ایران اینترنشنال
483

بهره‌برداری بی‌بی‌سی از سخنان یک دانشجو

2 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از سایت بی بی سی فارسی

بیش از هزار دانشجو ازجمله نمایندگان تشکل‌های مختلف دانشجویی، عصر روز شنبه در دیداری صمیمانه و صریح با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، حدود پنج ساعت از دغدغه‌های دانشجویی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی نسل جوان سخن گفتند و دیدگاه‌های رهبری انقلاب را دربارهٔ «مسائل دانشجویی و دانشگاهی، وظایف مهم دانشجویان درروند مقاومت ملت و موضوعات و مسائل مختلف روز»، از زبان ایشان شنیدند.
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود با تأکید بر اینکه دیدارهای رمضانی با دانشجویان حقیقتاً شیرین و مطلوب است، گفتند: «مطالب متنوع و دیدگاه‌های متفاوتی که در این دیدار مطرح شد، خوب و لذت‌بخش بود و نشانگر رشد سطح فکری و مطالبات قشر دانشجو است و نشان می‌دهد که باگذشت زمان، انگیزه‌های انقلابی و فکر روشن و استدلال متین در میان دانشجویان گسترش چشمگیر و روزافزونی داشته است.»
در این دیدار که در ابتدای آن تعدادی از نمایندگان تشکل‌های دانشجویی نظرات خود را در خصوص مسائل مختلف کشور مطرح کردند یکی از دانشجویان مطالبی را در خصوص حصر سران فتنه سال ۸۸ بیان کرد و نکاتی در این خصوص مطرح کرد که رهبری در بخشی از سخنان خود به این موضوع واکنش نشان داده و نظر خود را این‌گونه فرمودند: «موضع بنده در این مورد کاملاً صریح است؛ من بارها گفته‌ام که برای من این تقسیمات اصولگرا و اصلاح‌طلب و اصلاح‌طلب مدرن و سنّتی و از این حرف‌هایی که می‌زنند، مطرح نیست؛ من به این اسم‌ها اصلاً اهمیتی نمی‌دهم و توجّه ندارم؛ به محتواها کاردارم؛ امّا روی مسئلهٔ فتنه حسّاسم. حالا البتّه اکثر کسانی که در آن تظاهرات شرکت داشتند مردم معمولی بودند و هیچ تقصیری هم نداشتند امّا یک عدّه‌ای سردمداری می‌کردند، یک عدّه هم سوءاستفاده کردند و گفتند «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است»؛ دیگر از این صریح‌تر؟ آیا این شعار داده شد یا نه؟ خب اگر این شعار داده‌شده، تبرّی از این شعار، آن روز هم لازم بود و باید می‌کردند که نکردند، حالا هم یک عدّه‌ای از آن‌ها حمایت بکنند، آن‌وقت دم از امام و طرف‌داری از امام و طرف‌داری از نظام و طرف‌داری از انقلاب هم بزنند! این نمی‌شود، این قابل‌قبول نیست. این پدیدهٔ بسیار بدی است، پدیدهٔ زشتی است، این پدیده را ما اصلاً نمی‌پسندیم.»
بی‌بی‌سی که ناراحت از این سخنان رهبری است سعی کرد که با بزرگ‌نمایی این سخنان و اینکه این صحبت‌ها در واکنش به دانشجوی منتقد بوده تمام سخنان ایشان و سایر دانشجویان را در این دیدار ندیده گرفت و صرفاً بر روی سخنان همین یک دانشجو تمرکز کرد.
سیره رهبری جمهوری اسلامی در ۲۷ سال گذشته در دیدار دانشجویان کاملاً مشخص بوده و ایشان همیشه سعی کرده به انتقادها و سؤال‌هایی که بعضاً از سوی برخی دانشجویان مطرح‌شده گوش فراداده و صریحاً به آن‌ها پاسخ دهند؛ اما بی‌بی‌سی سعی می‌کند که حتی انتقادپذیری را که یک امر مثبت است به‌عنوان یک نکته منفی مطرح کند آن‌هم در حالی است که دولت متبوع بی‌بی‌سی یعنی نظام پادشاهی انگلیس کوچک‌ترین انتقادی را برنمی‌تابد و آنجایی که شبکه‌ای مثل پرس تی وی انتقاداتی را مطرح می‌کند با اخراج و تعطیلی روبرو می‌شود.
اما در پایان به‌درستی رهبری در همین دیدار به نقش بی‌بی‌سی به‌عنوان رسانه دشمن اشاره کردند و فرمودند: «امروز یکی از بخش‌های پُرخرج دشمنان ما عبارت است از بخش رسانه؛ خیلی پُرخرج است برایشان، یعنی هزینه می‌کنند، پول می‌گذارند، آدم‌های متخصّص می‌آورند؛ خیلی خرج دارد برایشان؛ علیه چه کسی؟ علیه جمهوری اسلامی. خب، اصلاً همت این جریان رسانه‌ای این است که بر روی یک نقاطی تکیه کند که جمهوری اسلامی را می‌تواند زمین‌گیر کند؛ مثلاً ایجاد یأس، ایجاد نقاط منفی، نقاط منفی را درشت کردن، نقاط مثبت را به‌کلی حذف کردن. حالا من امروز در روزنامه خواندم، البتّه اطّلاع دقیق عینی ندارم امّا امروز در روزنامه بود که این [بنگاه] سخن‌پراکنی انگلیس، راه‌پیمایی دیروز را که حقیقتاً یک پدیده است -اصلاً راه‌پیمایی روز قدس در این سال‌ها که هوا به این گرمی و روزها به این بلندی است با دهان روزه، واقعاً یک پدیده است- و این جمعیت عظیم و انبوه در تهران و شهرستان‌ها [را منعکس نمی‌کند]؛ این خبر کوچکی نیست؛ این‌ها که کوچک‌ترین خبرها را بازتاب می‌دهند، این را بازتاب نمی‌دهند؛ این سیاست رسانه‌ای است دیگر؛ به‌عکس، اگر چنانچه یک نقطهٔ منفی‌ای وجود داشته باشد، این را صد برابر بزرگ می‌کنند. یکی از اصول این باشد که نگاه به جریان رسانه‌ای دشمن -چه جریان رادیوتلویزیونی‌اش، چه جریان ماهواره‌ای‌اش، چه جریان فضای مجازی‌اش- نگاه سوءظن آمیز باشد.

اوّل [هم] بدانید که این‌ها دروغ میگویند. بنده آن مقداری که خودم در جریان خبرهای خارجی قرار می‌گیرم، آن مقداری که مربوط به حوزه‌ای است که مورد اطّلاع نزدیک من است، می‌بینم صدی نود دروغ است؛ صدی نود! دروغ است، جعل می‌کنند؛ دروغ‌های بزرگ، دروغ‌های کوچک؛ برایشان اهمیت ندارد.» مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

20 روز قبل