ایران اینترنشنال
489

تعیین تکلیف بی‌بی‌سی برای گردشگری ایران!

2 سال قبل

هم رسانی

   مسجد نصیرالملک شیراز - یکی از جاذبه های گردشگری ایران

به‌تازگی بی‌بی‌سی فارسی در بخش "ناظران می‌گویند" مقاله‌ای از یک دانشجو در رابطه با گردشگری ایران منتشر کرده است.
بی‌بی‌سی از انتشار این مقاله چند هدف را دنبال می‌کند و آن‌هم کمرنگ نشان دادن جاذبه‌ی گردشگری ایران برای اروپاییان و زیر سؤال بردن اعتقادات ملی و مذهبی ایرانیان و مانع نشان دادن این اعتقادات برای گردشگران سراسر جهان است.
در همین زمینه نویسنده می‌کوشد که در این مقاله تنها جامعه‌ی هدف گردشگری ایران را محدود به افغانستان و پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس بخواند. حال‌آنکه از دیرباز بسیاری از اروپاییان و ساکنان نقاط مختلف جهان شیفته‌ی هنرمندان و فرهنگ و زبان فارسی و شاعران ایرانی و تاریخ و تمدن ایران و آثار باستانی ایران بوده‌اند. اما بی‌بی‌سی می‌کوشد تا مخاطب این جاذبه‌های عظیم را محدود به دو سه کشور کند و منکر جذابیت گردشگری ایران در کل جهان شود.
درجایی دیگر این رسانه‌ی مغرض پا را فراتر گذاشته و از نویسنده‌ای این جمله را نقل می‌کند که: " کشوری که گردشگر بخواهد، باید از شعارهای مرگ بر این‌وآن خودداری کند."
با این جمله بی‌بی‌سی می‌کوشد تا به مخاطب خود این‌گونه القا کند که ایران به دلیل مواضع سیاسی‌اش در انزوا به سر می‌برد و کسی در کشورهای دیگر جهان مایل نیست که به ایران سفر کند.
درجایی دیگر از این مقاله آمده است:
"درباره علل جذب نشدن گردشگران اروپایی به ایران، عموماً به محدودیت‌های دینی و اجتماعی در درجه نخست، و سپس کمبود زیرساخت‌های گردشگری در درجه دوم اشاره می‌شود."
در این دو سطر نیز مخاطب به‌خوبی درمی‌یابد که اصلاً هدف نگارنده بحث گردشگری در ایران نیست بلکه موضوع مورد تمرکز نویسنده بیشتر القای محدودیت و بسته بودن فضای اعتقادی ایران است که نوعی دافعه در عرصه‌ی جهانی دارد. حال‌آنکه درواقع ما شاهد جذب توریست از مناطقی هستیم که هیچ هم‌خوانی مذهبی یا عقیدتی با مسلمانان ایرانی ندارند اما فرهنگ و مذهب ایران برایشان جالب و قابل‌مطالعه و بررسی می‌باشد. مانند دانشجویان علاقه‌مند به زبان فارسی که از کشورهای مختلف برای فراگیری زبان فارسی به ایران سفر می‌کنند و یا در کشور خود آثار ادب و هنر پارسی را دنبال می‌کنند و به مفاخر ادبی ما مانند حافظ و سعدی و مولانا و خیام و عطار و فردوسی عشق می‌ورزند.
به‌علاوه تاریخ ایران در سراسر جهان برای مورخان و کاوشگران تاریخی جذابیت‌های فراوانی دارد.پس هرگز نمی‌توان دین و اعتقاد سیاسی ایرانیان را مانع جاذبه‌ی گردشگری ایران در جهان خواند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

26 روز قبل