ایران اینترنشنال
493

بی بی سی، هم مسیر تبعیض نژادی در آمریکا

2 سال قبل

هم رسانی

   میکا جانسون، متهم به قتل مأموران پلیس آمریکا ...

در پی تیراندازی به چند مأمور پلیس در آمریکا، شبکه ی فارسی زبان بی بی سی در گزارشی، ساعاتی پیش، با اشاره به نقش یک سیاه پوست در این رویداد، در مسیر تبعیض نژادی علیه سیاه پوستان در آمریکا، گام برداشته است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

در پی تیراندازی به چند مأمور پلیس در آمریکا که در پی سرکوب اعتراض مردم به تبعیض علیه سیاه پوستان در این کشور روی داده است، مقامات ایالات متحده عامل این تیراندازی را یک سیاهپوست معرفی کرده و این حرکت وی را با بزرگنمایی بیش از حد، ناشی از خشونت و خطر سیاهان برای سفید پوستان نشان داده اند که در این بین، شبکه ی فارسی زبان بی بی سی نیز ساعاتی پیش با انتشار گزارشی در وب سایت اینترنتی خود، با پرداختن به این موضوع، در مسیر تبعیض نژادی موجود در آمریکا گام برداشته است.

بی بی سی فارسی در این گزارش با استفاده از تیتر « 'تک‌تیرانداز دالاس' در افغانستان خدمت کرده بود »، می نویسد: « ارتش آمریکا اعلام کرده است که میکا جانسون، که ظن می‌رود از عوامل قتل پنج مامور پلیس در شهر دالاس بوده باشد، عضو ارتش آمریکا بوده و در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ در افغانستان خدمت کرده است.

بنا به اعلام ارتش آمریکا میکا جانسون از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ در ارتش بوده و در سال ۲۰۱۰ به درجه گروهبانی رسیده بود.

رئیس پلیس شهر دالاس می‌گوید میکا جانسون می‌خواسته است که سفیدپوست‌ها، به خصوص ماموران سفیدپوست پلیس را بکشد.

در جریان اعتراضات به خشونت پلیس علیه سیاهپوستان در شهر دالاس، پنج مامور پلیس به ضرب گلوله تک تیرانداز یا تک تیراندازان کشته شدند. سه نفر به ظن نقش داشتن در این حمله دستگیر شده‌اند و میکا جانسون هم در درگیری با پلیس کشته شد. »

این شبکه ی سلطنتی انگلیسی در جایی دیگر نیز ادامه می دهد: « به گفته رئیس پلیس دالاس میکا جانسون، که پیش از کشته شدنش با یکی از مذاکره‌کنندگان پلیس صحبت کرده بود، گفته بود که از وضعیت جنبش اعتراضی سیاهپوستان آمریکا و همچنین موارد اخیر کشته شدن سیاهپوستان توسط پلیس آمریکا، ناراحت بوده است.

رئیس پلیس دالاس گفت که میکا جانسون پیش از کشته شدن به مذاکره‌کننده پلیس گفت از دست سقیدپوستان ناراحت بوده و می‌خواسته سفیدپوستان، به خصوص ماموران سفیدپوست پلیس را بکشد. »

این در حالیست که تنها چند روز پیش خود بی بی سی در گزارشی اذعان نموده بود که بیش از 71 درصد از سیاه پوستانی که در ایالات متحده ساکن هستند، در طول زندگی خود در این کشور، تجربه تبعیض نژادی را داشته اند.

"میشل الکساندر" حقوقدان آمریکایی، در گفت و گویی اختصاصی با خبرگزاری ایرنا، با تأکید بر " نهادینه " شدن تبعیض علیه سیاه پوستان در ایالات متحده، این گونه می گوید: "در حالی که سفیدپوستان بیش از 66 درصد جمعیت 20 میلیونی ایالت نیویورک را تشکیل می دهند اما فقط 3.7 درصد زندانیان در این ایالت سفیدپوست هستند. اما در طرف مقابل سیاهپوستان ایالت نیویورک که فقط 16 درصد از جمعیت را به خود اختصاص می دهند، بیش از 49 درصد از زندانیان همین ایالت را تشکیل می دهند."

بعلاوه اگر داستان همین تیراندازی را نیز با دقت بیشتری مرور کنیم، در خواهیم یافت که منشاء اصلی آن باز هم قتل سیاه پوستان به دست پلیس آمریکاست؛ جایی که در روزهای اخیر دو سیاه پوست دیگر در این کشور توسط پلیس به قتل رسیدند که در یکی از این موارد مردی سی و دو ساله در شهر فالکون هایتس از ایالت مینه سوتا که به همراه دختر 4 ساله خود در حال رانندگی بود، پس از متوقف شدن توسط افسر پلیس و درخواست ارائه ی مدارک، در حالی که تنها به دلیل بیرون آوردن مدارک دست در جیبش می کند، توسط این نیروی پلیس، در مقابل دید فرزندش، با شلیک چهار گلوله، به قتل می رسد.

همزمان با این واقعه، " آلتون استرلینگ " نیز سیاه پوست دیگری بود که در ایالت " لوئیزیانا " توسط پلیس به قتل رسیده است.

در همین راستا، باراک اوباما نیز در واکنش به این دو قتل، در سخنانی ضمن اذعان بر این تبعیض، از پلیس آمریکا خواست تا برای ریشه کن کردن این تبعیض نژادی علیه سیاه پوستان تلاش کنند!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

28 روز قبل