485

داستان‌سرایی بی‌بی‌سی فارسی درباره‌ی خودکشی در ایران

2 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از سایت بی بی سی فارسی

یکی از عادت‌های ترک نشدنی بی‌بی‌سی فارسی داستان‌سرایی و جوسازی در مورد پدیده‌ها و معضلات اجتماعی در ایران است.
آنچه دراین‌باره قابل‌ذکر است این نکته است که اگر این معضلات کم باشند یا زیاد، پررنگ باشند یا کمرنگ، قابل‌حل باشند یا غیرقابل درمان، همیشه بی‌بی‌سی یک تحلیل در مورد این معضلات ارائه می‌دهد، آن‌هم تحلیلی پر از ناامیدی و سیاه نمایی است که پشت آن‌یک هدف مشخص وجود دارد و آن جوسازی میان مردم است.
به‌تازگی این قصه گوی دروغ‌گو شروع به داستان‌سرایی در باب خودکشی‌های موجود در ایران ارائه داده است و به افرادی با مشخصات نامعلوم اشاره‌کرده است که به خاطر مسائل حیثیتی و یا به خاطر عقده‌های سیاسی که در دل داشته‌اند، خود را کشته‌اند.
سؤال اینجاست، چقدر از این ادعاهای بی‌بی‌سی در مورد این افراد و اطلاعات زندگی‌شان و مسائل روحی آن‌ها درست و دقیق است؟ چرا این توضیحات و داست آن‌ها در مورد اشخاصی که در ایران زندگی می‌کنند کوتاه و مبهم است؟ چرا منابع اطلاعاتی موثق در مورد آن‌ها ذکر نمی‌شوند؟
سؤال بعدی این است که آمارهایی که در مورد میزان خودکشی در شهرها و نواحی و استان‌های مشخصی در ایران که بی‌بی‌سی از آن‌ها نام می‌برد بر اساس چه منبعی ذکر می‌شوند و چه تحقیقاتی دراین‌باره انجام‌شده است؟
آیا ارائه‌ی این‌گونه آمارها و گزارش‌ها و تحلیلانی که یک رسانه‌ی خبری تحلیلی در مورد مسائل اجتماعی و روانشناسی ارائه می‌دهد نیاز به ذکر منبع و تحلیل یک یا چند کارشناس در حوزه‌های مرتبط ندارد؟
پس با پاسخ دادن به این سؤالات تنها به یک نتیجه می‌توان رسید آن‌هم این است که این‌گونه گزارش‌هایی که گهگاه بی‌بی‌سی در مورد مسائلی چون اعتیاد، خودکشی، تجاوز، کودک‌آزاری، هم‌جنس‌گرایی و دیگر معضلات روان‌شناختی و اجتماعی در ایران ارائه می‌دهد، می‌تواند به‌دروغ نزدیک‌تر باشد تا واقعیت، و هم‌چنین بیشتر شبیه به داستان‌سرایی است تا برملا کردن واقعیت‌های موجود در فضای مردمی ایران.
نتیجه‌گیری دیگری که می‌توان دراین‌باره داشت این است که بی‌بی‌سی هدف شوم دیگری که از این روایات دارد، تیره‌وتار نشان دادن و سخت نشان دادن زندگی مردم در ایران و ایجاد یاس و ناامیدی در دل مردم ایران به‌خصوص جوانان و زشت و سیاه نشان دادن جامعه‌ی ایرانی اسلامی در فضای رسانه‌ای است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

برنامه دیدبان بی‌بی‌سی فارسی در این هفته در کنار تداوم سیاه‌نمایی علیه وضعیت ایران، با اعترافی جالب در خصوص وضعیت زنان در جامعه صهیونیستی همراه بود.

3 روز قبل