ایران اینترنشنال
495

بی‌بی‌سی و این روزهای آمریکا

2 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از اعتراض سیاه پوستان به پلیس آمریکا

این روزها طوفانی در آمریکا در حال رخ دادن است. دو روز پس از جشن‌های استقلال آمریکا، این کشور با موج تازه‌ای از خشونت‌های نژادی روبرو شده است. در حادثه اول در لوئیزیانا، پلیس یک جوان سیاه‌پوست ۳۷ ساله به نام آلتون استرلینگ را درحالی‌که چند دقیقه قبل در مقابل یک فروشگاه در حال فروش سی دی بود به ضرب گلوله می‌کشد...
در فیلمی که از این حادثه وجود دارد مشخص است که استرلینگ سلاحی همراه نداشته است و پلیس درحالی‌که وی بر روی زمین دراز کشیده است به وی شلیک می‌کند و او را می‌کشد.
حدود ۴۸ ساعت بعد در چهارشنبه‌شب در مینه سوتا، پلیس، فیلاندو کاستیل، ۳۲ ساله را درحالی‌که به همراه فرزند و نامزدش در خودرو بود، به قتل می‌رساند. پلیس فکر کرده بود کاستیل می‌خواهد از داشبورد خودروی‌اش سلاح دربیاورد، اما وی قصد داشت تا مدارکش را در اختیار پلیس قرار دهد. نامزدش درحالی‌که در درون خودرو قرار داشت فیلم این درگیری را به‌طور زنده بر روی اینترنت پخش می‌کرد.
این خشونت و تبعیض نژادی که به‌صورت روزافزون در پلیس آمریکا در حال گسترش می‌باشد با واکنش مردم آمریکا روبرو شد به‌طوری‌که شهرهای مختلف آمریکا شاهد اعتراضات مردمی به این خشونت پلیس بود؛ اما این سری، اعتراضات مردمی آمریکا تفاوت جدی با اعتراضات مشابه داشت. پنجشنبه‌شب در دالاس تگزاس، در جریان تظاهرات سیاه‌پوستان، پنج پلیس توسط تک‌تیرانداز کشته شدند و هفت پلیس دیگر زخمی شدند. حادثه‌ای که نشان می‌دهد خشونت‌های نژادی وارد فاز دیگری شده است و پلیس مورد واکنش خشونت‌آمیز قرارگرفته است.
بی‌بی‌سی فارسی هم مثل بسیاری از شبکه‌های دنیا به این حادثه واکنش نشان داد البته نه آن‌گونه که بایدوشاید، این شبکه در ابتدا سعی کرد که این حادثه را کمرنگ جلوه دهد اما پس از واکنش گسترده رسانه‌های مختلف دنیا و پس از حادثه شهر دالاس و کشته شدن تعدادی پلیس در جریان راهپیمایی این شبکه وارد قضیه شد اما نه از باب محکوم کردن حرکات خشونت‌آمیز پلیس و تبعیضی که پلیس در مقابل سیاهان انجام می‌دهد بلکه از باب محکوم کردن حمله به پلیس آمریکا به این حادثه واکنش نشان داد و ثابت کرد این شبکه هیچ‌گاه در پی تأمین منافع مردم نمی‌باشد.
اما سؤالی که بی‌بی‌سی فارسی خوب است به آن پاسخ دهد این است که اگر این خشونت از سوی پلیس ایران علیه بخشی از مردم صورت می‌گرفت آیا بازهم این شبکه آن‌گونه که امروز واکنش نشان داد برخورد می‌کرد؟ مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

27 روز قبل