ایران اینترنشنال
494

نگاهی به گزارش چلیکات و واکنش بی‌بی‌سی

2 سال قبل

هم رسانی

   بوش و بلر - سردمدداران حمله به عراق

کمیته تحقیق درباره نقش انگلیس در تهاجم به عراق موسوم به گزارش چیلکات اعلام کرد طرح انگلیس و آمادگی آن برای این جنگ «کاملاً نامناسب» بوده است.
چیلکات همچنین گفت مشارکت انگلیس در تهاجم نظامی سال ۲۰۰۳ به عراق در حالی بود که هنوز امکان تمسک به گزینه‌های صلح‌آمیز وجود داشت.

این کمیته همچنین در گزارش خود تأکید کرد طرح حمله نظامی به عراق بر اساس اطلاعات نادرست مبنی بر وجود تسلیحات کشتارجمعی در این کشور بوده است.

این تحقیق عنوان خود را از سِر جان چیلکات، رئیس کمیته حقیقت‌یاب جنگ عراق گرفته است و در سال ۲۰۰۹ باهدف بررسی نقش انگلیس در جنگ عراق و شش سال حضور نیروهای انگلیسی در این کشور عربی تشکیل شد.

چیلکات گفته است که این گزارش برای خانواده‌های ۱۷۹ انگلیسی که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ در عراق جان باختند جواب‌هایی در بر خواهد داشت.

در همین حال، بستگان سربازان انگلیسی که در جنگ عراق کشته شدند می‌گویند درصورتی‌که نتایج تحقیق موسوم به گزارش چیلکات درباره مشارکت انگلیس در تهاجم سال ۲۰۰۳ به عراق دال بر قصور تونی بلر نخست‌وزیر سابق انگلیس باشد، وی را دادگاهی خواهند کرد.

به گفته منابع نزدیک به بلر وی تلاش خواهد کرد با این ادعا که درباره وجود تسلیحات کشتارجمعی در عراق اطلاعات غلط دریافت کرده است، از خود مقابل اتهامات جنگی احتمالی مطرح در گزارش چیلکات دفاع کند.

خانواده‌های سربازان، ملوانان و خلبانان انگلیسی که در این جنگ کشته شدند آماده هستند که از بلر به خاطر دنباله‌روی از آمریکا در تهاجم غیرقانونی به عراق شکایت کنند.

دیوان بین‌المللی کیفری پیش‌تر اعلام کرده بود که درصورتی‌که شواهد جنایت جنگی در گزارش آتی مشهود باشد علیه بلر اقامه دعوا نخواهد کرد.

جنگ عراق تحت امر آمریکا که بیش از هشت سال طول کشید به بهانه وجود سلاح‌های کشتارجمعی آغاز شد. در این جنگ ۱۷۹ نیروی انگلیسی و حدود ۴۵۰۰ سرباز آمریکایی کشته شدند.

بر اساس برآوردها، در این جنگ بیش از یک‌میلیون غیرنظامی عراقی نیز کشته شدند اما هیچ اثری از سلاح‌های کشتارجمعی در این کشور یافت نشد. بااین‌حال، سال‌ها خشونت مرگبار و ظهور گروه‌های تروریستی نظیر داعش از پیامدهای آن بوده است.
اما واکنش بی‌بی‌سی فارسی در این زمینه دو نکته مهم را در برداشت این شبکه باآنکه تونی بلر را در این جنگ تقصیرکار قلمداد می‌کرد اما درعین‌حال سعی می‌کرد که بلر را تنها یک همراه قلمداد کند و مقصر اصلی را جرج بوش و آمریکا معرفی کند.
نکته دیگری را که بی‌بی‌سی فارسی در گزارش‌های خود به آن می‌پردازد این است که این شبکه سعی می‌کند این‌گونه جلوه دهد که با توجه به وضعیت نابسامان امنیتی، مردم آرزوی بازگشت به دوران صدام حسین را دارند این در حالی است که اولاً عدم امنیت امروز در عراق به‌طورقطع نتیجه حضور انگلیس و آمریکا در عراق و حمایت‌های آن‌ها از گروه‌های تکفیری بوده ثانیاً عراق امروز دستاوردهایی را دارد که در زمان صدام از آن‌ها بی‌بهره بود امروز عراق شاهد حضور گروه‌ها و جریانات مختلف سیاسی و مذهبی در عرصه سیاسی این کشور می‌باشد. عراق امروز دولتی را بر سرکار دارد که با رأی مردم به قدرت رسیده است نه با کودتا و نقش‌آفرینی کشورهای غربی به نظر بی‌بی‌سی باآنکه پای دولت متبوعش در وضعیت نابسامان امنیتی امروز عراق گیر است سعی می‌کند بهره‌برداری خود را از این گزارش ببرد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

20 روز قبل