ایران اینترنشنال
491

تلاش بی‌بی‌سی برای تردیدآفرینی در دستاورد اخیر وزارت اطلاعات ایران

2 سال قبل

هم رسانی

   وزارت اطلاعات ایران

بنگاه سخن‌پراکنی بی‌بی‌سی فارسی به‌عنوان شبکه¬ای وابسته به سرویس¬های امنیتی و جاسوسی انگلستان همواره به دنبال انکار و خدشه وارد آوردن به دستاوردهای ایرانی¬ها بوده است. این رفتار عمدتاً با سانسور دستاوردهای عملی ایران و بزرگ¬نمایی و سیاه نمایی ضعف¬ها و مشکلات این کشور خود را در برنامه¬های این شبکه نشان داده است. این رفتار غیرحرفه¬ای، سیاست زده و کینه¬ورزانه این بار خود را در قالب دستاورد جدید وزارت اطلاعات ایران خود را نشان داد.
اتاق فکر این رسانه پس از سرخوردگی¬های ایجادشده از عملیات تروریستی در فرانسه و آمریکا در محافل غربی، این بار سعی کرد به‌نوعی خنثی¬سازی عملیات گروه¬های نزدیک به داعش توسط وزارت اطلاعات ایران را ضمن کم¬اهمیت جلوه دادن آن با شک و تردید مواجه کند. اصرار معنادار بر استفاده چندباره از کلمه-های «ظاهراً» و «گفته می¬شد»، «مدعی است»که حاکی از شک و تردید در پس معنای آن است در اولین گزارش بی‌بی‌سی فارسی در وب‌سایت خود نشان‌دهنده تلاش اتاق فکر این شبکه در انجام عملیات انتقال تردید به مخاطب است. لذا در ادامه عیناً برخی از جملات بی‌بی‌سی فارسی برای گمراه کردن مخاطب ایرانی و گرفتار کردن او در تردید مدنظر اتاق فکر عیناً مرور می¬شود و وب‌سایت پرشین بی‌بی‌سی قضاوت را بر عهده مخاطبان خواهد گذاشت.
تلویزیون ایران امشب گزارشی را پخش کرد که در بخش‌هایی از آن، دو نفر که گفته می‌شد عضو گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) هستند، تلاش‌های خود برای انجام عملیات "بمب‌گذاری" در تهران را توضیح دادند. این فیلم که با عنوان " در عمق ناکامی"، دوشنبه ۱۴ تیر از شبکه خبر به نمایش درآمد، ظاهراً حاوی صحنه‌هایی از تعقیب و مراقبت دو نفر از سوی وزارت اطلاعات بود که یکی بانام مستعار "اخی" و "عامل اصلی عملیات در تهران" معرفی شد و از دیگری، بانام مستعار "هوشنگ"، به‌عنوان متخصص ساخت بمب یاد شد.
گزارش شبکه خبر، تأکید دارد که داعش تاکنون موفق به انجام "عملیات در عمق" نشده و فقط توانسته انجام برخی "عملیات کور" را در شهرهای مرزی ایران انجام دهد. در بخشی از گزارش آمده که داعش در ایران به دنبال "عنصر وطنی" یا همکاران محلی بوده اما موفق نشده؛ که ظاهراً نوعی تأکید بر عدم تمایل اهل سنت ایران به همکاری با گروه‌هایی چون داعش است.
فیلم "در عمق ناکامی" مدعی است داعش در اواخر سال ۱۳۹۴ پایگاهی جدید در ۲۰ کیلومتری سراوان در مرز شرقی ایران تأسیس کرده که دارای "شاخه‌های متعددی" در مناطق مختلف کشور بوده و همگی در معرض "رصد نامحسوس" قرارگرفته‌اند.
روایتگر گزارش می‌گوید "ارتجاع به تروریست‌ها پیشنهادهای وسوسه کننده‌ای" را ارائه کرده است تا در تهران عملیات انجام بدهند. در ادبیات حکومتی جمهوری اسلامی، واژه "ارتجاع" برای اشاره به کشورهای عرب حاشیه جنوبی خلیج‌فارس مورداستفاده قرار می‌گیرد.
روایتگر می‌افزاید داعش از طریق یک رابط خود به نام "هاشم" معروف به "مولوی محمود"، پیشنهاد پرداخت ۱ میلیون دلار به ازای به ازای انجام هر عملیات در تهران را به نیروهایش داده است. گزارش، همچنین وقتی از "حامیان مالی عملیات" صحبت می‌کند، سایت شبکه العربیه عربستان سعودی را نشان می‌دهد که در آن، اخباری در مورد این کشور عربی منتشرشده است. در بخشی دیگر، شخصی به نام "ابویاسر" به‌عنوان "سرپل داعش در نقل‌وانتقال نیروها" معرفی می‌شود و دو شماره تلفن با پیش‌شماره‌های کشور ترکیه، به‌عنوان شماره‌های تماس او مورداشاره قرار می‌گیرد.
در پایان گزارش، صحنه‌هایی از دستگیری کسانی که پیش‌تر به‌عنوان عامل اصلی عملیات در تهران و نیز متخصص ساخت بمب معرفی‌شده بودند به نمایش درمی‌آید که ظاهراً در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ضبط‌شده است. گزارش تأکید دارد که این دو نفر، "زودتر از تصور رایج" شروع به اعتراف کرده‌اند اما بناتر ملاحظات اطلاعاتی، تنها بخشی از حرف‌هایشان قابل‌انتشار است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

20 روز قبل