ایران اینترنشنال
475

اذعان بی بی سی بر بزرگی شکست ملوانان آمریکایی در برابر ایران

2 سال قبل

هم رسانی

   ملوانان آمریکا در لحظه بازداشت توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ...

شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در یکی از گزارش های اخیر خود، با پرداختن به خبری در خصوص برخورد آمریکا با ملوانان بازداشت شده توسط نیروی دریایی ایران، بار دیگر بر بزرگی شکست آمریکا در این جریان اذعان نموده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکه ی فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در یکی از گزارش هایی که اخیرا بر روی وب سایت اینترنتی خود منتشر کرده است، با پرداختن دوباره به داستان بازداشت ملوانان آمریکایی توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ضمن بازتاب خبری در خصوص برخورد مقامات آمریکایی با این ملوانان، به نوعی باز هم به بزرگی شکست ایالات متحده در برابر جمهوری اسلامی ایران در جریان این موضوع، اذعان نموده است.

بی بی سی فارسی در این گزارش که با تیتر« آمریکا: ملوان ‌های بازداشتی در ایران 'بیش از حد اطلاعات داده‌ اند' » منتشر کرده است، می نویسد: « نیروی دریایی آمریکا در گزارشی درباره واقعه ورود ملوانان آمریکایی به آب‌ های ایران گفته است که این ملوان‌ ها در زمان بازداشت " بیش از حد " اطلاعات در اختیار ایرانی ‌ها قرار داده ‌اند.

در این گزارش که امروز پنج‌ شنبه ۳۰ ژوئن (۱۰ تیر) منتشر شده از " اقدامات اشتباه ‌" گروه ده نفری ملوان‌ های آمریکایی که روز ۱۲ ژانویه از سوی نیروی دریایی سپاه بازداشت شدند، انتقاد شده است.

بر اساس گزارش نیروی دریایی آمریکا تعدادی از این ملوان‌ ها اطلاعات حساسی مانند پسوردهای تلفن و لپ ‌تاپ را در اختیار نیروهای ایرانی گذاشته ‌اند.

نیروی دریایی آمریکا می ‌گوید هشت نفر از این ملوان ‌ها توبیخ انضباطی می‌ شوند.

پیش از این دو نفر از فرماندهان آنها از سمت خود برکنار شده بودند. »

بی بی سی در بخشی دیگر نیز با تأکید بر دلایل این شکست، همزمان تلاش می کند تا اندکی از شدت آن کم کند و ادامه می دهد: « گزارش نیروی دریایی آمریکا ملوانان را به دلیل برنامه ‌ریزی ضعیف، آماده نبودن برای خطرهای احتمالی و روحیه پایین مقصر دانسته است.

این ملوان‌ ها هنگامی بازداشت شدند که در راه کویت و بحرین وارد آب ‌های ایران شدند.

در گزارش نیروی دریایی آمریکا آمده است که بعضی از اعضای گروه اطلاعایت بیش از نام ، درجه نظامی، شماره خدمت و تاریخ تولد را در اختیار ایرانی‌ ها قرار داده‌ اند.

این گزارش به ورود ملوانان آمریکایی به آب ‌های ایران اذعان کرده اما از برخورد نیروها ی سپاه با ملوان‌ های بازداشتی و ورود آنها به قایق ‌ها و توقیف آنها انتقاد کرده است.

رسانه‌ های ایران در آن زمان تصاویری منتشر کردند که نشان می ‌داد نیروهای سپاه سلاح به دست، قایق‌ های ملوانانی را که دستشان را به نشانه‌ تسلیم روی سرشان برده بودند، محاصره کرده‌ اند. »

بازداشت تفنگداران نیروی دریایی آمریکا توسط مرزبانان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در۲۲ دی ۱۳۹۴ (۱۳ ژانویه ۲۰۱۶میلادی)، در حالی که بیش از دو مایل وارد محدوده ی آب های جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس شده بودند و ناوگروه هواپیمابر " ترومن " ایالات متحده و همچنین ناوگروه هواپیمابر " شارل دو گل " فرانسه نیز در منطقه حاضر بوده و با تحرکات خاص خود سعی در برهم زدن تمرکز نیروهای دریایی کشورمان را داشتند، آن هم با آن شرایط و ویژگی های جالب توجه مانند دست بر سر تسلیم شدن تمامی ده تفنگدار ارتش آمریکا در دو شناور توقیفی، جدای از استفاده های اطلاعاتی کشورمان از این بازداشت، شکستی سنگین برای ارتش همیشه مدعی امریکا و پیروزی شیرین و دلچسب برای نیروی دریایی کشورمان به حساب می آید؛ پیروزی بزرگی که هر چند این ملوانان با رایزنی های صورت گرفته و اثبات غیر عمدی ورود آن ها به آب های کشورمان، پس از بیست و چهار ساعت آزاد شدند، اما پس از گذشت مدت ها، همچنان در آمریکا و رسانه های فارسی زبان وابسته به دولت های غربی مورد واکنش قرار می گیرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران نیز با توجه به اهمیت این رویداد، ضمن دیدار با عاملین آن و اهدای نشان ملی " فتح " با دست خود به آن ها، تأکید می فرمایند: « کار شما بسیار عالی، جالب و بهنگام بود و در واقع باید این حادثه را کار خدا دانست که امریکایی ها را به آب های ما کشاند تا با اقدام بهنگام شما، آنگونه با دستهایی که بر سر گذاشته بودند، بازداشت شوند. »

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

28 روز قبل