8 هزار افغان شیعه در سوریه عملاً فعال هستند" یا " به گفته این پناه جویان به آن‌ها وعده اقامت دائم و ماهانه 400 تا 500 دلار به آن‌ها حقوق داده‌شده بود " تکنیک استناد مجازی استفاده‌شده است. در این تکنیک، آمار و ارقام یا اسنادی که به‌راحتی توسط عموم مردم، قابل راستی آزمایی نیستند، مورداستفاده قرار می‌گیرند و تأثیر خود را می‌گذارند.
تکنیک بعدی "استفاده هدفمند از برخی مفاهیم خاص" است. در این تاکتیک، عملیات روانی از طریق مفاهیم خاصی که ذهن مخاطب را به‌منظور گوینده نزدیک می‌کند، صورت می‌گیرد؛ اما نکته آن در این است که با ظرافت فراوان و در میان واژه‌ها و عبارات دیگر به‌گونه‌ای بیان می‌شود که در واقع بر ضمیر ناخودآگاه مخاطب تأثیر می‌گذارد.
در عبارت "فرصتی کم سابقه که مهاجران در ایران به ندرت از آن برخوردار بوده اند اقلیتی از ایران که طی چند ماه گذشته رهبر هم توجه بیشتری به آن‌ها نشان میدهد" القا میشود که قبلا رهبر ایران به مهاجرین افغان توجهی نداشته است.
در عبارت " سوریه یکی از میدان های جنگ نیابتی بین قدرتهای بزرگ و قدرتهای منطقه ای است" یا " تاثیر این وضعیت جغرافیا و شهروندان چنین سرزمینی بدل میشود به میدان جنگ نیابتی و جنگ جویان جنگ نیابتی بار اول نیست که شهروندان افغانستان در جنگ های نیابتی اعزام میشوند" یا "مسولیت دارند بالای کشورهایی که از مهاجرین سو استفاده میکنند و به عنوان ابزار جنگهای نیابتی شان استفاده میکنند فشارهای دیپلماتیک در سطح جهان خلق بکند" یا " نهادهای ناظر از وضعیت حقوق بشر که گزارش تهیه می‌کند از کشورهای منطقه که در آن از مهاجران افغانستان استفاده میشود به عنوان ابزار جنگ نیابتی " یا "از طریق دولت افغانستان بالای کشورهای افغانستان که شهروندان افغانستان را در جنگ های نیابتی استفاده بکند وضع بکند " یا "سال‌هاست که مهاجران افغانستان به‌صورت مشخص در پاکستان و ایران در میدان جنگ های نیابتی استفاده میشود بخشی از این جنگهای نیابتی در بیرون جغرافیای افغانستان صورت می‌گیرد و بخشی از جنگ های نیابتی متأسفانه دوباره در درون جغرافیای افغانستان اتفاق می‌افتد" کلمه جنگ نیابتی بارها و بارها به‌کاررفته است که باز القاکننده این است که جنگ سوریه جنگ افغان‌ها نیست. در " مستند جنگ برای اسد- لشکر جنگجویان خارجی ایران" هم این کلمه مکرراً به‌کاررفته بود. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

27 روز قبل