ایران اینترنشنال
468

واکنش بی بی سی به تغییر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

3 سال قبل

هم رسانی

   سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ...

تغییر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران اسلامی به دستور رهبر معظم انقلاب و انتصاب سرلشکر باقری به این سمت، با واکنش شبکه ی فارسی زبان بی بی سی همراه بوده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

تصمیم اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی ر خصوص تغییر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران اسلامی و انتصاب سرلشکر باقری به جای سرلشکر فیروزآبادی در این سمت، با واکنش اکثر ابزارهای رسانه ای تحت امر دولت های غربی، از جمله رسانه ی فارسی زبان بی بی سی همراه بوده است.

بی بی سی فارسی در گزارشی که به این موضوع اختصاص داده است، با این تیتر که « باقری به جای فیروزآبادی رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران شد »، می نویسد: « آیت ‌الله علی خامنه ‌ای، رهبر ایران با صدور حکمی سرلشکر محمد باقری را جایگزین سرلشکر حسن فیروزآبادی در ریاست ستادکل نیروهای مسلح ایران کرد.

آقای خامنه ‌ای در حکم انتصاب آقای باقری نوشته است: " با توجه به انتقال سردار سرلشکر بسیجی دکتر سید حسن فیروزآبادی به جایگاه مشاورت عالی فرماندهی کل نیروهای مسلح و نظر به خدمات شایسته و تجارب ارزنده جناب‌ عالی در دوران دفاع مقدس و پس از آن به ‌ویژه در مسئولیت‌ های ستاد کل و قرارگاه خاتم ‌الانبیاء(ص)، شما را به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح منصوب می ‌کنم. "

این نخستین بار است که ریاست عالی ‌ترین نهاد نظامی ایران در دوره رهبری آیت ‌الله خامنه ‌ای تغییر می‌ کند.

در پی درگذشت آیت ‌الله خمینی در سال ۱۳۶۸ نخستین تصمیم‌ گیری آقای خامنه ‌ای به عنوان فرمانده کل قوا، انتصاب حسن فیروزآبادی، دکتری که سابقه نظامی نداشت، به ریاست ستاد فرماندهی کل قوا بود که تا پیش از آن برعهده میرحسین موسوی، نخست وزیر وقت بود.

نام این ستاد دو سال بعد به حکم آقای خامنه‌ ای به ستاد کل نیروهای مسلح تغییر کرد. »

این شبکه ی سلطنتی انگلیسی در ادامه نیز با بیان این که « فرماندهی کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به عهده رهبر است و بر اساس قانون اساسی اعلام جنگ و صلح و بسیج نیروها با اوست. قانون اساسی اختیار عزل و نصب فرماندهان عالی نظامی را به رهبر ایران داده است. »، عنوان می کند: « محمد حسین افشردی معروف به محمد باقری، ۵۸ ساله از فرماندهان ارشد اطلاعات-عملیاتی در دوران جنگ بود که در سال‌ های پس از جنگ نیز مدت زیادی فرمانده اطلاعات -عملیات ستاد کل بود.

او پیش از انتصاب به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح، رئیس ارکان و امور مشترک ستاد کل نیروهای مسلح بود.

آقای باقری از معدود فرماندهان نظامی است که پیش از رسیدن به فرماندهی کل سپاه و ارتش و یا ریاست ستادکل به درجه سرلشکری ارتقا یافته بود.

او برادر حسن باقری، قائم مقام فرمانده نیروی زمینی سپاه در اوایل جنگ ایران و عراق بود که در سال ۱۳۶۱ کشته شد. »

بی بی سی در جایی دیگر نیز می آورد: « بسیاری از تصمیم ‌گیری‌ های نظامی و انتظامی در دوره جنگ را اکبر هاشمی رفسنجانی اتخاذ می ‌کرد که رسما در سال آخر زندگی آیت‌ الله خمینی به جانشینی فرمانده کل قوا منصوب شد.

زمانی که عنوان فرماندهی کل قوا با درگذشت آیت‌ الله خمینی به آیت ‌الله خامنه ‌ای منتقل شد، آقای خامنه ‌ای شخصا مسئولیت تصمیم ‌گیری‌ های مهم نظامی را برعهده گرفت و ستاد فرماندهی کل قوا (بعدها ستاد کل نیرو‌های مسلح) به عنوان بازوی اجرایی تصمیم ‌گیری‌ های آقای خامنه ‌ای در امور نظامی، نیروهای نظامی و انتظامی ایران را که به دلیل رویداد‌های پس از انقلاب و سپس جنگ دچار پراکندگی بودند، منسجم کرد.

اعطای درجه نظامی معادل ارتش به نیروهای سپاهی و بسیجی و ادغام کمیته‌ های انقلاب اسلامی، ژاندارمری و شهربانی در قالب نیروی انتظامی از مهمترین تصمیم ‌‌های آقای خامنه‌ ای در امور نظامی بود.

آقای فیروزآبادی در سال ۱۳۷۴ و پنج سال پس از آنکه اعطای درجه نظامی به فرماندهان سپاه و بسیج آغاز شده بود، درجه سرلشکری با ۹ سال ارشدیت دریافت کرد. »

متن حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در خصوص انتصاب سرلشکر باقری به سمت ریاست ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان به شرح زیر است:

« بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

سردار سرلشکر پاسدار محمدحسین باقری

با توجه به انتقال سردار سرلشکر بسیجی دکتر سیّد حسن فیروزآبادی به جایگاه مشاورت عالی فرماندهی کلّ نیروهای مسلح، و نظر به خدمات شایسته و تجارب ارزنده جناب‌عالی در دوران دفاع مقدس و پس از آن به‌ویژه در مسئولیت‌های ستاد کل و قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص)، شما را به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح منصوب می‌کنم.

با تمسک و امید به عنایات الهی، ارتقاء توانمندی‌ها و آمادگی‌های دفاعی امنیتی نیروهای مسلح و بسیج مردمی و امکان پاسخگویی به‌موقع و مؤثر به هر سطح و نوع از تهدیدات متوجّه به نظام جمهوری اسلامی ایران با عمل انقلابی مورد انتظار است.

از تلاشهای مخلصانه و مدبّرانه سردار سرلشکر بسیجی دکتر فیروزآبادی از ابتدا تا کنون در این مسئولیت مهم قدردانی و تشکر می‌کنم.

دوام توفیقات همگان را از خداوند متعال مسئلت می‌کنم.

سیّد علی خامنه‌ای

۸ تیر ماه ۹۵»

رهبری در حکمی دیگر نیز که به طور همزمان صادر فرمودند، سرلشکر فیروز آبادی را به دلیل سوابق درخشان در طول خدمت به عنوان رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در طول سال های اخیر، با ارتقاء، به عنوان " مشاور عالی نظامی فرمانده کل قوا "، منصوب فرمودند.

سرلشکر محمد باقری که پیشتر با دریافت سه نشان " فتح " به دلیل فعالیت شایسته در دوران دفاع مقدس و همچنین دریافت یک نشان " نصر " به دلیل خدمت های ارزنده در دوران پس از جنگ تحمیلی از دست شخص رهبری معظم انقلاب اسلامی، نامش بر سر زبان ها امده و ارزش هایش بیش از پیش مطرح گردید، با توجه به توانایی های ذاتی و منحصر به فرد خود در حوزه اطلاعات و عملیات، نه تنها به عنوان نخستین مسئول اطلاعات و عملیات نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس شناخته می شود، بلکه پس از آن نیز مسئولیت های مختلفی مانند رئیس اداره اطلاعات و سپس معاون اطلاعات و عملیات ستاد کل و همچنین رئیس ارکان و امور مشترک نیروهای مسلح  را در ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان عهده دار بوده و به طور همزمان نیز از سال 1386 سمت هماهنگ کننده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء (ص)، بر عهده ی وی قرار گذاشته شده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

10 روز قبل