ایران اینترنشنال
471

بی‌بی‌سی و یورو نیوز و دویچه وله

2 سال قبل

هم رسانی

   بی بی سی فارسی - دویچه وله - یورونیوز

با بررسی و مقایسه مواضع سیاسی و فرهنگی رسانه‌های بزرگ به تفاوت‌های آشکاری برمی‌خوریم که ریشه در تفاوت سیاست‌های دولت‌های صاحبان آن رسانه‌ها دارد. در اینجا به مقایسه مواضع بی‌بی‌سی فارسی با یورونیوز فارسی و دویچه وله فارسی پرداخته‌شده است و پیش‌بینی می‌شود با توجه به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، اختلاف سیاست‌های خبری بی‌بی‌سی انگلیسی با این سایت‌های اروپایی در آینده تشدید شود.
کشورهایی در جهان هستند که دارای امپراتوری رسانه هستند و در تکنولوژی ژورنالیسم سرآمد دیگر کشورها هستند. این کشورها از رسانه‌های خود به‌عنوان ابزار قدرت نرم استفاده می‌کنند و افکار عمومی جهان را در جهت منافع اقتصادی و سیاسی خود تحریک می‌کنند.
کشورهای مثل آمریکا، انگلیس و روسیه و کشورهای اتحادیه اروپا صاحب بزرگ‌ترین رسانه‌های دنیا هستند. شبکه‌های آمریکائی مثل سی ان ان یا فاکس نوز دارای مخاطب میلیونی حتی در کشور مخالف خود یعنی روسیه هستند. از سوی دیگر راشا تودی، رسانه بسیار تأثیرگذار روسی است که میلیون‌ها مخاطب در جامعه آمریکا به تماشای آن می‌نشینند. پرس تی وی نیز از رسانه‌هایی است که مخاطبان آن در جوامع غربی رو به افزایش است.
بی‌بی‌سی نیز که خود را صاحب بزرگ‌ترین اتاق خبر جهان می‌داند نیز از رسانه‌های بزرگ دنیاست که تلاش می‌کند بر افکار عمومی دنیا تأثیر بگذارد. گفتنی است اگرچه رویکرد بی‌بی‌سی فارسی با بی‌بی‌سی جهانی تفاوت‌هایی دارد و میزان اخبار جهت‌دار یا مواضع تندوتیز در آن بسیار بیشتر است اما درمجموع می‌توان به بررسی و مقایسه بی‌بی‌سی فارسی با رسانه‌های رقیبش پرداخت.
آنچه در این راستا جالب‌توجه است تفاوت رویکرد رسانه‌ها با یکدیگر است که نشان می‌دهد که هر رسانه کدام‌یک از رخدادهای جهان را برجسته کرده و کدام‌یک را سانسور یا به حاشیه برده است. این مقایسه خصوصاً برای رسانه‌هایی که دارای زبان فارسی هستند مانند یورو نوز یا دویچه وله و بی‌بی‌سی آسان‌تر است.
یکی از موضوعاتی که بین دولت انگلیس و سایر دول اروپایی محل اختلاف بوده است، تبعیت از سیاست‌های اتحادیه اروپاست که معمولاً انگلیس از اجرای آن طفره می‌رفته است. نمونه مشهورش هم در عدم پذیرش مهاجران جنگ سوریه است. تا قبل از این انگلیس، برای آنکه به سیاست‌های اتحادیه اروپا تن دهد از سایر دولت‌های این اتحادیه امتیاز می‌گرفت ولی پس از بحران مهاجرت از پذیرش سهمیه خود در مورد مهاجران سرباز زد و درنهایت دیوید کامرون در دوران تبلیغات انتخاباتی وعده داد که برای جدایی از اتحادیه اروپا انتخابات برگزار می‌کند.
اقدامی که اتفاق افتاد و نتیجه آن آغاز جدا شدن انگلیس از اتحادیه اروپا بود. این جدایی باعث شد اختلاف سیاست‌های بی‌بی‌سی با سایتهایی مانند دویچه وله و یورونیوز بیشتر آشکار شود.
سایت دویچه وله در یادداشت " نگاهی به گزینه‌‌های اجتناب از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا" معتقد است :
"بیش از سه میلیون شهروند بریتانیا تکرار همه‌پرسی را می‌خواهند و بسیاری پشیمان‌اند که رأی به خروج از اتحادیه اروپا داده‌اند. با کدام راهکارهای احتمالی می‌توان نتایج همه‌پرسی بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا را دور زد؟"
این رسانه آلمانی فضای انگلیس را این‌گونه توصیف می‌کند:
"اسکاتلندی‌ها خشمگین‌اند، اتحادیه اروپا عصبانی است، بسیاری از بریتانیایی‌ها در نتایج همه‌پرسی و پیامدهای سنگین آن ماتم گرفته‌اند و ابراز پشیمانی می‌کنند. چند روز پس از برگزاری همه‌پرسی، شوک و نگرانی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و پیامدهای سنگین آن به‌تدریج بر بسیاری از شهروندان این کشور مستولی می‌شود. به نظر می‌آید با این شوک، جامعه از فضای احساسی به فضای عقلانی بازمی‌گردد"
همچنین سیاستمداران انگلیسی را مقصر می‌داند:
"سیاستمداران بریتانیا، ازجمله دیوید کامرون، نخست‌وزیر این کشور، تصمیمی به این پراهمیت و سرنوشت‌ساز را به توده‌های مردم سپردند تا برخلاف تمام داده‌های اقتصادی، و نظر کارشناسان اقتصادی و سیاسی، رأی به خروج از اتحادیه اروپا بدهند. سیاستمداران بریتانیا با کارزاری که برای یک همه‌پرسی ایجاد کردند، صحنه‌ای برای عوام‌گرایی راست‌گرایانی چون نایجل فریج، رهبر حزب استقلال بریتانیا و بوریس جانسون، شهردار پیشین لندن فراهم آوردند تا با شعارهای سطحی خود، احساسات مردم را علیه اتحادیه اروپا برانگیزند. این عوام‌گرایان وعده‌هایی به مردم بریتانیا دادند که کوتاه پس از اعلام نتایج همه‌پرسی آن را پس گرفتند"
یورو نیوز نیز در یادداشت "وقت‌کشی بریتانیا برای اجرای ماده 50 معاهده لیسبون" اظهارات دیوید کمرون(که گفته است آغاز مذاکرات جدایی را به نخست‌وزیر بعدی می‌سپارد) را تعبیر به وقت‌کشی کرده است:
"این اقدام نوعی وقت‌کشی از سوی بریتانیا محسوب می‌شود و در این رابطه جرج آزبورن می‌گوید ما زمانی باید این کار را انجام دهیم که دیدگاهی روشن و واضح از روابطمان با همسایگان اروپایی خود داشته باشیم"
این رسانه اروپایی معتقد است :
"برخلاف بریتانیا، مقام‌های اروپایی خواهان اجرای هرچه زودتر ماده 50 و نیز آغاز مذاکرات برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هستند"
جملاتی که بی‌بی‌سی به‌ندرت آن‌ها را مطرح می‌کند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

20 روز قبل