ایران اینترنشنال
479

دوازده تیر و دفاع بی‌بی‌سی از حقوق بشر آمریکایی

2 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از سایت بی بی سی فارسی

27 سال پیش در یک چنین روزهایی پرواز مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران‌ایر با شناسه «IR655» از تهران به مقصد دبی در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۶۷ (۳ ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی) پس از توقف بین‌راهی در بندرعباس به سمت دبی درحرکت بود که با شلیک موشک هدایت‌شونده از ناو یواس‌اس وینسنس متعلق بهنیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بر فراز خلیج فارس سرنگون شد و تمامی ۲۹۰ سرنشین آن‌که شامل ۴۶ مسافر غیر ایرانی و ۶۶ کودک بودند، جان باختند.
پرده اول:
27 سال پیش در یک چنین روزهایی پرواز مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران‌ایر با شناسه «IR655» از تهران به مقصد دبی در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۶۷ (۳ ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی) پس از توقف بین‌راهی در بندرعباس به سمت دبی درحرکت بود که با شلیک موشک هدایت‌شونده از ناو یواس‌اس وینسنس متعلق بهنیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بر فراز خلیج فارس سرنگون شد و تمامی ۲۹۰ سرنشین آن‌که شامل ۴۶ مسافر غیر ایرانی و ۶۶ کودک بودند، جان باختند. این جنایت ازنظر میزان تلفات انسانی، هشتمین جنایت مرگبار هوایی تاریخ است.
نه‌تنها از سوی دولت آمریکا هیچ‌کدام از خدمه ناو وینسنس تحت پیگرد قرار نگرفتند؛ حتی ویلیام راجرز فرمانده ناو جنگی آمریکا در پایان خدمت خود مدال شجاعت گرفت.
پرده دوم:
اخیراً شهرداری شهر تهران اقدام به نصب بیلبوردهایی با موضوع حقوق بشر آمریکایی کرده است. در این بیلبوردها به برخی ناهنجاری‌های اجتماعی کشور آمریکا شاره شده و اطلاعاتی را در این خصوص به شهروندان تهرانی منتقل می‌کند.
در بیلبوردهای شهرداری آمده: «در آمریکا از هر پنج نوزاد دو نوزاد به‌صورت نامشروع به دنیا می‌آیند»، یا «از هر ۱۱۰ شهروند آمریکایی یک نفر در زندان است» و یا «طبق گزارش سازمان مبارزه با خشونت آمریکا:‌ در هر ۹ ثانیه یک زن آمریکایی مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد.»
پرده سوم:
بی‌بی‌سی فارسی در یادداشتی تحت عنوان «آیا می‌دانید در توییتر به شهردار تهران چه پیشنهادهایی می‌کنند؟» به نصب این بیلبوردهای شهری واکنش نشان داد و با بزرگنمایی چند توئیت از چند شهروند که محتوای این بیلبوردها را به سخره گرفته بودند سعی کرد تا به‌نوعی مردم را مخالف نصب چنین بیلبوردهایی با یک چنین محتواهایی نشان دهد.

پرده آخر:

اما آیا واقعیت این‌چنین است که بی‌بی‌سی می‌گوید؟ آیا بی‌بی‌سی راهپیمایی مردم در روز قدس را ندیده و فریاد مرگ بر آمریکای آن‌ها نشنیده است؟ چرا بی‌بی‌سی باسابقه طولانی رسانه‌ای به چند توئیت واکنش نشان داده و آن‌ها را بزرگ می‌کند تا بتواند به اهداف خود برسد اما واقعه تلخ و فراموش‌نشدنی حمله به هواپیمای مسافربری ایران را فراموش می‌کند و کوچک‌ترین واکنشی به آن نشان نمی‌دهد؟
در پایان نکته‌ای که به ذهن متبادر می‌شود این است که چگونه می‌توان رسانه‌ای بااین‌همه تناقض را یک رسانه صادق نامید؟ مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

27 روز قبل