ایران اینترنشنال
480

نیکلا استرجن، وزیر اول یا نخست‌وزیر؟

3 سال قبل

هم رسانی

   نیکلو استرجن

بی‌بی‌سی فارسی اگرچه به پیروی از سیاست ملکه انگلیس همواره از تجزیه‌طلبان کرد یا بلوچ یا عرب در ایران یا کشورهای دیگر حمایت می‌کند اما در رفتاری متفاوت مخالف جدا شدن کشورهای اقماری از پادشاهی بریتانیا است و در انتخابات دو سال قبل هم تلاش می‌کرد تا افکار عمومی اسکاتلند را وفادار به ملکه نشان دهد. اما نخست‌وزیر اسکاتلند که بی‌بی‌سی او را "وزیر اول" می‌خواند، تمایل به استقلال اسکاتلند از پادشاهی بریتانیا دارد و تحت هجوم بی‌بی‌سی است. اسکاتلندی از سه قرن پیش تاکنون جزئی از بریتانیا بوده است.
"استروژن وزیر اول اسکاتلند گفت که گزینه رفراندوم جدا شدن اسکاتلند از بریتانیا روی میز است" جمله‌ای بود که در گزارش مریم فشنگ از زبان او برای بینندگان برنامه صفحه 2 آخر هفته شنیده شد. عبارت "وزیر اول " عبارتی نامأنوس، برای کسی که دیگر کشورها او را نخست‌وزیر اسکاتلند می‌نامیدند. کسی که تنها چند ساعت پس از اعلام نتایج همه‌پرسی، اعلام کرد که تکرار همه‌پرسی برای جدایی اسکاتلند از بریتانیا را تدارک خواهد دید. در همه‌پرسی اخیر حدود دوسوم شهروندان اسکاتلند به ماندن در اتحادیه اروپا رأی دادند.
به‌علاوه، درعین‌حال که بی‌بی‌سی فارسی خبر می‌داد که مقامات اروپا با استروجن دیدار نکرده‌اند، وی پس از ملاقات با ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا در جریان یک کنفرانس خبری بر اراده موجود نزد مقامات اسکاتلند برای ادامه عضویت در اتحادیه اروپا تأکید کرد. او که با مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا هم دیدار کرده بود گفت: «اگر راهی برای بقای اسکاتلند در اتحادیه اروپا وجود داشته باشد من مصمم به یافتن و آزمودن آن راه هستم. تمام گزینه‌ها روی میز هستند. من چالش‌های پیش رو را دست‌کم نمی‌گیرم اما امروز از اراده موجود برای شنیدن سخنانمان امیدوار شدم.»
او همچنین گفت : «به‌عنوان نخست‌وزیر اسکاتلند نه‌تنها در برابر آنچه در سراسر بریتانیا رخ می‌دهد، مسئولیت دارم بلکه به‌طور خاص در مقابل تصمیم دموکراتیک اتخاذشده از سوی مردم اسکاتلند مسئول هستم. اسکاتلند با دورنمای خروج از اتحادیه اروپا که برخلاف اراده و خواست مردم آن بوده، مواجه است. من این را ازنظر دموکراتیک غیرقابل‌قبول می‌دانم.»
در همه‌پرسی روز ۲۳ ژوئن درباره برکسیت مردم اسکاتلند با ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار شهروند نیز مشارکت داشتند. بر اساس آمار تنها ۳۳ درصد از ساکنان اسکاتلند به خروج بریتانیا از اتحادیه رأی دادند درحالی‌که ۶۲ درصد خواهان ماندن این کشور در اتحادیه اروپا هستند. اگرچه رأی اکثریت و نهایی در کل بریتانیا بر خروج این کشور از اتحادیه اروپا بود.
گفتنی است مهم‌ترین گزینه مطرح، برپایی دومین همه‌پرسی برای جدایی اسکاتلند از پادشاهی بریتانیاست آن‌هم تنها دو سال پس از همه‌پرسی قبلی. گزینه‌ای که در این برهه خاص اتحاد پادشاهی بریتانیا را بیش از هر زمان دیگری در معرض تهدید قرار می‌دهد. در جریان همه‌پرسی سال ۲۰۱۴، حدود ۵۵ درصد از مردم اسکاتلند به استقلال این کشور از بریتانیا نه گفتند. یکی از مهم‌ترین دلایل اکثریت برای ماندن به‌عنوان جزئی از بریتانیا حضور این کشور در اتحادیه اروپا بود. دلیلی که اکنون و باگذشت دو سال از همه‌پرسی قبلی دیگر موضوعیتی ندارد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حدود ۴۵ درصد از اسکاتلندی‌ها خواهان برپایی دومین همه‌پرسی برای استقلال از بریتانیا نیستند اما درصورتی‌که همه‌پرسی برگزار شود، ۴۷ درصد از آن‌ها به جدایی از بریتانیا و حدود ۴۱ درصد نیز به ماندن رأی می‌دهند.
بی‌بی‌سی فارسی در مقاله خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا؛ مسئله دیگر بودن یا نبودن نیست، چگونه رفتن است ، تلاش‌های استروجن را این‌گونه توصیف می‌کند: "وزیر اول اسکاتلند پس از اعلام نتیجه همه‌پرسی با جدیت در تلاش بوده تا روشن کند که این کشور برخلاف میلش باید از این اتحادیه خارج شود. تلاش او برای اینکه بتواند جدا از انگلستان، عضو اتحادیه اروپا بماند به نتیجه نرسید چون برخی کشورهای عضو اتحادیه که نگران جدا شدن بخش‌هایی از کشورشان و اعلام استقلال هستند این نکته را روشن کردند که آن‌ها فقط با بریتانیا وارد گفتگو می‌شوند و اسکاتلند را هویتی جدا از بریتانیا در نظر نخواهند گرفت"
به نظر میاید علت آنکه سخنان او در بی‌بی‌سی مبهم بیان‌شده و تخطئه می‌شود آن است که استرجن قصد دارد از این فرصت هر چه سریع‌تر بهره گیرد تا بالاخره اسکاتلند را از زیر استیلای امپراتوری سلطنتی متحد بریتانیا خارج سازد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

10 روز قبل