ایران اینترنشنال
496

تکرار دروغ پردازی علیه فعالیت‌های هسته ای ایران

2 سال قبل

هم رسانی

   ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی، ضمن بازتاب ادعاهای ضد ایرانی مقامات آلمان، بار دیگر به طرح دروغ پردازی در خصوص فعالیت‌های هسته ای کشورمان پرداخته است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی که اخیراً بر روی وبسایت خود منتشر کرده است، با پرداختن به اظهارات اخیر مقامات آلمان و سازمان ملل متحد در خصوص فعالیت‌های هسته ای کشورمان، بار دیگر به طرح ادعاهای دروغین همیشگی خود مبنی بر استفادهٔ نظامی کشورمان از انرژی اتمی و تلاش‌های ایران برای ساخت بمب اتم پرداخته است.

بی بی سی فارسی در این گزارش که با بهانهٔ بازتاب واکنش علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان به این ادعاها منتشر کرده است، با این تیتر که «واکنش صالحی به اظهارات مرکل و گزارش بان کی مون: توطئه‌ای در حال ایجاد است»، می‌نویسد: «علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته "به نظر بنده توطئه‌ای در حال ایجاد است وگرنه دلیلی ندارد که آقای بان کی مون و خانم مرکل داد و بیداد و فریاد راه بیندازند."

اشاره آقای صالحی به گزارش محرمانه بان کی مون دبیرکل سازمان ملل درباره اجرای قطعنامه شورای امنیت پس از توافق برجام و اظهارات انتقادآمیز صدراعظم آلمان از ایران درباره آزمایش‌های موشکی است.

رئیس سازمان انرژی اتمی هردوی این واکنش‌ها را "عجیب" خوانده است.

در گزارش آقای بان و اظهارات خانم مرکل از آزمایش‌های موشکی ایران انتقاد و این اقدام مخالف روح برجام توصیف شده است. خانم مرکل طرح استقرار پدافند موشکی ناتو در اروپا را "برای حفاظت از خطر برنامه موشکی ایران" ضروری خوانده بود.

گزارش آقای بان به شورای امنیت قرار است هفته آینده قرائت شود. این گزارش درباره اقدامات ایران در عمل به قطعنامه شورای امنیت ۶ ماه پس از آغاز اجرای توافق برجام است. »

بی بی سی در ادامه نیز عنوان می‌کند: «آقای صالحی امروز ۱۹ تیرماه (۹ ژوئیه) گفته "احساس می‌کنم در حال زمینه‌چینی و پخت و پز علیه ما هستند و ما باید گوش به زنگ باشیم."

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته "می‌توانیم تجهیزات لازم را از منشأ اصلی‌اش بخریم به کانال خرید اعلام کنیم و آنان شرایطش را مهیا می‌کنند تا با قیمت ارزان‌تر در زمان سریع‌تر با کیفیت بهتر و با اطمینان بیش‌تر تجهیزات لازم را بخریم. ضرورتی ندارد که سازمان انرژی اتمی بخواهد خرید غیررسمی انجام دهد ما این همه زحمت کشیدیم و برجام را به اینجا رساندیم که یک کانال خرید هم داشته باشیم و خرید را هم از این کانال انجام دهیم اکنون چگونه ممکن است خودمان را به دردسر بیندازیم."

اشاره آقای صالحی به گزارش اخیر یک نهاد امنیتی آلمان است که در جمع بندی سالانه خود گفته است که ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی تلاش زیادی برای دستیابی غیرقانونی به تجهیزات اتمی داشته است. این تاریخ پیش از اجرایی شدن توافق برجام در اوایل سال ۲۰۱۶ میلادی است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته خرید از بازار سیاه "هم هزینه بیش‌تری دارد و هم خطر آلودگی احتمالی خواهد داشت". »

اما همانطور که پیش‌تر نیز در گزارش‌های مختلف به بررسی این موضوع و ادعاهای مشابه ضد ایرانی مطرح کرده‌ایم، این اتهامات در حالی به کشورمان وارد می‌شود که همه می دانیم، امضا و اجرای توافق هسته ای صورت گرفته میان جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5، خود تأیید کننده ای محکم برای صحت فعالیت‌های هسته ای کشورمان و صلح آمیز بودن این فعالیت‌هاست؛ همچنان که قبل از آن نیز هیچ گاه توسط هیچ بازرسی و نهادی، سندی قابل طرح برای اثبات این اتهامات منتشر نگردیده است.

بعلاوه، پس از اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) توسط طرفین نیز، مقامات مختلف غربی بر درستی فعالیت‌های کشورمان و پایبندی ایران بر تعهداتش اذعان داشته‌اند.

آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در همین راستا، چندی پیش با تأکید بر این که کشورمان در حال حاضر در زیر نظر یکی از قویترین سیستم‌های بازرسی و راستی آزمایی هسته ای جهان قرار دارد، اعتراف کرده است که ایران نه تنها تعهدات مندرج در متن برجام را اجرا می‌کند و نه تنها پرتکل الحاقی را عملی می‌کند، بلکه برخی حرکت‌ها و رفتارهایی فراتر از این تعهدات را نیز به اجرا در آورده است.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در همین راستا، اواسط خرداد ماه سال جاری با انتشار بیانیه ای برای چندمین بار بر پاکی فعالیت‌های هسته ای کشورمان تأکید کرده و اذعان نموده است که "همان طور که قبلاً هم اعلام کردم ایران به تعهدات خود در زمینه فعالیت‌های هسته ای خود در خصوص تأیید و نظارت در پرتو قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد ۲۲۳۱ (۲۰۱۵)، تحت طرح جامع اقدام مشترک (برجام) عمل کرده است ... "

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

26 روز قبل