48

پیروزی تیم ملی والیبال ایران مقابل آمریکا در بی بی سی چگونه پوشش خبری شد؟

3 سال قبل

هم رسانی

سایت بی بی سی فارسی ذیل مسابقه والیبال ایران و آمریکا اقدام به انتشار 3 مطلب و 1 گزارش تصویری کرد. سه مطلب و 1 گزارشی که هیچ کدام بویی از شادی نبرده بود؛ هر چند مردم ایران تیم ملی والیبال کشورشان را عاشقانه دوست دارند و از پیروزی اش مغرور و شادمان اند. اما آیا بی بی سی فارسی و کارکنان فارسی زبانش به همین اندازه شاداند؟
 بی بی سی پرشین گزارش می دهد:
سایت بی بی سی فارسی چند ساعت قبل از شروع مسابقه والیبال میان تیم های ملی ایران و آمریکا، مطلبی روی سایت خود قرار داد و به موضوع "حضور زنان در ورزشگاه ها" پرداخت. مطلبی که ممکن است اندکی مخاطب را اصطلاحا از جو هیجان مسابقه خارج سازد. مسابقه ای که البته با پیروزی بلند قامتان ایران لبخند را برای هر ایرانی واقعی به ارمغان آورد.

بحث حضور زنان در ورزشگاه ها حدودا از سال 1385 و طی نامه ای که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت ایران به محمد علی آبادی رئیس تربیت بدنی نوشت آغاز شد و البته در همان زمان نظرها در این مورد مختلف بود. از آن زمان تا کنون بارها این موضوع از ابعاد گوناگون بررسی شده و هنوز بطور قطع در مورد آن تصمیم گیری صورت نگرفته است.

یکی از مهم ترین مباحث در این خصوص مربوط می شود به تجهیز ورزشگاه ها به شرایط و امکاناتی که حضور بانوان را برای تماشای برخی ورزش ها ممکن سازد و البته این امکانات در حال حاضر چندان فراهم نیست. تمام حساسیت هایی که برای حضور یا عدم حضور بانوان در ورزشگاه ها وجود دارد در رعایت حقوق، شان و منزلت بانوان خلاصه می شود و تلاش ها بر این است که حقوق بانوان در ورزشگاه ها از هر لحاظ (اعم از امکانات و تجهیزات فیزیکی و مادی، و مسائل روحی روانی و اعتقادی) تضییع نگردد.

هر جامعه ای شرایط، اعتقادات، ارزش ها و ملاحظاتی دارد که با توجه به آن ها قوانینش تدوین گشته و اجرا می شوند. این مسائل اغلب ریشه در عقاید مذهبی و هنجار های آن جامعه دارند که نمی توان با آن به سادگی برخورد کرد؛ ادب و شعور احترام به عقاید دیگران حکم می کند به عقاید دیگران (خواه به زعم کسی که از بیرون نگاه می کند درست باشند یا غلط) قابل تامل و احیانا قابل احترام هستند و نباید در صدد تیشه زدن به ریشه ی آن ها برآمد.

اولین مطلب منتشر شده در بی بی سی به همراه عکسی از چند زن بدون حجاب ترکیه ای روی سایت بی بی سی فارسی قرار گرفت که سنخیتی با زنان ایرانی نداشت. بی بی سی همچنین در مطلب یاد شده عدم حضور زنان در ایران را به سخره گرفته و آن را در جایی "عجیب" توصیف می کند.

دقیقا چند لحظه پس از پیروزی قهرمانانه ی تیم ملی والیبال ایران مقابل آمریکا تیتر اول بی بی سی فارسی در حالی که ظاهرا انتظار می رفت با شادی مردم شاد باشد و خبر پیروزی را با تیتر کند و در شادی مردم سهیم باشد، اختصاص یافت به "زنان اجازه حضور در ورزشگاه را نیافتند" ؛ این دومین مطلبی بود که در حاشیه ای مسابقه ورزشی روی سایت بی بی سی فارسی قرار گرفت! تیتری اعتراضی که ممکن است اندکی از شیرینی برد برای مخاطب بکاهد. البته "ایران دوستان" واقعی از برد ایران سربلند و خوشحال خواهند بود.

تیم ملی والیبال ایران مقابل آمریکا با نتیجه 3 – 0 به پیروزی رسید.

این سناریو در بی بی سی فارسی همچنان ادامه پیدا کرد و مجددا در سومین مطلب پیاپی در مورد مسابقه والیبال ایران و آمریکا به استفاده از کلماتی مانند "نا امیدی در سکوها" و "پیروزی غیر منتظره" پرداخت. گویی برد تیم ملی والیبال ایران مقابل برادر همیشگی انگلیس چندان به مذاق رسانه دولت انگلیس خوش نیامده است؛ زیرا در هر سه عنوان در خصوص این مسابقه (یک عنوان قبل از شروع بازی و دو عنوان پس از اتمام مسابقه و پیروزی ایران) سعی بر القای حس "نا امیدی" بود.
در کنار سه مطلب منتشره در بی بی سی همچنین گزارشی بازهم با همان رویکرد تهیه شده بود؛ آن چه در این سه مطلب و آن یک گزارش مشاهده نمی شد، "شادی" از پیروزی تیم ملی والیبال ایران در بی بی سی فارسی بود.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

ارتباطات میان یکی از کارشناسان فعال شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با سرویس امنیتی انگلیس کاملا مشهود و معنادار است.

دیروز