ایران اینترنشنال
477

خبر داغ پوشش سرد!

2 سال قبل

هم رسانی

   02:08

حدود یک ماه است که بی‌بی‌سی فارسی حوادث نبرد فلوجه را پوشش می‌دهد. از آغاز عملیات تا پیش روی‌های مختلف ارتش و مردم عراق.

خبر بسیاری مهمی بود و تقریباً تمام خبرگزاری‌های دنیا درباره آن صحبت می‌کردند. بی‌بی‌سی فارسی باید ظاهرسازی همیشگی را رعایت می‌کرد. از سویی باید خود را از عقب‌نشینی و شکست داعش خوشحال نشان دهد و از سویی دیگر موفق‌های ارتش و نیروهای مردمی که آن‌ها را نمی‌پسندید برایش سخت بود.

در مدت حدود یک ماه، نفیسه کوهنورد خبرنگار این شبکه تلاش کرد گزارش‌های مفصلی از عراق بفرستد. البته با نگاه خاص خودش. گزارش‌های سرد و آرام که بیشتر حاشیه‌های نبرد را رصد می‌کرد.

خبرهای جنگ همیشه داغ‌ترین خبر برای یک رسانه است اما پوشش سرد و خنثی بی‌بی‌سی مهمترین شگرد نبرد فلوجه بود. به عبارتی نه خبری از تکنیک‌های ایجاد هیجان، ایجاد ترس و ایجاد حماسه بود و نه سعی می‌کرد دلاوری‌ها و حتی دشمنی‌ها را پوشش دهد. صحبت از نوع جنگیدن عراقی‌ها و حتی داعشی هم نبود. بلکه نوع حرکت دوربین. کلماتی که بکار گرفته می‌شد بسیار خنثی و بی‌اثر بود.

در ادامه تکنیک‌های یک‌ماهه گذشته بی‌بی‌سی فارسی روی حاشیه‌ها تمرکز ویژه داشت. تنها مواردی که برای این شبکه در اوج جنگ مهم بود موضوع پررنگ کردن احتمال کشته شدن برخی غیرنظامیان و از سویی دیگر بزرگ جلوه دادن حضور هواپیماهای ائتلاف به‌اصطلاح ضد داعش و امریکا بود.

شبکه بی‌بی‌سی فارسی تلاش کرد ذهن مخاطب اش اصلاً درگیر این خبر مهم نشود. حتی خیلی سراغ کارشناسان مختلف نرفت. بلکه بیشتر اعلام خبر بود و ارتباط با خبرنگارشان در عراق.

جالب است که شبکه‌های عربی ضد مقاومت درباره حضور سردار سلیمانی در منطقه خبرهای زیادی داشتند و ایران را متهم به دخالت در عراق کردند؛ اما بی‌بی‌سی فارسی و همچنین شبکه صدای امریکا اصلاً به این موضوع نپرداختند و در حد چند جمله کوتاه آن را بیان کردند. زیرا پرداختن به این موضوع می‌توانست نبرد فلوجه را مهم جلوه دهد و آن را داغ کند.

حالا قسمتی از تلاش بی‌بی‌سی در یک‌ماهه گذشته را بشنوید:

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

28 روز قبل