ایران اینترنشنال
497

دلسوزی‌های بی بی سی برای قربانیان انفجار تروریستی بغداد

2 سال قبل

هم رسانی

   مرکز خرید منطقه پر رفت و آمد کراده در قلب بغداد ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی ویژه، ضمن بازتاب موضوعاتی در خصوص انفجار تروریستی اخیر بغداد، به ابراز دلسوزی‌های معروف خود در قبال ملت عراق و قربانیان این حمله تروریستی پرداخته است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در گزارشی ویژه که در خصوص حمله تروریستی اخیر بغداد منتشر کرده است، با بازتاب اخبار و موضوعاتی مختلف در این خصوص، تلاش نمود تا دلسوزی‌های معروف خاله خرسه خود را، اینبار در قابل ملت عراق و قربانیان و بازماندگان این انفجار تروریستی، ابراز نماید.

بی بی سی فارسی در گزارشی که با تیتر احساسی «انفجار بغداد: بچه‌هایش همه دنیای او بودند»، با قلم "ندا سانیچ" منتشر نموده است، با تلاش برای دخیل کردن احساسات مخاطبینش در جهت اثرگذاری بیشتر این گزارش، این گونه می‌نویسد: «"وارد کراده که شدم، زنی گریان و هراسان دیدم. و جسد دختری کوچک بدون سر. مبهوت بودم. گریه می‌کردم. می‌خندیدم. چیزی را که می‌دیدم باور نمی‌کردم. به دولت ناسزا می‌گفتم؛ به دین؛ به خدا."

این روایت مصطفی شکرجی، دانشجوی ۲۲ ساله کامپیوتر است که هفته گذشته، هفت دوست خود را در انفجار مقابل مراکز خرید 'هادی' و 'لیث' در منطقه مرکزی کراده در پایتخت عراق از دست داد.

دو نفر از دوستانش، عدنان ۲۴ ساله و علی ۲۲ ساله، به همراه پدرشان کشته شدند.

مصطفی، که به‌تازگی از مراسم خاکسپاری آن‌ها در نجف برگشته، می‌گوید: "عدنان موقع انفجار در مغازه لباس‌فروشی پدرش بود؛ علی جایی رو به روی پاساژ نزدیک انفجار؛ چون جز دست‌ها و موبایلش چیز دیگری از او پیدا نکردند. هر سه مردند و من در فکرم مادرشان که همسر و دو پسرش را از دست داده با این مصیبت چه می‌کند. همه دنیای او بچه‌هایش بودند."

عدنان چهار روز قبل از انفجار فارغ‌التحصیل شده و کارنامه‌اش را در صفحه فیسبوکش منتشر کرده بود. »

بی بی سی در بخشی دیگر نیز با بیان این که «بیشتر کشته‌شدگان جوانان ۲۰ تا ۴۰ ساله هستند؛ و شماری دیگر کودک و گاهی همه اعضای یک خانواده.»، به بررسی دلایل افزایش شمار کشته‌ها در این انفجار تروریستی پرداخته و عنوان می‌کند: «شنبه، دوم ژوئیه، یکی از روزهای گرم رمضان بود که دما به طور معمول در بغداد از ۴۵ درجه می‌گذشت. بعد از افطار که هوا خنک‌تر شد، در آن منطقه از خیابان شلوغ بغداد، بعضی در کافه مثل شب‌های قبل مسابقات جام ملت‌های اروپا را می‌دیدند، بعضی از جوان‌ها در کافی‌نت بازی می‌کردند، عده‌ای در رستوران بودند و شماری دیگر مشغول خرید برای عید فطر.

چند دقیقه بیشتر از نیمه شب نگذشته و بازی آلمان و ایتالیا هنوز به پنالتی نکشیده بود که آن کامیون یخچال‌دار منفجر شد. انفجار به اندازه‌ای بود که تمام مرکز خرید سه طبقه هادی، مرکز خرید لیث و فروشگاه‌های اطراف در یک لحظه آتش گرفت.

آدم‌ها بیش از انفجار، از آتشی که در آن گرفتار شده بودند، جان دادند. شمار کشته‌ها به ۲۹۰ رسیده و هر روز با شناسایی اجساد بیشتر بر تعداد کشته‌ها افزوده می‌شود.

بعضی از رسانه‌های عراقی می‌گویند موادی در این انفجار به کار رفته که شدت اشتعال را بیشتر کند؛ در حادثه‌ای که مرگ‌بارترین انفجار عراق در ۱۳ سال گذشته لقب گرفته است. »

این شبکهٔ سلطنتی انگلیسی در ادامه نیز به دنبال مقصر این فاجعهٔ انسانی پرداخته و در کمال ناباوری ابتدا معمار مجتمع تجاری مورد هدف و بیشتر از آن دولت "حیدرالعبادی" را باعث این بحران معرفی می‌کند و تأکید می‌کند: «مراکز خرید برای فرار از آتش پله اضطراری نداشتند و به گفته بعضی از رسانه‌های عراق، راه‌پله‌ای که وجود داشته به دری روی بام ختم می‌شده که برای جلوگیری از ورود دزدها قفل بوده است.

اما بیش از سازندگان پاساژ، مردم از دولت حیدر عبادی خشمگین هستند و نفوذ نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) به شهر و ورود کامیون پر از مواد منفجره به قلب بغداد را از "بی‌کفایتی" سیستم امنیتی می‌دانند.

نخست‌وزیر عراق که خود از اهالی منطقه کراده است، وقتی برای بازدید از محل بمبگذاری آمد، با سنگ و آجر و ناسزا از او استقبال شد.

او که این خشم را به چشم دیده بود، گفت عصبانیت مردم را درک می‌کند؛ سه روز عزای عمومی اعلام کرد و بلافاصله دستور داد دستگاه‌های بمب‌یاب تقلبی، که یک بازرگان بریتانیایی به آن‌ها فروخته بود، کنار گذاشته شوند.

وزیر کشور عراق بعد از این بحران استعفا کرد و نخست‌وزیر جمعه، هفتم ژوئیه، سه مقام امنیتی دیگر را هم برکنار کرد. اما کم‌تر کسی اطمینان دارد که این تغییرات وضعیت امنیتی شهر را بهتر کند.

انفجارهای دوگانه بغداد نشان داد داعش همچنان می‌تواند در پایتخت نفوذ کند؛ درست بعد از آن‌که دولت آقای عبادی اعلام کرده در فلوجه داعش را شکست داده است. »

اما همانطور که در بالا دیده‌اید و بی بی سی نیز به ناچار هر چند اندک و سطحی اما به آن اشاره کرده است، دستگاه‌های بمب یاب تقلبی که به دردسری برای دولت و مردم عراق در این روزها تبدیل شده است، توسط انگلیس و یک بازرگان انگلیسی به این کشور فروخته شده است که یقیناً با در کنار هم قرار دادن این موضوع و نقش آفرینی بارز و غیر قابل انکار انگلیس در پایه ریزی و حمایت از گروه تروریستی داعش، درک خواهیم کرد که این انتقال دستگاه‌های تقلبی به عراق نیز بی ارتباط با حمایت از این تروریست‌ها نخواهد بود.

فلیپ هاموند، وزیر خارجهٔ انگلیس همین چند روز پیش با اذعان به اشتباه بزرگ کشورش در جنگ عراق و نقشی که در پیامدهای پس از این جنگ داشته‌اند، با اشاره به فعالیت جدی عناصر بعثی در بدنهٔ گروه تروریستی داعش، بر نقش انگلیس در ظهور این گروه در عراق، اعتراف کرده است.

اسناد منتشر شده در قالب کتاب خاطرات هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجهٔ اسبق آمریکا، افشاگری‌های ادوارد اسنودن، کارمند اسبق سازمان اطلاعات ایالات متحده و ... از نقش آفرینی انگلیس در کنار آمریکا برای پایه ریزی داعش خبر می‌دهند.

نقش آفرینی انگلیس در خرید و فروش نفت قاچاق شده توسط داعش در بازار سیاه با کمک ترکیه و عضویت بیش از 500 نیروهای تروریست انگلیسی در در منطقه در حالی که اکثراً از جمله دختران و زنان انگلیسی به راحتی و با کمک پلیس این کشور برای پیوستن به داعش از این کشور خارج می‌شوند نیز نشانه ای دیگر از این واقعیت است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

26 روز قبل