ایران اینترنشنال
469

اذعان بی بی سی به گستردگی تبعیض نژادی در آمریکا

2 سال قبل

هم رسانی

   اعتراض سیاه پوستان آمریکایی به تبعیض نژادی در این کشور ...

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در یکی دیگر از گزارش های اخیر خود، با پرداختن به اعتراضات سیاه پوستان در آمریکا، به وضعیت وخیم این قشر از جامعه ی ایالات متحده و گستردگی تبعیض نژادی در این کشور اذعان نموده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

تبعیض نژادی در امریکا و وضعیت زندگی سخت سیاه پوستان در این کشورف از صدها سال قبل تا کنون همواره مطرح بوده و هست و هر چند امروزه نامی از برده داری به شکل قدیم وجود ندارد، اما برده داری نوین و تبعیض های قانونی و مختلف علیه این قشر از مردم جامعه ی امریکا، هنوز غیر قابل انکار است.

در همین راستا، شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در یکی از گزارش های روزهای اخیر خود، با پرداختن به اعتراضات سیاه پوستان در ایالات متحده، بار دیگر به گستردگی تبعیض علیه آن ها در آمریکا اذعان نموده است.

بی بی سی فارسی در گزارش مذکور با تأکید بر این که « سیاهپوستان آمریکایی می ‌گویند 'برابری نژادی در کشور وجود ندارد' »، این گونه می نویسد: « سیاهپوستان و سفیدپوستان آمریکایی، دیدگاه‌ های شدیدا متفاوتی نسبت به تبعیض نژادی و مساله نژاد در کشورشان دارند.

طبق گزارشی که مرکز تحقیقاتی پیو تهیه کرده، بسیاری از سیاهپوستان آمریکایی می ‌گویند که با آنها عادلانه رفتار نمی ‌شود و فکر نمی ‌کنند که برابری نژادی در آمریکا وجود دارد.

۸۸ درصد سیاهپوستانی که در این تحقیق شرکت کردند، گفته ‌اند که ایالات متحده باید تغییر کند اما تنها ۵۵ درصد سفیدپوستان چنین نظری دارند.

انتشار این نظرسنجی زمانی صورت می ‌گیرد که بحث‌ های مربوط به تنش‌ های نژادی با نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا در نوامبر امسال بالا گرفته است.

هر ساله بیش از هزار مورد تیراندازی مرگبار توسط پلیس در این کشور گزارش می‌ شود که بخش بزرگی از قربانیان آن آمریکایی‌ های آفریقایی ‌تبار هستند.

تیراندازی مرگبار پلیس به سوی مایکل براون در سال ۲۰۱۴ در میسوری باعث بروز نظاهرات گسترده در سراسر آمریکا شد.

به دنبال این تیراندازی، جنبش "زندگی سیاهان اهمیت دارد"، به فعالیت‌ های خود شدت بیشتری بخشید. »

بی بی سی ادامه می دهد: « گزارش مرکز تحقیقاتی پیو می ‌گوید که سیاهپوستان آمریکایی دو برابر بیشتر از سفیدپوستان می ‌گویند که در کشور اهمیت کافی به مسائل نژادی داده نمی ‌شود.

طبق این تحقیق:

    حمایت از جنبش "جان سیاهان هم مهم است" در میان سیاهپوستان گسترده است.

    شکاف میان سیاهپوستان و سفیدپوستان در زمینه امنیت اقتصادی وسیع ‌تر شده است.

    سفیدپوستان در مورد مسایل نژادی دچار شکاف‌ های حزبی هستند.

    عمده سیاهپوستان نظرسنجی شده (۷۱ درصد) می ‌گویند تجربه تبعیض نژادی داشته ‌اند.

نویسندگان این گزارش می‌ گویند که سیاهپوستان بر این باورند که بسیار بیشتر از سفیدپوستان در موارد مختلف با بی‌ عدالتی رو‌ به‌ رو هستند، از رفتار پلیس گرفته تا درخواست برای وام یا وام مسکن. برای بسیاری از سیاهپوستان، برابری نژادی همچنان یک هدف دست‌ نیافتنی است. »

این گزارش در حالیست که همان گونه که چندی پیش نیز در گزارشی با همین موضوع منتشر کرده ایم، تبعیض نژادی در آمریکا یدی طولا داشته و از بیش از سه دهه ی پیش که پلیس آمریکا با بالگردهای خود، محله ای متعلق به سیاه پوستان در شهر فیلادلفیا را بمباران کردند و تعاد زیادی از ساکنان آن که اکثرا کودکان سیاه پوست بودند را قتل عام نمود تا حال حاضر که هر چند وقت یک بار خبر کشتار سیاه پوستان به دست سفیدها در این کشور به گوش می رسد، تبعیض نژادی علیه این قشر در آمریکا قابل احساس بوده است.

در همین رابطه، "میشل الکساندر" حقوقدان آمریکایی، در گفت و گویی اختصاصی با خبرگزاری ایرنا، با تأکید بر " نهادینه " شدن تبعیض علیه سیاه پوستان در ایالات متحده، این گونه می گوید: "در حالی که سفیدپوستان بیش از 66 درصد جمعیت 20 میلیونی ایالت نیویورک را تشکیل می دهند اما فقط 3.7 درصد زندانیان در این ایالت سفیدپوست هستند. اما در طرف مقابل سیاهپوستان ایالت نیویورک که فقط 16 درصد از جمعیت را به خود اختصاص می دهند، بیش از 49 درصد از زندانیان همین ایالت را تشکیل می دهند."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

20 روز قبل