ایران اینترنشنال
470

نحوه استفاده از سازمان‌های حقوق بشری برای ایجاد فشار سیاسی

2 سال قبل

هم رسانی

   بی بی سی فارسی

اگرچه سازمان‌های حقوق بشری همواره متهم به سیاسی‌کاری بوده‌اند اما اخیراً یکی از کارشناسان افغان بی‌بی‌سی به شرح دادن مکانیسم ایجاد فشار بر دولت‌ها به‌وسیله سازمان‌های حقوق بشری پرداخت. مکانیسمی که قرار بود علیه دولت افغانستان فعال شود و مانع حضور مجاهدان افغان در سوریه شود.
سازمان‌های که به نام سازمان‌های مدافع حقوق بشر شناخته می‌شوند همواره متهم شده‌اند که سیاسی بوده و ابزار سیاست‌های دول غربی هستند. معمولاً هم دلیل عمده‌ای که برای این اتهام آورده می‌شود چشم بستن بر برخی اقدامات ضد حقوق بشری در کشورهای غربی یا کشورهای همسو با آنان است.
علاوه به راین، سازمان‌های حقوق بشری خوراک لازم برای رسانه‌های غربی را فراهم می‌کنند تا با برجسته کردن گزارش‌های جهت‌دار این سازمان‌ها، به تحریک افکار عمومی در جهت سیاست‌های خود بپردازند و دولت‌ها را تحت‌فشار قرار دهند.
بی‌بی‌سی فارسی نیز یکی از رسانه‌های فوق‌الذکر است که همواره کشورهای مثل ایران را متهم به نقض حقوق بشر می‌کند درحالی‌که بر موارد متعدد نقض حقوق بشر در کشورهایی مثل بحرین و عربستان چشم می‌بندد(رجوع کنید به یادداشت : توصیه بی‌بی‌سی فارسی به ایران:امپراتوری سازی آخر و عاقبت ندارد!)
بی‌بی‌سی فارسی که از حضور مجاهدان افغان در دفاع از حریم اماکن مقدس در سوریه بسیار خشمگین است پس از ساخت و پخش "مستند جنگ برای اسد- لشکر جنگجویان خارجی ایران" حالا به بهانه انتشار یک نامه از سوی یکی از گروه‌های تکفیری حاضر در سوریه خطاب به رئیس‌جمهوری افغانستان، تلاش کرد تا دولت افغانستان را تحت‌فشار قرار دهد تا مانع حضور مهاجران افغان در سوریه شود(رجوع کنید به یادداشت " فشار بی‌بی‌سی فارسی این بار بر دولت افغانستان"). اما آنچه در صحبت‌های کارشناس برنامه بود حاوی نکاتی در مورد نحوه اعمال فشار بر دولت‌ها از طریق سازمان‌های حقوق بشر بود.
آصف آشنا که از مخالفان دولت افغانستان است وقتی از او پرسیده می‌شود دولت چه باید بکند او پاسخ می‌دهد: "نهادهای ناظر از وضعیت حقوق بشر که گزارش تهیه می‌کند از کشورهای منطقه که در آن از مهاجران افغانستان استفاده می‌شود به‌عنوان ابزار جنگ نیابتی باید گزارش‌های جدی‌تری بیرون بدهند و در سطح دیپلماتیک فشار وضع می‌شود"
به‌علاوه او هدف این گزارش‌ها را ایجاد فشارهای در سطح جهان می‌داند:" همه رقم سازمان‌ها معتبر جهان که در عرصه مهاجرت کار می‌کنند مسئولیت دارند بالای کشورهایی که از مهاجرین سو استفاده می‌کنند و به‌عنوان ابزار جنگ‌های نیابتی‌شان استفاده می‌کنند فشارهای دیپلماتیک در سطح جهان خلق بکند"
با عنایت به موارد بالا مشخص می‌شود دلیل سومی که برای سیاسی بودن سازمان‌های مدافع حقوق بشر اقامه می‌شود، استفاده از آن‌ها برای ایجاد "فشار دیپلماتیک در سطح جهان" بر کشورهاست. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

رشد 6 برابری جرایم متعصبانه علیه مسلمانان در انگلستان در ادامه جواسلام هراسی در انگلستان و علی رغم سانسور بی‌بی‌سی فارسی رسانه های انگلیسی گزارش دادند که جرائم متعصبانه علیه مسلمانان در این کشور بعد از وقوع حمله تروریستی نیوزیلند – که در آن ۵۰ نمازگزار کشته و بیش از ۳۰ تن دیگر مجروح شدند – ۶ برابر افزایش یافته است.

10 روز قبل