ایران اینترنشنال
467

بی‌بی‌سی از القا بی‌هویتی تا حمله به اسلام انقلابی

2 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از سایت بی بی سی فارسی

سه مهاجم انتحاری سه‌شنبه‌شب (۸ تیر/ ۲۸ ژوئن) فرودگاه بین‌المللی آتاتورک در استانبول را هدف حمله قراردادند. پلیس فرودگاه پس‌ازآنکه این مهاجمان به ایستگاه کنترل امنیتی ترمینال پروازهای بین‌المللی نزدیک شدند بر روی آن‌ها آتش گشود.
فرودگاه آتاتورک در بخش اروپایی شهر استانبول قرار دارد و بزرگ‌ترین فرودگاه ترکیه است. این فرودگاه یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های بین‌المللی برای مسافران ترانزیت از تمام دنیاست.
دقیقاً فردای این انفجارهای تروریستی بی‌بی‌سی فارسی در یادداشتی تحت عنوان «از تهران به استانبول، از توهم به واقعیت» به قلم مهدی ناجی از کارکنان سابق این شبکه سعی می‌کند تا تصویری زیبا از ترکیه و استانبول برای مخاطب خود ترسیم کند. نویسنده تنها به ارائه تصویری متفاوت از استانبول اکتفا نمی‌کند بلکه برای درگیر کردن هر چه‌بهتر ذهن مخاطب ایرانی خود تصویری متفاوت و سیاه از تهرآن‌هم ترسیم می‌کند تا به آن هدفی که می‌خواهد برسد.
دولت ترکیه که بیشترین درآمد خود را از راه گردشگری و صنعت توریست دارد در شش ماه گذشته به دلیل انفجارهای تروریستی در استانبول و آنکارا با یک رکود در این صنعت روبرو شده است بخشی از توریست‌های ترکیه را مسافرانی از ایران تشکیل می‌دادند که امروز آن‌ها هم کمتر ترکیه و استانبول را به‌عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند.
اما به نظر بی‌بی‌سی فارسی بیش از آنکه در این یادداشت به دنبال بهبود صنعت گردشگری ترکیه و بازگرداندن اعتماد ازدست‌رفته به مسافران ایرانی باشد به دنبال ارائه تصویر سیاه از تهران به مخاطب خود است.
بی‌بی‌سی برای انجام این مهم از قلم فردی استفاده می‌کند که دارای یک بی‌هویتی خاص بوده و خود را بین انتخاب تهران و استانبول و درنهایت کار در مجموعه بی‌بی‌سی می‌بیند که البته نویسنده این مطلب ازآنجایی‌که بی‌هویتی در قلم و نگاهش موج میزند طبیعتاً دومی را انتخاب می‌کند که البته این دومی هم به وی روی خوش‌نشان نمی‌دهد و ایشان به‌عنوان یک روزنامه‌نگار سرگردان در حال فعالیت است و دیگر جایگاهی نه‌تنها در بی‌بی‌سی فارسی بلکه در رادیو زمانه که خود جز مؤسسین آن بوده ندارد.
برای نمونه این بی‌هویتی آنجا به اوج خود می‌رسد که نویسنده در خاطره‌ای از اولین سفر خود به استانبول و شرکت در مصاحبه بی‌بی‌سی فارسی، این‌گونه مینگارد: «یک شام دیگر هم مگی ما را بیرون برد؛ و این بعد از انجام مصاحبه و آزمون بود. حالا دیگر تقریباً می‌دانستیم چه کسانی در مرحله اول به لندن خواهند رفت. مگی ما را برد به یک رستوران لب آب. طبعاً ماهی خوردیم و چیزهای دیگری که برای من غریبه بود. برنجی در کار نبود. قیمه و قورمه‌سبزی هم نبود. ترکی هم نبود. مگر مزه‌ها و نان. این تجربه غذای غریبه برایم تا مدتی باقی بود. روز اولی هم که در سلف‌سرویس بی‌بی‌سی سراغ غذا رفتم چیزی برای خوردن که با مذاق ام جور درآید نیافتم! آن شب مگی بعد از غذا بیشتر از ۳۰۰ دلار پرداخت کرد؛ اما برای پرداخت از یک کارت پلاستیکی استفاده کرد که من تنها اسمی از آن شنیده بودم: کردیت کارت. گارسون آمد و کارت مگی را گرفت و در دستگاهی کشید و به او پس داد و امضا شد و تمام. کلی با خودم فکر کردم که این پرداخت چطور انجام می‌شود و چقدر مطمئن است؟ رمزش را بعدتر در لندن یافتم. در ترکیه برایم معما بود و باقی ماند. هر وقت به این معما فکر می‌کنم معنای منزوی بودن ایران در جهان را می‌فهمم.»
بی‌بی‌سی اما از این ظواهر شروع می‌کند تا به اصل برسد و آن‌هم حمله به اسلام انقلابی است اسلامی که در مقابل زورگویی قدرت‌های بزرگ ایستاده و خم هم به ابرو نیاورده و اتفاقاً جای خود را هم در مناسبات جهانی بازکرده و این شبکه که سعی می‌کند اسلام لیبرال را عامل این پیشرفت‌های ظاهری در ترکیه عنوان کند و این‌گونه مینگارد: « اما تنها در سفرهای سال‌های اخیر است که توانسته‌ام سنگ‌هایم را با ترکیه صاف کنم و ترکیه را تحسین کنم. ترکیه هم خودش واقعاً تغییر کرده است. من اعتبار ترکیه را وقتی در لبنان بودم یافتم. از وقتی بحث نوعثمانی ها مطرح شد. از وقتی اسلام لیبرال ترکیه در مقابل اسلام رادیکال و بنیادگرای ایران رخ‌نمود و ازجمله همان لبنان را هم آسان فتح کرد و از ایران پیش افتاد. حالا فکر می‌کنم ما یک شباهت تازه پیداکرده‌ایم. ما و ترکیه اشتراکات بسیاری داشته‌ایم. از عهد حکومت ولیعهدهای قاجار در تبریز به این‌سو ترکیه در فرهنگ و سیاست ما نقش داشته است؛ و امروز بی لکنت می‌توانم گفت که همیشه هم پیش‌تر بوده است. حتی در عهد رضاشاه هم که آغاز عصر نوگرایی ماست برای ایران الهام‌بخش بود. حتی اسلام دولتی ترک‌ها برای ایرانیان الهام‌بخش است. صورتی که آن‌ها از اسلام ارائه می‌دهند خیلی زودتر از ما مدنی شده است. اسلام بنیادگرای ما بن‌بست است. از همه وجناتش پیداست.»
ازاین‌دست بی‌هویتی‌ها در این یادداشت موج میزند که به نظر به دنبال بی‌بی‌سی به دنبال القا آن به مخاطب خود است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

20 روز قبل