ایران اینترنشنال
466

تغییر در رأس هرم ستاد نیروهای مسلح و واکنش بی‌بی‌سی

2 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از سایت بی بی سی فارسی

رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی اخیراً در حکمی سرلشگر محمدباقری برادر شهید حسن باقری از شهدای برجسته جنگ تحمیلی را جایگزین سرلشگر بسیجی حسن فیروزآبادی کردند و در پیامی از ایشان « ارتقاء توانمندی‌ها و آمادگی‌های دفاعی امنیتی نیروهای مسلح و بسیج مردمی و امکان پاسخگویی به‌موقع و مؤثر به هر سطح و نوع از تهدیدات متوجّه به‌نظام جمهوری اسلامی ایران با عمل انقلابی» را خواستار شدند.

سرلشگر باقری که از زبده‌ترین فرماندهان نظامی ایران در این سال‌ها است و دارای تجارب ارزنده جناب‌عالی در دوران دفاع مقدس و پس‌ازآن به‌ویژه در مسئولیت‌های ستاد کل و قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) است. وی دارای مدرک دکتری جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک از دانشگاه تربیت مدرس و عضو هیئت‌علمی دانشگاه دفاع ملی با مرتبه استاد تمامی است و علاوه بر ایفای مسئولیت‌های اجرایی به تدریس در دانشگاه عالی دفاع ملی و دانشگاه تربیت مدرس نیز اشتغال دارد.

اما این جابجایی با واکنش بی‌بی‌سی فارسی مواجه شد این شبکه وابسته به دولت انگلیس دو رویکرد را در قبال این مسئله در پیش گرفت. رویکرد اول حمله به سوابق شخص سرلشگر فیروزآبادی و رویکرد دوم سیاسی جلوه دادن این جابجایی بود.

بی‌بی‌سی در گزارشی ابتداً در این خصوص به‌جای پرداختن به اصل خبر به سوابق سرلشگر بسیجی فیروزآبادی پرداخت و با ناراحتی از استفاده از لفظ بسیجی در عنوان ایشان این‌گونه بیان داشت که وی یک نظامی نبوده و هیچ‌گونه تجربه نظامی‌گری نداشته و صرفاً به دلیل نزدیکی به رهبر انقلاب به این جایگاه و مسئولیت رسیده است. این در حالی است ایشان در دوران دفاع مقدس دارای سوابق مشخص نظامی بوده است.

در ادامه بی‌بی‌سی بازهم به اصل خبر اشاره‌ای ندارد و حتی ذره‌ای به سوابق فردی که جایگزین ایشان شده است نمی‌پردازد این در حالی است که معمولاً در یک چنین اخباری آن رسانه مذکور گزارشی را در خصوص سوابق مسئول جدید که متصدی این پست شده را ارائه می‌کند. بی‌بی‌سی با عبور از این مسئله سعی می‌کند تحلیل‌های خود را هر جوری که هست به خورد مخاطب بدهد در این خصوص هم علت جابجایی دکتر حسن فیروزآبادی را سعی می‌کند سیاسی جلوه داده و دفاع ایشان از بحث برجام را علت اصلی این جابجایی عنوان می‌کند.

به نظر می‌رسد که بی‌بی‌سی سعی می‌کند یک امر کاملاً طبیعی در یک حکومت مردم‌سالار را امر غیرطبیعی جلوه دهد تا بتواند به اهداف خود برسد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

20 روز قبل