ایران اینترنشنال
487

گزارشی که به وجود آورندگان داعش را مشخص می‌کند

3 سال قبل

هم رسانی

   تونی بلر نخست‌وزیر اسبق انگلیس

گزارش ورود انگلیس در جنگ عراق و نقش عاملین آن منتشرشده گزارشی که صحه می‌گذارد بر روی اسنادی که به‌دروغ جعل‌شده است تا ورود انگلیس به این جنگ را توجیه کند.
دلیل اصلی که حمله‌کنندگان به عراق برای توجیه این حمله بیان می‌کردند وجود و ساخت سلاح‌های کشتارجمعی در عراق بود؛ اما نکته‌ای که باید موردتوجه قرار بگیرد این است که قرار بر این بوده که به عراق به هر طریق ممکن حمله شود به همین دلیل مأمورین اطلاعاتی گزارشی را تنظیم می‌کردند که باب طبع مسئولین باشد. قرار بر این بود که صدام حسین سرنگون شود آن‌هم صدام حسینی که غلام حلقه‌به‌گوش قدرت‌های جهانی بوده.
عراق از سال ۲۰۰۳ تاکنون آب خوش از گلویش پایین نرفته، انفجارها و انتحارها به امر طبیعی و روزانه برای مردم این کشور مبدل شده است که آخرین آن همین چند روز پیش بود که انفجارهایی مهیب بغداد را لرزاند و مردمی که برای خرید عید فطر به بازارها آمده بودند را به خاک و خون کشاند.
دیگر تحلیل گران در این موضوع شک ندارند که عاملین اصلی و به وجود آورندگان واقعی داعش و امثالهم حمله‌کنندگان به عراق بوده و عامل اصلی این خشونت‌های نفرت‌انگیز دولت انگلیس و آمریکا بوده که حمله مستقیم به عراق را رهبری و کارگردانی می‌کردند.
اما چرا نه‌تنها با عاملین اصلی این جنگ ویرانگر برخورد نمی‌شود؟ بلکه رسانه‌هایی همچون بی‌بی‌سی در پی کم‌رنگ جلوه دادن این نقش می‌باشند. بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی در این خصوص سعی می‌کند تونی بلر نخست‌وزیر وقت انگلیس را از این گناه مبرا کند این شبکه سعی می‌کند تا گزارش‌های غلط مأموران دسته چندم سیستم اطلاعاتی و همچنین فشار دولت آمریکا و شخص جرج بوش را در این تصمیم‌گیری پررنگ کند. بی‌بی‌سی در گزارش خود این‌گونه می‌آورد: «زمینه مشارکت بریتانیا در جنگ عراق را تصمیم جورج بوش، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، در مورد عراق فراهم آورد. از پائیز سال ۲۰۰۲، دولت آمریکا این نظر را مطرح کرد که صدام حسین، رهبر وقت عراق، برخلاف مصوبات شورای امنیت، به‌طور محرمانه به فعالیت درزمینهٔ تولید تسلیحات شیمیایی ادامه می‌دهد و این اقدام، نه‌تنها غیرقانونی است، بلکه صلح و امنیت جهانی را به مخاطره می‌اندازد. آقای بوش در سخنانی در سازمان ملل، خواستار اقدام بین‌المللی شد و توسل به جنگ را نیز به‌عنوان اقدام پیشگیرانه مردود ندانست.»
اما بی‌بی‌سی برای کم‌رنگ کردن نقش دولت انگلیس و شخص تونی بلر به این هم بسنده نمی‌کند و در بخشی از گزارش خود می‌آورد که: «مدافعان این جنگ گفته‌اند که بدون اقدام نظامی، حکومت صدام حسین همچنان در قدرت می‌ماند و همراه با ادامه سرکوب مردم عراق، در اولین فرصت ممکن، درصدد دستیابی به تسلیحات کشتارجمعی برمی‌آمد و امنیت جهانی، ازجمله کشورهای منطقه را به مخاطره می‌انداخت.»
به نظر انگلیس با راه انداختن این جنگ به دنبال بازیابی تاریخی خود در منطقه بود و خوی استعماری انگلیس عامل این جنگ می‌باشد به همین دلیل است که به‌محض اشغال عراق انگلیس سربازان خود را در استان‌های نفت‌خیز این کشور جای می‌دهد. اما امروز تنها میراث این جنگ درگیری‌های فرقه‌ای و نابودی منطقه می‌باشد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

10 روز قبل