ایران اینترنشنال
484

موشک، بد برای ایران و خوب برای آمریکا!

2 سال قبل

هم رسانی

   بخشی از موشک های ساخت جمهوری اسلامی ایران ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در کنار سکوتی معنادار در واکنش به سالروز حملهٔ موشکی ناو آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران، با انتشار گزارشی، به بررسی فعالیت‌های موشکی کشورمان پرداخته است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی همزمان با سالروز حملهٔ وحشیانهٔ موشکی ناو وینسنس آمریکا به هواپیمای مسافربری کشورمان و به شهادت رساندن دویست و نود سرنشین آن بر روی آب‌های خلیج فارس، ضمن سکوتی معنادار در این خصوص و عدم حتی اشاره ای کوتاه به آن، با انتشار گزارشی در خصوص اظهارات رئیس مرکز ملی فضائی ایران، به فعالیت‌های موشکی کشورمان واکنش نشان داده است.

بی بی سی فارسی در این گزارش که اخیراً و با عنوان «رئیس مرکز ملی فضایی ایران: کمبودها را با ساخت موشک جبران کردیم»، نوشته است: «منوچهر منطقی، رئیس مرکز ملی فضایی ایران گفته است کشورش کمبود در بخش هوایی و مدرن سازی آن را با ساخت موشک "جبران" کرده است.

آقای منطقی در گفت‌وگویی با خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران که امروز ۱۲ تیرماه (دوم ژوئیه) منتشر شده درباره ضرورت تقویت صنایع موشکی ایران گفته "ما صرفاً با جنگ‌های شهری روبرو نیستیم و ممکن است توسط همین کشورهای همسایه که دور و بر ما هستند تحت حملات هوایی قرار بگیریم."

از زمان انقلاب بهمن ۱۳۵۷ و لغو خریدهای نظامی ایران به خصوص از آمریکا، ایران نتوانسته نیروی هوایی خود را مطابق فناوری روز ارتقا دهد. عموم جنگنده‌های نیروی هوایی ایران متعلق به دهه ۱۳۵۰ خورشیدی یعنی بیش از ۴۰ سال پیش است.

رئیس مرکز ملی فضایی ایران در اظهارات اخیرش گفته کشورش "هم‌اکنون قادر است که هواپیماهای قدیمی خود را که معادل دهه ۷۰ [میلادی] است ارتقا دهد و حداقل به هواپیماهایی برسد که معادل دهه ۹۰ [میلادی] است."

آقای منطقی گفته "می‌توانیم بگوییم که ما سیستم [دفاع] هوایی داریم، منتهی این سیستم در همه جنبه‌های مختلف نمی‌تواند پشتیبان ما باشد. با نگاهی به کشورهای اطراف می‌بینیم که همه این کشورها بدون استثنا به سراغ سیستم‌های هوایی مدرن رفته‌اند که به نسبت سیستم‌های ما دو یا سه نسل جلوتر هستند و قابلیت‌های فوق العاده بالایی دارند."

رئیس مرکز ملی فضایی ایران گفته "ما می‌توانیم در یک بخش، مقابله با هواپیما را مدنظر قرار دهیم اما در بخش دیگر باید پدافندهای موشکی مورد توجه قرار بگیرد... همچنین ممکن است سواحل ما تهدید شوند که بخشی از این تهدیدها را می‌توانیم هواپیما جواب دهیم و بخش دیگر را باید با موشک‌هایی جواب دهیم که ضد کشتی هستند."

به گفته آقای منطقی، برای دستیابی به موشک زمین به زمین "چیزی حدود ۱۵ تا ۲۰ سال" وقت لازم است و برای توسعه آن به سایر موشک‌ها "ممکن است ۵۰ تا ۶۰ سال طول بکشد" اما ایران در زمان کوتاه تری به این موارد دست پیدا کرده است که یکی از دلایل آن تجربه هشت سال جنگ با عراق است. »

اما در شرایطی شبکهٔ فارسی زبان دولت انگلیس این گونه در خصوص فعالیت‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان می‌دهد که گویی در نگاه آن‌ها، موشک‌ها نیز به دو دستهٔ خوب و بد تقسیم شده‌اند که در این بین، موشک‌های ایرانی بد و موشک‌های دولت‌های غربی خوب هستند؛ البته این تقسیم بندی در حالی است که ایران با موشک‌های بد خود تا کنون هیچ استفادهٔ هجومی و تهاجمی نداشته و جان هیچ غیر نظامی را نگرفته است، اما غربی‌ها با موشک‌های خوب خود، بارها و بارها، جان انسان‌ها را گرفته و زندگی‌های بسیاری را ویران ساخته‌اند.

انتشار این گزارش توسط بی بی سی، همزمان با سکوت عجیب هر ساله‌اش در سالروز حملهٔ موشکی آمریکا به هواپیمای مسافربری کشورمان نیز، بیش از پیش این دوگانگی در رفتار رسانهٔ خاندان سلطنتی انگلیس را برملا می‌سازد.

باید یادآوری کرد که در دوازدهم تیر ماه 1367، ناو وینسنس آمریکایی با فرماندهی ویلیام راجرز، از موشک‌های این کشور بر علیه انسانیت استفاده کرده و با شلیک دو موشک جنگی به سمت هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران که از بندرعباس به سمت دبی در حرکت بود، تمامی 290 سرنشین آن، از جمله 66 کودک را به شهادت رساند.

رهبری مردم ایران اسلامی در همان سال‌های نخست، به مناسبت سالروز این جنایت وحشیانه، اینگونه بیان فرمودند: «چند سال قبل از این، مثل همین روزها بود که یک ناو امریکایی در خلیج فارس، هواپیمای مسافربری ایران را با قریب سیصد مسافر هدف قرار داد و آن را ساقط کرد و سوزاند و غرق نمود و همهٔ آنان را از بین برد. بعد هم که اعتراض و جنجال شد و دنیا به حقانیت ملت ایران در این حادثه واقف گردید، عذری خواستند و گفتند که ببخشید، اشتباه کردیم! عجب! اشتباه کردید؟! برخلاف عرف موجود بین همین قدرتمندان امروز جهانی - که خیلی هم به انسانیت و مبانی اخلاق اعتنایی ندارند - هواپیمای مسافربری را که محترم است و کسی اجازه ندارد به هواپیمای مسافربری تعرضی بکند، با قریب سیصد مسافر ساقط می‌کنید و بعد می‌گویید که اشتباه کردیم! غلط کردید اشتباه کردید! اشتباه کردیم یعنی چه؟! اگر فرماندهٔ آن ناو اشتباه کرده بود، پس چرا او را به محاکمه نکشیدید؟! چرا به او مدال دادید؟! چرا با انواع و اقسام گفته‌ها، به دشمنی‌های خودتان با ملت ایران ادامه دادید؟! چه اشتباهی؟! شماها در پیدا کردن هدف‌های شوم، هیچ‌وقت اشتباه نمی‌کنید؛ در رسیدن به کار زشت بر ضد ملت‌های مستقل، هیچ‌وقت اشتباه نمی‌کنید؛ درست می‌روید و همان نقطه‌یی که زشت‌ترین و بدترین است، پیدا می‌کنید. امروز استکبار جهانی این است، امروز امریکا این است، این‌ها از جنایت باکی ندارند.»

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

27 روز قبل